Зима закінчується, але охочих купити опалювальні котли дуже багато. У деяких спеціалізованих фірмах кажуть, що завезені імпортні котли навіть не встигають розвантажувати – їх розкуповують заздалегідь за передоплатою. Причому більшість проданих моделей – котли на дровах.
– Твердопаливні котли сьогодні встановлюють у багатьох будинках, де вже є газове опалення, – розповів Валерій КИРЧУ, директор Чернівецької філії "Ромстал Україна". – Люди намагаються перестрахуватися на випадок, якщо відключать газ. Хтось встановлює два котли, хтось – три (газовий, твердопаливний, електричний), а є й будинки з чотирма агрегатами (ще й котел на солярці чи сонячні батареї). Є обладнання на різних типах палива: газовому, рідкому, твердому, а також системи на електричній, сонячній та геотермальній енергіях. Перевірено, що найшвидше окуповуються котли на дровах. Техніка на сонячній чи геотермальній енергії окупиться не раніше, ніж за кілька років.
Тож оптимальним варіантом для охочих зекономити і застрахуватися від проблем з газом та світлом, за словами фахівця, сьогодні є котли на твердому паливі. Моделі таких котлів постійно удосконалюються. А коштують вони значно дешевше, ніж інші системи.
Георгій Шкробанець свій двоповерховий будинок у селі Сучевени Глибоцького району опалює дровами уже не перший рік. Раніше у нього був котел звичайної конструкції марки "Solida", у якому дрова згорали приблизно так само, як у звичайній печі. А восени цей котел чоловік замінив на досконаліший, марки "Orlan". Новий агрегат споживає значно менше дров і дає змогу встановлювати бажану температуру.
– Докладати дрова у цей котел можна усього двічі на добу, – розповідає Георгій. – Ми з дружиною дуже задоволені. Колись мусили вночі вставати, щоби дров докласти. А вдень обоє на роботі, хата до вечора охолоджувалася. Крім того, новий котел має електронне управління, задаю температуру в батареях, яку хочу. Та й дров менше витрачаю. Якщо торік за зиму спалив 15 кубометрів, то цього року використаю 10-12. Згорають у цьому котлі дрова майже повністю – за місяць набирається лише жменька попелу.
Економний котел у будинку Георгія належить до нового типу піролізних котлів. У ньому дрова не горять, як у печі, а тліють завдяки обмеженій подачі повітря. Під час тління виділяється газ, який спалюється в окремій камері котла. Температура горіння цього газу сягає 1200 градусів. Котел ефективний – навіть дим від нього майже не має запаху.
– Твердопаливні котли піролізного типу на сьогодні є найбільш економними, – розповів інженер Олег МАЙДАНСЬКИЙ. – Вони споживають у кілька разів менше дров, ніж муровані печі, і приблизно на третину менше, ніж звичайні твердопаливні котли. Піролізні котли сьогодні виготовляють різні виробники. Але під час вибору слід врахувати, що основне у такому котлі – якісна сталь, здатна витримати нагрівання до понад тисячі градусів. Скажімо, виробники котлів "Orlan" зберігають у таємниці не лише склад сталі, а й місце, де її виплавляють. А котли з неякісним корпусом від нагрівання можуть дати тріщини.
Хоча встановити систему раз на все життя навряд чи вийде. За словами фахівців, люди сьогодні замінюють опалювальну техніку в середньому раз на десять років – просто через те, що з’являються досконаліші моделі.
Надія МАКУШИНСЬКА
19-02-2009, 11:56
0
20 229