Пам’ятник нинішньому спікеру Верховної Ради Арсенію Яценюку відкрили 14 липня біля приміщення книжкового магазину “Букініст”, що на вулиці Головній, 31. Пам’ятник – це збільшене фото Арсенія Петровича у восьмирічному віці разом з іншими дітьми. Збоку на ланцюжку прикріплено металевий кухоль з написом “Для пожертв на розвиток українського парламентаризму”. Першим пожертву кинув гість із Києва – депутат парламенту Олесь Доній.
– Чернівці повинні пишатися тим, що крім збереження архітектури та історичної аури, такі мистецькі провокатори, як Анатолій Федірко, відкривають галерею історичних постатей. Очевидно, що чільне місце серед них займе й Арсеній Яценюк, – каже голова мистецького об’єднання “Остання барикада” Олесь ДОНІЙ. – До політиків потрібно ставитися з посмішкою, аби вони не піднімалися занадто високо. Гадаю, така мистецька акція спустить їх на землю. Копію ми збиралися поставити у парламенті, але на це потрібен дозвіл від керуючого справами.
– Пам’ятник Арсенію Яценюку встановлено тому, що він третя людина у Чернівцях після Пауля Целана та Анатолія Федірка. Перший – поет, другий – художник, а Арсеній Петрович – син юриста (насправді батько Арсенія – історик, – ред.), – пояснює автор перформансу художник Анатолій Федірко. – Ідея встановлення з’явилася після того, як його обрали головою Верховної Ради. Нарешті у Чернівцях з’явилася достойна людина, яка позиціонує себе чернівчанином і цьому завдячує своєю посадою. Пам’ятник символізує Чернівці початку вісімдесятих. Дійшов до висновку, що Арсеній Петрович має бути у тому віці, коли він формувався – у віці восьми-дев’яти років, та у середовищі людей, з якими він спілкувався – це його рідна старша сестра, її подруга та сестра цієї подруги. Таким чином Арсенія Петровича ви не сплутаєте – він серед трьох чарівних жінок. Гадаю, Арсенію Петровичу така ідея сподобається.
Біографію Яценюка Федірко досліджував, спілкуючись з людьми, які його знали.
– Розповідали, що він бігав з радіотелефоном на початку дев’яностих. Хтось відгукувався про Арсенія Петровича добре, хтось – не дуже. Гадаю, це емоції стосовно відомої особи. Кожен намагається відчути себе по-панібратськи, адже теж міг таким бути, – веде далі художник. – Арсеній Петрович – єдиний політик такого рангу родом із Чернівців. Він – достатньо культурна людина, яка прекрасно говорить як російською, так і українською та англійською мовами, що для нашої політики є нонсенсом. Так довго керувати у парламенті без заступників може тільки чернівчанин.
– Ми планували встановити пам’ятник у двох місцях. Відкриття зробити у Чернівцях, а потім продемонструвати у Верховній Раді. Постамент невеликий – 42 сантиметри на 60. Чому тут? Тому що “Букініст” Яценюк стовідсотково бачив і тут бував. Це один із найважчих моїх проектів, адже треба було знайти форму міста, середовища. Іронічно і у той же час зворушливо. Іронія – у кухлі для збору пожертв українському парламенту, а зворушливість – у дитячих образах людей, деякі з яких стали відомими, а хтось – ні.
На відкритті були присутні гості з Житомитра, яких захопила ідея встановлення пам’ятника спікеру.
– Перформанс настільки унікальний, що порівнювати його ще з чимось не можна. Я вперше у Чернівцях. Багато подорожую Україною. Ваше місто – просто чудове, – каже Дмитро СКОРОПАД, голова культурно-мистецької кампанії “Антиокупант”. – Дуже позитивно сприймаю ідею встановлення такого пам’ятника. Треба впливати на наш політикум і соціум мистецтвом. Шляхи боротьби змінилися – треба не листівки роздавати, а переходити на інтелект.
Ольга Гнідан
15-07-2008, 11:43
0
2 161