Дефіцит цементу став постійним, хоча ще три-п’ять років тому він залежав від сезону – найбільше бракувало цього будматеріалу з травня до вересня – у час активного будівництва. А в останні три роки країна постійно відчуває величезну нестачу цементу.
– Навіть взимку цемент у нас не був у вільному продажу, і реалізація продукції обмежувалася, – розповіли в комерційному відділі заводу "Подільський цемент".
– Сьогодні, щоби купити цемент, машини стоять у черзі. Клієнти можуть отоваритися і за добу. Але іноді трапляються технічні несправності, і лінія зупиняється. Тоді у черзі можна простояти дві доби. Ось щойно півдня лінія стояла через несправність. Дефіцит цементу зараз у всій країні. А врахуйте ще й те, що зараз почнеться велике будівницттво доріг, готелів, стадіонів у зв’язку з "Євро-2012", і попит ще більше зросте.
За словами фахівця, попереднього запису для охочих придбати цемент на заводі не запроваджували. Машини завантажують у порядку живої черги.
Прогнозів щодо подорожчання дефіцитного товару виробники робити не беруться: "Виробництва цементу на 90% залежить від вартості енергоносіїв: від газу, електроенергії. А хто може сказати, скільки вони коштуватимуть завтра чи через місяць?"
Востаннє на заводі підвищували відпускні ціни цементу 7 квітня. Тонна цементу марки 400, скажімо, тоді подорожчала з 621 до 669 гривень. Інші марки також пропорційно зросли в ціні.
На місцевому будівельному підприємстві ВАТ "ПМК-76" підтвердили, що за цементом справді доводиться вистоювати добу в черзі. Через подорожчання дефіцитного товару підприємству доводиться підвищувати ціну на свою продукцію з цементу. "Підвищується ціна і на бетон, і на тротуарну плитку, і на бордюри, – каже Валентина, економіст ВАТ "ПМК-76". – З початку року ціни на неї зросли в середньому на 30%".
Певний відсоток вартості цементу закладений і в ціну готового житла. На підприємстві очікують, що до літа зведене ними житло подорожчає на 15%, порівняно з початком року.
– Ми поки що не відчуваємо дефіциту цементу, – каже Василь ТОЛУБ’ЯК, голова правління Сторожинецького ВАТ "Пересувна механізована колона №151". – Цемент ми закуповуємо не у виробника, а у місцевої фірми-посередника, зараз його вистачає. Але від своїх колег чув, що проблеми є: і ціни підвищилися, і купити цемент важко, бо підприємства зі східних областей відмовляються постачати продукцію у наш регіон.
Попит на бетон, розчин та іншу продукцію ВАТ "ПМК-151" зріс і серед приватних забудовників, і серед організацій. Але ціни на неї поки що не зростали, бо за словами голови правління, підприємство ще використовує старі запаси цементу.
У місцевих магазинах будматеріалів цемент є у продажу не всюди. В одній з торгових точок сказали, що цементу немає і невідомо, коли завезуть. "Ми поки що маємо на складі чотири тонни цементу, – повідомили в іншому магазині. – Ціна чимала, тому й не розкуповують його так швидко. 50 кілограмів кам’янець-подільського цементу марки 500 у нас коштує 53 гривні".
ДО ТЕМИ
Про збільшення дефіциту цементу цього року повідомив виконавчий директор Української асоціації підприємств і організацій цементної промисловості "Укрцемент" Петро ЛОПАТЬЄВ. За його словами, 2008-го він становитиме 2-2,5 млн тонн. При тому, що торік дефіцит цементу в Україні становив 1-2 млн тонн.
18-04-2008, 13:22
0
3 295