RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Люмінесцентні та так звані економні лампи в жодному разі не можна викидати на смітник, адже в них міститься небезпечна ртуть. Їх слід здавати у спеціальні пункти прийому для утилізації. Є такий пункт і в області, однак знає про нього не кожен власник ртутних ламп.
Підприємство "Еколог Буковини" збирає на утилізацію ртутні лампи у Чернівцях. Однак жодної такої лампочки торік сюди не надійшло від населення. Директор Віктор ВІРЯТІН розповів, що минулого року вдалося зібрати близько 30 тисяч люмінесцентних ламп. Їх здали 50 установ та організацій, з якими укладено договори.
– За 20 років діяльності нашого підприємства було лише два випадки, коли свідомі громадяни потурбувалися про утилізацію люмінесцентних ламп. І то передали мені їх через санепідемстанцію та управління екології, – каже В. Вірятін. – Можливо, мешканці просто не знають, наскільки шкідливі для довкілля такі лампи після закінчення терміну служби – ось і викидають їх просто на смітник. А тим часом люмінесцентні лампи, а також популярні зараз енергозберігальні лампочки містять солі ртуті: у великій лампі знаходиться 0,12 г отруйної речовини. Це означає, що в 10 лампах денного світла міститься цілий грам ртуті. Уявіть собі, їде машина з відходами через усе місто, і вітер розносить випари ртуті – на десятки кілометрів!
Інша справа – установи й організації. Вони зобов’язані здавати ртутні лампи на утилізацію. Але через паперову тяганину далеко не всі укладають договори утилізації. "Жоден із численних магазинів, що знаходяться на вулицях О. Кобилянської та Головній, не здає використані лампи", – зауважує Віктор Вірятін. – Колись один із мерів міста пропонував організувати збирання працівниками житлово-комунальних підприємств використаних люмінесцентних ламп, проте ініціатива не мала підтримки. У нас є екологічний фонд, за рахунок якого можна було б здійснювати компенсацію населенню і підприємцям за здавання цих лампочок у спеціалізовані пункти прийому".
Державні установи та приватні підприємства зобов’язані здавати на утилізацію використані люмінесцентні лампи. За невиконання цього припису санітарно-епідеміологічна станція може виписати штраф – від одного до 25 неоподаткованих мінімумів. Проте, як стверджує заступник з санітарно-гігієнічних питань головного лікаря обласної санітарно-епідеміологічної станції Наталя КЛИМЧУК, перевірки здійснюються раз на два роки, тому важко виявити усі порушення.
До речі, утилізація – не безкоштовна. Щоби здати використані лампи, треба спочатку проплатити кошти через банк і лише потім нести лампу, причому обов’язково в паперовій упаковці, на пункт прийому.
– Обсяги продажу енергозберігальних ламп постійно зростають, – розповідає менеджер фірми "Уніком", яка займається реалізацією ламп. – Минулого місяця лише у нас придбали близько півтисячі люмінесцентних ламп.
Невдовзі продаж ртутних ламп обіцяє зрости ще відчутніше. Уряд своїм розпорядженням заборонив бюджетним організаціям з першого січня 2009 року купувати звичайні лампи розжарювання, зобов’язавши використовувати енергоощадні освітлювальні прилади.
Анастасія СІМАШОВА

ДОВІДКА
Чим шкідлива ртуть
Кожна люмінесцентна лампа містить токсичний метал — ртуть. Він вважається однією з найтоксичніших речовин, відомих людині. Лише один грам ртуті, який потрапив у довкілля, здатний призвести до забруднення понад 3,3 мільйона кубометрів повітря. Навіть мізерні дози можуть викликати гострі фізичні та психічні розлади. Під впливом незначних концентрацій людина втрачає працездатність, не може зосередитися, відчуває постійний головний біль та дратівливість, погано спить. Вплив більших концентрацій здатен повністю зруйнувати особистість: людина не може зрозуміти, сита вона чи голодна, в хорошому настрої чи в поганому. При сильних отруєннях ртуті можливий цілковитий розлад роботи м’язів, – людина не може ходити й навіть самостійно їсти. Крім того, сильне отруєння може призвести до божевілля і навіть смерті.

УТИЛІЗАЦІЯ ЛАМП В УКРАЇНІ І ЗА КОРДОНОМ
В Україні сьогодні утилізується не більше 20-ти відсотків люмінесцентних ламп.
Кількість компактних люмінесцентних ламп в країні сягає 12-14 мільйонів одиниць.
У західних державах в супермаркетах є пункти збирання ртутних ламп на утилізацію.
У Швеції один раз на місяць у кожен мікрорайон приїжджає спеціально обладнаний автобус, куди можна здати лампочки, батарейки тощо.
5-03-2009, 10:13
Коментарів 0 Переглядів 8 296

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.