У Бересті тріснули церква і школа

у номері / суспільство
2 618
0
Від зсувів потерпіли не лише культова споруда, а й приміщення ФАПу, хати
Місцевий священик митрофорний протоієрей отець Димитрій Мельничук, який вже 19 років служить у селі Берестя Новоселицького району, скрушно хитає головою і веде нас до церкви, що названа на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Гарний невеликий храм знаходиться у верхній частині села.
- Розпочали його будувати 1991 року на громадські кошти. Завершили через п’ять років, - розповідає панотець. – До відповідальної справи підійшли непрофесійно. Без геологічної зйомки. Також потрібно було зробити надійніший фундамент. Про це я казав представникам громади. Але нічим не міг зарадити, бо хворий лежав у лікарні. Тепер храм дав тріщини. Причому такі, що боїмося відправляти Богослужіння. А деколи, під час природних стихій, йдемо молитися до приміщення старого храму, який теж в аварійному стані. Були у нас два місяці тому спеціалісти з області й району, робили обстеження. Казали, що ніби це сталося через зсуви нижніх грунтів у верхній частині села. Така ж ситуація у фельдшерсько-акушерському пункті, школі, деяких житлових будинках.
За словами отця Димитрія, церкву укріплюють металевими швелерами. Подібне роблять і селяни в себе вдома. Але навряд чи це допоможе. Спеціалісти радять розібрати приміщення храму і перенести його у безпечне місце. На це потрібні чималі кошти. Але де їх взяти, коли село невелике, всього тут проживає до тисячі осіб. Молодь виїхала на заробітки за кордон, а повернувшись, купує квартири в райцентрі чи Чернівцях. З іншого боку, набожні селяни бояться братися за перенесення культової споруди. Дехто подейкує, що церква збудована на турецькому кладовищі. А що ж робити з іншими приміщеннями?
У церкві широкі тріщини проходять через всю споруду, прогнулася й підлога. Така ж ситуація і в ФАПі, де ми побували з сільським головою Валентиною Гульпе.
- Власними силами подолати такі ушкодження ми не можемо, - каже вона. – Наразі офіційних документів, які би підтверджували, що тріщини утворилися через зсуви грунтів, ще не маємо. Без державної допомоги нам не виправити ситуацію.
До теми
Як повідомили у Чернівецькій філії ВАТ “Геотехнічний інститут”, вказані споруди та житлові будинки, розташовані в межах величезного зсуву. Церква знаходиться в західній його частині. Там із кінця 1990-их років триває фаза активізації. Тому, вважають спеціалісти, споруду варто перенести в безпечне місце, зважаючи на відсутність перспектив закріплення зсуву. В районі ж будівель школи та фельдшерсько-акушерського пункту треба провести роботи з водопониження та стабілізації водно-температурного режиму грунтів основи фундаментів. А самі конструкції цих будівель – відремонтувати та посилити. Як застереження, в зсувній зоні газові мережі на прилеглих вулицях прокладені в підземному варіанті, що вимагає відповідних рішень щодо їх подальшої безпечної експлуатації.
Василь Гринюк
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм