Не викидайте відпрацьовані економні лампочки

у номері / споживач
8 310
0
Люмінесцентні та так звані економні лампи в жодному разі не можна викидати на смітник, адже в них міститься небезпечна ртуть. Їх слід здавати у спеціальні пункти прийому для утилізації. Є такий пункт і в області, однак знає про нього не кожен власник ртутних ламп.
Підприємство "Еколог Буковини" збирає на утилізацію ртутні лампи у Чернівцях. Однак жодної такої лампочки торік сюди не надійшло від населення. Директор Віктор ВІРЯТІН розповів, що минулого року вдалося зібрати близько 30 тисяч люмінесцентних ламп. Їх здали 50 установ та організацій, з якими укладено договори.
– За 20 років діяльності нашого підприємства було лише два випадки, коли свідомі громадяни потурбувалися про утилізацію люмінесцентних ламп. І то передали мені їх через санепідемстанцію та управління екології, – каже В. Вірятін. – Можливо, мешканці просто не знають, наскільки шкідливі для довкілля такі лампи після закінчення терміну служби – ось і викидають їх просто на смітник. А тим часом люмінесцентні лампи, а також популярні зараз енергозберігальні лампочки містять солі ртуті: у великій лампі знаходиться 0,12 г отруйної речовини. Це означає, що в 10 лампах денного світла міститься цілий грам ртуті. Уявіть собі, їде машина з відходами через усе місто, і вітер розносить випари ртуті – на десятки кілометрів!
Інша справа – установи й організації. Вони зобов’язані здавати ртутні лампи на утилізацію. Але через паперову тяганину далеко не всі укладають договори утилізації. "Жоден із численних магазинів, що знаходяться на вулицях О. Кобилянської та Головній, не здає використані лампи", – зауважує Віктор Вірятін. – Колись один із мерів міста пропонував організувати збирання працівниками житлово-комунальних підприємств використаних люмінесцентних ламп, проте ініціатива не мала підтримки. У нас є екологічний фонд, за рахунок якого можна було б здійснювати компенсацію населенню і підприємцям за здавання цих лампочок у спеціалізовані пункти прийому".
Державні установи та приватні підприємства зобов’язані здавати на утилізацію використані люмінесцентні лампи. За невиконання цього припису санітарно-епідеміологічна станція може виписати штраф – від одного до 25 неоподаткованих мінімумів. Проте, як стверджує заступник з санітарно-гігієнічних питань головного лікаря обласної санітарно-епідеміологічної станції Наталя КЛИМЧУК, перевірки здійснюються раз на два роки, тому важко виявити усі порушення.
До речі, утилізація – не безкоштовна. Щоби здати використані лампи, треба спочатку проплатити кошти через банк і лише потім нести лампу, причому обов’язково в паперовій упаковці, на пункт прийому.
– Обсяги продажу енергозберігальних ламп постійно зростають, – розповідає менеджер фірми "Уніком", яка займається реалізацією ламп. – Минулого місяця лише у нас придбали близько півтисячі люмінесцентних ламп.
Невдовзі продаж ртутних ламп обіцяє зрости ще відчутніше. Уряд своїм розпорядженням заборонив бюджетним організаціям з першого січня 2009 року купувати звичайні лампи розжарювання, зобов’язавши використовувати енергоощадні освітлювальні прилади.
Анастасія СІМАШОВА

ДОВІДКА
Чим шкідлива ртуть
Кожна люмінесцентна лампа містить токсичний метал — ртуть. Він вважається однією з найтоксичніших речовин, відомих людині. Лише один грам ртуті, який потрапив у довкілля, здатний призвести до забруднення понад 3,3 мільйона кубометрів повітря. Навіть мізерні дози можуть викликати гострі фізичні та психічні розлади. Під впливом незначних концентрацій людина втрачає працездатність, не може зосередитися, відчуває постійний головний біль та дратівливість, погано спить. Вплив більших концентрацій здатен повністю зруйнувати особистість: людина не може зрозуміти, сита вона чи голодна, в хорошому настрої чи в поганому. При сильних отруєннях ртуті можливий цілковитий розлад роботи м’язів, – людина не може ходити й навіть самостійно їсти. Крім того, сильне отруєння може призвести до божевілля і навіть смерті.

УТИЛІЗАЦІЯ ЛАМП В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ
В Україні сьогодні утилізується не більше 20-ти відсотків люмінесцентних ламп.
Кількість компактних люмінесцентних ламп в країні сягає 12-14 мільйонів одиниць.
У західних державах в супермаркетах є пункти збирання ртутних ламп на утилізацію.
У Швеції один раз на місяць у кожен мікрорайон приїжджає спеціально обладнаний автобус, куди можна здати лампочки, батарейки тощо.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

02:00
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
01:45
Навіть фільтр не потрібний: ось як легко очистити воду з-під крана
01:30
Що відбувається з тілом, якщо їсти м’ясо щодня, і скільки його можна вживати
01:15
Лікарі порадили людям за 65 не їсти ці продукти
01:00
Щоб покращити смак. Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:45
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм