Українців невдовзі, очевидно, змусять платити на одяг та взуття секонд-хенд дорожче або й взагалі його не матимуть. Декілька міністерств, а також депутати парламенту рішуче налаштовані навести лад з уживаним одягом.
У Мінпромполітики, наприклад, стурбовані, що в Україну ввозять безконтрольно тисячі тонн продукції секонд-хенд, а це створює дискримінаційні умови для вітчизняного легпрому. Тому міністерство ініціює введення санітарного контролю на кордоні, щоби не возили що-небудь. Депутати Верховної Ради натомість вимагають ліцензійного контролю за секонд-хендом, оскільки за реального обсягу 40-50 мільярдів гривень, підприємці декларують 6,5 мільярдів, тобто ця галузь цілковито в тіні.
А на сайті Мінекономіки вже з’явився проект постанови Кабінету Міністрів про заборону ввезення в Україну одягу секонд-хенд у якості давальницької сировини. Постанова покликана перекрити нелегальні канали ввезення одягу, що був у вжитку, а також змусити всіх підприємців платити податки. Мінохорони здоров’я вже підтримало ініціативу, мовляв, секонд-хенд не проходить належної санітарної обробки і загрожує здоров’ю.
У пояснювальній записці це пояснюють так: "Державна санітарно-епідеміологічна експертиза якості й безпеки продукції здійснюється шляхом дослідження зразків з однорідної партії. Але, за повідомленням Міністерства охорони здоров’я, можливості проводити експертизу кожної одиниці товару немає. Це робить секонд-хенд потенційно небезпечним для здоров’я людей".
Дорозпродують футболки, і пропонують вже шуби
– Перший раз чую про подорожчання, а тим паче заборону, – спокійно реагує на запитання про можливі нововведення пані Галина, продавець крамнички з секонд-хендом ринку "Карпати". – Речі вже і так недавно подорожчали. І що тепер знову?
Очевидно, можливе подорожчання найменше хвилює жінку, оскільки на тему асортименту, а це блузки, сукні, спіднички продавець говорить значно емоційніше: "Приходьте через тиждень, буде новий осінній завіз. Бачте, всі речі в ідеальному стані, багато нових і жодна не повторюється".
Оригінальну блузочку, якщо не нову, то в ідеальному стані, на ринку секонд-хенду пропонують за 30-40 гривень, спідничку – від 20. Це середні ціни, є і значно дешевші (практично мотлох), або значно дорожчі. Щоби віднайти особливу річ, тут можна витратити і цілий день.
– Є дві категорії покупців, хтось шукає дешевше, а комусь потрібна ексклюзивна річ – якісна і відомої марки, такі покупці на ціну не зважають, – зауважує Галина.
На ринку, як і в модних чернівецьких магазинах одягу, тепер закінчується сезон знижок та розпродажу літнього асортименту. Від того, якими були перші гуманітарки вже не залишилося й згадки: речі на вішалках розсортовані навіть за розмірами, магазинчики обладнані примірочними, специфічного запаху майже не відчутно. На столах акуратними стопками розкладено те, що розпродають, – футболки по три-п’ять гривень, штани по п’ять-десять.
– Всі вже кофти та піджаки шукають, а я не можу від футболок відірватися, – чернівчанка років 40 відкладає для примірки приблизно десяту блузку з коротким рукавом. – Полиці в шафі ломляться, а все одно не можу вийти з ринку з порожніми руками. Таке все гарне.
Це одна з пасток секонд-хенду: купити одну блузку за 250 гривень у модному магазині або три штуки в ідеальному стані за сто гривень – різні речі. На ринку "Карпати" давно є свої постійні клієнти, які ретельно стежать, коли завозять нові "колекції".
А тим часом на ринку секонд-хенд поруч з нерозпроданими футболками вже з’явилися шуби і напівшубки з хутра – від кролика і вовка до нутрії і норки – різних кольорів.
Гуртова ціна – 900 євро за тонну
Ніхто не сперечається, що до споживача повинен доходити якісний та безпечний продукт. Проте заборона чи обмеження на ввезення секонд-хенду навряд чи врятують вітчизняну легку промисловість. Директор Українського інституту економічних досліджень Ігор Бураковський впевнений, що для вітчизняної легкої промисловості потрібно подолати внутрішні економічні проблеми, що гальмують її розвиток. Потрібні нові ідеї, цікаві для покупця, адже звертаються до секонд-хенду найчастіше не з метою економії, а саме за товаром, який не виглядає серійною штамповкою.
– Ми вже на українському ринку працюємо десять років, стільки ж чуємо погрози про обмеження і заборону секонд-хенду, – зауважила в розмові менеджер київської фірми, що займається гуртовими поставками в різні міста України вже відсортованого секонд-хенду з Англії. – Але насправді переконана, що ми пропрацюємо ще не менше десяти років.
– Можливо, і перекриють кисень тим, хто працює нелегально. Ми працюємо офіційно, на весь товар є накладні, сертифікати, що здійснено санітарну перевірку, – розповів підприємець Олександр, який також не має жодних острахів щодо проблем з бізнесом. Він здійснює прямі поставки сортованого та оригінального секонд-хенду з Німеччини.
Тонна оригінального не сортованого секонд-хенду, наприклад, за словами Олександра, зараз коштує 900 євро. Весь товар у такому вигляді, в якому його запакували в Німеччині, тобто в мішках з одягом та взуттям можна знайти навіть пристойну побутову техніку.
За даними Української асоціації підприємств легкої промисловості, торік до України ввезено 77 тисяч тонн секонд-хенду на 47,5 мільйонів доларів. Переважно секонд-хенд завозять з Англії, Польщі, Німеччини, Голландії. Він ділиться на оригінальний та сортований. Гуртова ціна кілограма оригінала – 1,8-1,9 долара, сортованого одягу – три долари.
Марина Карасьова
До теми
Останнім часом кількість одягу секонд-хенд як давальницької сировини стрімко збільшується. Якщо 2006 року в країну ввезено майже 107 тонн такої сировини на суму 11,4 тисяч доларів, то 2007 року вже понад 1023 тонни на суму 145 тисяч доларів. За п’ять місяців 2008 року показник сягнув 635,9 тонн.
19-08-2008, 11:51
0
3 155