Щойно серпнева спека змінилася вересневим похолоданням, як область майже вдвічі збільшила споживання електрики. Тому холодних місяців контролери "Чернівціобленерго" складають і вдвічі більше актів на краян, що використовують електроенергію "безоплатно". Способи викрадання трапляються від найрозповсюджених до екзотичних, а часом умільці наражають на небезпеку і себе, і своїх близьких. Цього року контролери впіймали 1175 буковинців на крадіжках електрики, торік – 1855.
– Порівняно з минулим роком порушень стало значно менше, мабуть, споживачі починають розуміти, що краще платити, – вважає Степан МЕЛЬНИК, комерційний директор "Чернівці-
обленерго". – Відповідно зросла і середньомісячна оплата за електроенергію, з 32 гривень до 35. Якщо оплата збільшується, значить менше крадуть.
Найбільше платять за світло в Чернівцях, середньомісячна сума квитанції 51 гривня (торік було 41), а найменше світлом, як виглядає зі статистики, користуються в Путильському районі, в середньому сплачуючи за місяць 24 гривні, та в Кельменецькому – 25.
Викрадають електрику різними способами. Карають тих, кого упіймали, однаково, – штрафом. Суми можуть суттєво відрізнятися. Цього року сума середнього штрафу – 1600 гривень. Найбільше цьогоріч довелося сплатити мешканцю Герцаївського району – дві тисячі гривень. Чоловік збудував будинок, самовільно підключився до електромережі і три роки взагалі не платив за світло. Тепер довелося одразу сплатити за всі роки.
– Збитки, які підприємству заподіяв споживач, ми донараховуємо за спеціальною "Методикою визначення обсягу і вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення користування електричною". Тому суми штрафів у кожному випадку можуть відрізнятися.
Сучасні умільці придумали сотню способів викрадання електроенергії. Деякі виглядають доволі нахабно. Як, наприклад, дріт, який тягнеться від хати через вулицю прямо з електричного стовпа, або небезпечно, коли провід заземлюють до стояка опалення в багатоповерхівках.
Марина КАРАСЬОВА
10 найрозповсюдженіших способів
крадіжок електроенергії
ОБЕРТАННЯ ДИСКУ (ТАКИХ СЕРЕД ПОРУШНИКІВ 5%)
Простіше таку махінацію називають відмоткою. Змінюють полярність, і диск лічильника (таке проробити можна тільки із механічним) починає крутити в зворотний бік. Штрафи за ці порушення великі, оскільки споживач споживає енергію, так би мовити, двічі. За ігри з диском лічильника можна сплатити і до десяти тисяч гривень.
ЗАЗЕМЛЕННЯ НУЛЬОВОГО ПРОВОДУ (7%)
Створюється штучно нульовий провід, таке проробляють також із механічними електролічильниками. Причому вразити струмом від труби, наприклад, якщо це стояк в багатоповерхівці, може не тільки господарів, але й сусідів поверхами нижче і вище.
"Інколи саме сусіди повідомляють нас, що труби починають бити струмом і викривають порушників", – каже Степан Мельник.
ДОДАТКОВИЙ ВВІД (5%)
Його також називають лівим вводом, коли один іде через лічильник, а паралельно вводять ще один.
НЕВІДПОВІДНІ ПЛОМБИ (20%)
Якщо пломба пошкоджена, значить втручалися в роботу лічильника. Пломбу розпломбували, дротики розкидали, і лічильник "мертвий". Таких порушень багато. "Ми закуповуємо разові пломби, на яких вибито логотип Чернівців. Якщо споживач поставив свою пломбу, наші контролери одразу це помічають", – каже Степан Богданович.
САМОВІЛЬНЕ ПІДКЛЮЧЕННЯ (5%)
Не отримавши дозвіл, підключають новобудову до електромережі. За словами Степана Мельника, раніше самовільних підключень було менше. А тепер кількість збільшилася через постанову НКРЕ, за якою, щоби підключитися, потрібно було за кіловат сплачувати до двох тисяч гривень. Нині дію постанови призупинили, новий проект зараз перебуває на затвердженні в Мінюсті. За попередньою методикою зараз не підключають.
НАКИДАННЯ ПРОВОДІВ ПОЗА ЛІЧИЛЬНИКОМ (20%)
Такий спосіб ще називають тролейбусом. Так роблять найчастіше в селах, особливо в старих будинках, де ввід йде не на дах, а під стріху. Особливого розуму, щоби це зробити, не потрібно, але є ризик постраждати від струму. Кількість таких порушень зростає з настанням холодів.
НАХИЛ ЛІЧИЛЬНИКА (5%)
Якщо лічильник нахилили, він вже не крутить. Таку операцію проробляють зі старими механічними електролічильниками. Коли приходять контролери, мешканці швидко намагаються лічильники поставити на місце, проте оперативно не виходить. Кілька років тому буковинку, яка намагалася швидко впоратися з лічильником, вразило струмом. Жінка померла.
ПРИХОВАНА ПРОВОДКА (5%)
Наприклад, контролери виявили розетку в плінтусі. В іншому випадку зловили чоловіка, який робив ремонт, а приховану проводку намагався залити стяжкою, але не встиг.
ПОРУШЕННЯ ГЕРМЕТИЧНОСТІ ЛІЧИЛЬНИКА (3%)
Є й такі споживачі, які просто пошкоджують свій лічильник: видавлюють скло, роблять дірку в корпусі, гальмують
голочкою диск тощо.
Марина Карасьова
23-09-2008, 11:17
0
4 507