Яку фарбу вибрати – доводиться вирішувати під час ремонту. Від цього залежить не лише яскравість і довговічність кольору на стінах, а й мікроклімат у кімнаті й самопочуття мешканців.
– Щоби застрахуватися від шкідливої дії фарб, краще надати перевагу воднодисперсійним або натуральним – на основі вапна чи інших органічних речовин – фарбам, наносити мінімальну кількість шарів, – радить працівник ремонтної фірми Михайло К. – І, звичайно, слід дотримуватися інструкції з використання, не забувати про вентиляцію квартири.
Більшість фарб для внутрішніх робіт на полицях місцевих магазинів – воднодисперсійні. Вони є водним розчином речовини, що зв’язує й утворює плівку (такою речовиною можуть бути акрил, латекс, ПВА-дисперсії тощо), а також пігменту і різних добавок. Добавки забезпечують фарбі її особливі властивості – блиск чи матовість, атмосферну стійкість тощо. Воднодисперсійні фарби не мають різкого запаху, швидко (приблизно 40 хвилин) сохнуть.
Акрилові фарби не мають різкого запаху, менш шкідливі для здоров’я, ніж фарби на синтетичній основі. Паропроникні властивості мають фарби зі 100-відсотковим вмістом акрилу з додаванням імпортних пігментів. Вартість 10-літрової упаковки фарби для внутрішніх робіт становить від 80 до 350 гривень (цього вистачає приблизно на 60 квадратних метрів покриття). Ціна залежить не лише від типу фарби, але й від її властивостей і фірми-виробника.
Кожен тип фарб має свої особливості:
Фарби на основі ПВА, або клейові, — найдешевші зі всіх воднодисперсійних фарб. Вони мають низьку водостійкість, тому їх можуть застосовувати в сухих приміщеннях. Оскільки стелі не такі вимогливі до догляду, як стіни, призначені для них матеріали не мають стійкості до стирання, а тому дешевші, ніж інші види воднодисперсійних фарб. ПВА-дисперсії утворюють міцну матову непрозору плівку, яка з часом жовтіє. Це властиво окремим видам продукції економ-класу. Воднодисперсійні фарби з покращеними властивостями, які пропонують європейські виробники, обійдуться трохи дорожче. Зате утворені ними покриття вологостійкі, не вигорають, не жовтіють і не обсипаються.
Латексні дисперсії утворюють покриття, які мають хорошу стійкість до миття, тому їх часто використовують для обробки вологих приміщень (кухонь, ванн, їдалень). Із латексними матеріалами зручно працювати: вони рівномірно розтікаються, а після висихання утворюють гладку глянцеву поверхню. Недолік латексних дисперсій – обмежена світлостійкість. Такі фарби можна наносити тільки за температури не нижче
+8 °С, інакше плівка не формуватиметься, а за температури вище +35 °С погіршується проникнення фарби.
Акрилові дисперсії – найбільш універсальні воднодисперсійні фарби. Вони підходять не тільки для внутрішньої, але й для фасадної обробки, оскільки мають високу стійкість до вологи та ультрафіолету, водонепроникність. Акрилові фарби також можна застосовувати для стін і стель, що вимагають частого миття, наприклад, на кухні або в передпокої. Випускають і термостійкі акрилові воднодисперсійні фарби, спеціально призначені для фарбування металевих радіаторів і опалювальних приладів. Такі матеріали витримують постійну температуру до 120 градусів, не втрачаючи еластичності.
ПОРАДИ:
Пам’ятайте, що найбільше часу і зусиль займає не саме фарбування, а підготовка поверхні. Необхідно заздалегідь видалити з раніше забарвлених стін фарбу, що відшарувалася, очистити їх від жирових нашарувань, пилу тощо. Після цього настає черга грунтівки або фарби-грунтівки, яка вирівнює пористість різних поверхонь, покращує проникнення фарби.
Щодо барвників, то в жодному разі не можна додавати до вапняної фарби барвники, які містять акрил: вапно просто "з’їдає" його.
Коли наносите на стіну перший шар фарби, його обов’язково потрібно розвести на 10-15 відсотків водою, щоби добре проник у стіну. Наступні фарбування здійснюють повноцінною густою фарбою.
Надія ВАСИЛИШИН
30-07-2009, 10:12
0
9 384