Від зсувів потерпіли не лише культова споруда, а й приміщення ФАПу, хати
Місцевий священик митрофорний протоієрей отець Димитрій Мельничук, який вже 19 років служить у селі Берестя Новоселицького району, скрушно хитає головою і веде нас до церкви, що названа на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Гарний невеликий храм знаходиться у верхній частині села.
- Розпочали його будувати 1991 року на громадські кошти. Завершили через п’ять років, - розповідає панотець. – До відповідальної справи підійшли непрофесійно. Без геологічної зйомки. Також потрібно було зробити надійніший фундамент. Про це я казав представникам громади. Але нічим не міг зарадити, бо хворий лежав у лікарні. Тепер храм дав тріщини. Причому такі, що боїмося відправляти Богослужіння. А деколи, під час природних стихій, йдемо молитися до приміщення старого храму, який теж в аварійному стані. Були у нас два місяці тому спеціалісти з області й району, робили обстеження. Казали, що ніби це сталося через зсуви нижніх грунтів у верхній частині села. Така ж ситуація у фельдшерсько-акушерському пункті, школі, деяких житлових будинках.
За словами отця Димитрія, церкву укріплюють металевими швелерами. Подібне роблять і селяни в себе вдома. Але навряд чи це допоможе. Спеціалісти радять розібрати приміщення храму і перенести його у безпечне місце. На це потрібні чималі кошти. Але де їх взяти, коли село невелике, всього тут проживає до тисячі осіб. Молодь виїхала на заробітки за кордон, а повернувшись, купує квартири в райцентрі чи Чернівцях. З іншого боку, набожні селяни бояться братися за перенесення культової споруди. Дехто подейкує, що церква збудована на турецькому кладовищі. А що ж робити з іншими приміщеннями?
У церкві широкі тріщини проходять через всю споруду, прогнулася й підлога. Така ж ситуація і в ФАПі, де ми побували з сільським головою Валентиною Гульпе.
- Власними силами подолати такі ушкодження ми не можемо, - каже вона. – Наразі офіційних документів, які би підтверджували, що тріщини утворилися через зсуви грунтів, ще не маємо. Без державної допомоги нам не виправити ситуацію.
До теми
Як повідомили у Чернівецькій філії ВАТ “Геотехнічний інститут”, вказані споруди та житлові будинки, розташовані в межах величезного зсуву. Церква знаходиться в західній його частині. Там із кінця 1990-их років триває фаза активізації. Тому, вважають спеціалісти, споруду варто перенести в безпечне місце, зважаючи на відсутність перспектив закріплення зсуву. В районі ж будівель школи та фельдшерсько-акушерського пункту треба провести роботи з водопониження та стабілізації водно-температурного режиму грунтів основи фундаментів. А самі конструкції цих будівель – відремонтувати та посилити. Як застереження, в зсувній зоні газові мережі на прилеглих вулицях прокладені в підземному варіанті, що вимагає відповідних рішень щодо їх подальшої безпечної експлуатації.
Василь Гринюк
24-07-2008, 13:34
0
2 604