RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » споживач » Дім без лампочок має найдешевше у місті освітлення

Світильник перед дверима квартири чернівчанина Олександра Маковійчука не вимикається ніколи. Замість звичайної лампочки там горить невеликий прилад прямокутної форми – одна з останніх новинок освітлювальної техніки. За місяць безперервної роботи такий світильник “накручує” електроенергії лише на 3,6 копійки (!). Тож його навіть немає сенсу вимикати. Якщо ж натиснути на звичайний перемикач світла, освітлювальний прилад починає світити значно яскравіше – переходить у робочий режим. Але цим режимом Олександр ніколи не користується – каже, щоб знайти ключі й відчинити двері цілком достатньо економного режиму освітлення.
Такими світильниками, а також освітленими вказівниками перед кожним під’їздом обладнана уся багатоповерхівка на вул. Авангардній, 49. Поки що це єдиний в області дім з енергозберігаючим освітленням нового покоління. Встановили його минулої осені. За цей час багатоповерхівка на 110 квартир зекономила приблизно 90 відсотків електроенергії для загального освітлення, а мешканці забули про необхідність постійно вкручувати лампочки на сходових майданчиках.
- Наш проект полягає в тому, що з 2007 року ми, застосовуючи нові технології, облаштували освітлення одного дому, - розповів Валерій ДЕВЯТКОВ, директор ДП “Вимір-сервіс”. - Під’їздне освітлення такого типу зроблене вперше на Україні.
Світильник на поверсі вмикається автоматично
- Раніше на поверхах були звичайні лампочки, вони дуже перегорали, - розповідає власниця квартири з п’ятого під’їзду, - тепер ці світильники горять постійно. Підсвітка на поверхах і біля входу до дому сама вмикається, коли на вулиці стає темно. А раніше мусили вимикати і вмикати лампочку на поверсі.
Біля входу до кожного під’їзду вивішені рахунки квартплати за травень. У графі загального світла – суми 1,81 і 2,27. “У кого двокімнатна квартира, той платить 1,81, у кого трикімнатна – 2,27”, - пояснює Ірина, мешканка цього дому. Скільки раніше платили, жінка не пригадує. “Нові світильники на поверхах за яскравістю такі самі, як звичайна лампочка, отож особливих змін я не відчув”, - каже Віталій з четвертого під’їзду.
Енергозберігаючі світильники встановлені також у підвалах. Тепер, коли хтось забуде там вимкнути світло, відчутних витрат електроенергії не станеться.
Світлодіод “живе” у сто разів довше за лампочку
Економне освітлення у багатоповерхівці облаштували за допомогою світлодіодів. Ще років п’ять тому світлодіодні джерела світла використовувалися хіба що в ялинкових прикрасах та дитячих іграшках. Тепер світлодіоди вважаються одним з найбільш довговічних, економних та практичних джерел світла.
- Зараз приблизно 20 відсотків запасу енергії нашої планети витрачається на освітлення, - каже директор ДП “Вимір-сервіс”. – Експерти прогнозують, що світлодіоди витіснять звичайні лампи вже до 2010 року. Але більшість наших керівників і громадян досі вважають за краще обурюватися високими цінами на електроенергію, а не застосовувати енергозберігаючі освітлювальні прилади.
Переваги світлодіодного освітлення:
- безпека (у конструкції не використовуються небезпечні речовини, наприклад, ртуті, випари якої є в люмінісцентних лампах, інфрачервоного й ультрафіолетового випромінювання);
- довговічність (лампочка розжарювання світить не більше 1 тисячі годин, люмінесцентна – від 6 до 12 тисяч годин, світлодіодна – до 100 тисяч годин, тобто 11 років безперервної роботи);
- надійність (світлодіоди стійкі до механічних дій, працюють за будь-яких погодних умов при температурі від –60 до +40 градусів);
- компактні (завдяки дуже малим розмірам зі світлодіодів можна створювати освітлювальні прилади найрізноманітніших форм);
- висока світловидатність (світлодіодний світильник потужністю 4 вати має таку ж яскравість, як лампа розжарювання на 75 ват);
- спрямованість випромінювання (за допомогою лінз та інших аксесуарів можна регулювати спрямованість світла).
Коментар
Віталій РОТАР, начальник управління житлового господарства Першотравневої районної ради:
- Житлово-будівельне товариство будинку на вул. Авангардній, 49, 2007 року виграло загальноміський конкурс на встановлення економного освітлення, утеплення під’їзду і заміну вхідних дверей. На це міськрада виділила 29,4 тисячі гривень, а мешканці внесли 11,4 тисячі грвиень. Встановлення енергозберігаючого освітлення дало значну економію. Цей досвід бажано б розповсюдити на інші будинки. Але для цього потрібно насамперед бажання самих мешканців. Міська рада щороку оголошує конкурс у п’яти номінаціях, у тому числі й на облаштування загальнобудинкового освітлення. Взяти участь у ньому і подати документи можуть будинкові комітети, житлово-будівельні кооперативи, об’єднання співмешканців багатоквартирних будинків. При цьому частину коштів на економне освітлення вносять й самі організації, тобто, по суті, мешканці.
Надія Макушинська
29-05-2008, 11:25
Коментарів 0 Переглядів 6 045

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.