Товари, які дуже пахнуть гумою, купувати небезпечно. У європейських країнах уже були випадки вилучення з продажу полімерних товарів для купання з різким запахом, оскільки в їх складі виявлено отруйні речовини, повідомляє "Довідник споживача".
Так, Держдепартамент навколишнього середовища Німеччини радить не купувати купальні пристосування, шльопанці чи кишенькові ліхтарики, які мають дуже виражених запах гуми. Нерідко в них міститься отрута, яка може стати причиною ракових захворювань.
Хіміки довели, що причиною неприємного запаху товарів може бути наявність у їх складі отруйної сполуки під назвою ПАУ. Ця сполука міститься в оліях, які додаються до пластмас чи гуми і надають їм м’якості. Євросоюз уже встановив норму вмісту ПАУ – 10 міліграмів на один кілограм. За кордоном уже фіксувалися випадки, коли одна з торгових мереж будматеріалів висунула вимогу до своїх постачальників реалізувати лише інструменти і кабелі, які не містять ПАУ. Відтоді постачальники дотримуються цієї вимоги. Адже ПАУ аж ніяк не є необхідною речовиною у складі пластмас і гуми. Замість неї для еластичності можна додавати інші неотруйні речовини. Але вони коштують дорожче.
А звичайним покупцям фахівці радять "дослухатися" свого... носа. Якщо товар містить отруйні сполуки ПАУ, він пахне, як ледь підгоріла гума. При цьому особливо уважно варто ставитися до товарів недорогої цінової категорії, у тому числі зливних насосів, скребків для миття вікон, кишенькових ліхтариків тощо.
У Чернівцях під час перевірок органолептичних показників товарів фахівці також визначають допустимий рівень запаху, повідомив Олександр КОЦУР, завідувач токсикологічним відділом обласної санепідемстанції. Якщо цей товар перевищує допустиму кількість балів, його знімають з реалізації.
– Якщо виникають сумніви в якості товару, треба вимагати у продавця висновки Державної санітарно-епідемічної експертизи, – порадив фахівець. – Цій експертизі обов’язково підлягають іграшки, побутова хімія, полімерні матеріали тощо. Якщо продавець не має таких висновків, цей товар краще не купувати.
При цьому особисто замовити перевірку взуття, іграшок чи інструментів з різким запахом покупцеві досить складно. За словами О. Коцура, такі аналізи роблять відповідні інститути, але коштують вони досить дорого.
Тим часом на Калинівському ринку в рядах зі взуттям чи пластмасовими виробами запах нерідко стоїть просто нестерпний. Серед продавців навіть вислів побутує "пахне китайцями". Проте навіть у спеціалізованих магазинах нерідко можна зустріти "смердючий" товар. Як розповів продавець такого магазину, різкий запах мають практично всі надувні матраци, круги, жилети та гумові іграшки для купання. Інших у продажу просто немає. Тому покупцям він радить перед використанням провітрити такі товари.
Довідка
ПАУ – поліциклічні ароматичні вуглеводи. Ці отруйні молекули можуть викликати рак легень та шкіри, змінювати спадкові ознаки та впливати на гормони. При контакті зі шкірою ПАУ переходить у рідку форму. Доза отриманих отруйних речовин залежить від тривалості контакту зі шкідливим матеріалом, тобто від того, скільки часу людина носить в’єтнамки чи лежить на надувному матраці. Експерти-хіміки стверджують, що доза не відіграє особливої ролі, бо речовини ці настільки небезпечні, що їх взагалі не повинно міститися у складі товарів.
Надія Макушинська
31-07-2008, 10:45
0
2 216