Надавати психологічну допомогу і тим, кого врятували під час стихії, і тим, хто рятував, довелося психологам Головного управління МНС. Якщо ж не допомогти людині одразу, психічна травма може її супроводжувати впродовж багатьох років.
За словами Людмили Кузьмович, начальника групи екстреної психологічної допомоги, із співробітників групи в Новоселиці сформували пункт екстреної психологічної допомоги, до якого привозять потерпілих. Працюють психологи і з людьми на місцях.
Жителі сіл Тарасівці та Мамалига Новоселицького району, що опинилися у зоні лиха, не тільки потрапили в ситуацію, що небезпечна для їхнього здоров’я і життя, а й піддаються різним психотравмуючим факторам. Дехто втратив рідних і близьких. Інші залишились без домівок, птиці, худоби, городини. Багато хто відмовляється залишати нажите роками майно.
Небезпечним для людей, які залишилися без елементарних побутових умов – питної води, їжі, електрики, засобів гігієни, є стан тривоги, страху, пригніченості, стурбованості за долю рідних і близьких. Це хворобливий стан, який вибиває людину з колії, не залишає можливості продуктивно спілкуватися з іншими людьми. У деяких випадках можуть бути розлади свідомості, виникають психопатологічні прояви.
У перші дні лиха психологи надали допомогу 75 потерпілим, у подальшому їм рекомендували звернутися до лікувально-профілактичних закладів.
Працювали психологи й з рятувальниками аварійно-рятувального загону.
Той, хто пережив психічну травму, може досить довго залишатися в полоні своїх спогадів і переживань, що призводить до зміненого сприйняття дійсності, недовіри, деформації психіки, розвитку психічних хвороб. Тому завдання психологів – повернути потерпілого до реального життя, допомогти йому пережити надзвичайну ситуацію, навчити прощати себе й інших, дати можливість відкритися майбутньому й жити повноцінним життям.
За словами психологів, у випадках, коли люди відмовлялися від евакуації і залишалися охороняти своє майно, це були переважно люди похилого віку. Часом старенька бабця готова спершу посадити в рятувальний човен козу, а потім чекати, коли вивезуть її.
Однак паніки серед потерпілих не було. Люди досить швидко приходили до тями. Психологи рятували молоду пару, яка встигла забрати з будинку лише документи. Чоловік поранив руки і через брудну воду рани почали гноїтися. Рятувальники продезінфікували рани, психологи заспокоїли людей, поговорили з ними. І вже через деякий час вони вийшли з шокового стану. Жителі районів, які регулярно підтоплює, психологічно готові до таких лих. Хоча цього разу це зіграло з ними злий жарт. Люди недооцінили масштаби лиха.
Що має із собою психолог
У валізі психолога є все необхідне, щоби вивести людину із шокового стану. Зокрема заспокійливі фіточаї, шоколад, кава, навіть цигарки та коньяк. Обов’язкові конверти, телефонні картки, щоби люди могли зв’язатися з рідними. Для дітей є іграшки, альбом, кольорові олівці. На ноутбук записані мультфільми та художні стрічки, щоби потерпілий міг відволіктися, заспокоїтися, переключити свою увагу.
Як з потерпілими поводитися родичам
Родичам тих, хто постраждав, треба проявити деякі психологічні вміння у спілкуванні з ними. Щоби заспокоїти людину, насамперед повинен бути тілесний контакт. Її треба взяти за руку, обійняти.
Слід уважно вислухати все, що вона розповідає, не перебиваючи. Нехай навіть це буде в істериці. Людина повинна виговоритися.
Якщо ви маєте повідомити цій людині якусь негативну інформацію, ніколи не робіть це напряму.
Віктор ДУДАР
31-07-2008, 12:32
0
3 730