Трьох дітей, яких батьки покинули напризволяще в зачиненій квартирі на вулиці Руській, рятували 12 травня еменесники та міліціонери. У рятівників діти одразу попросили їсти. Матері загрожує кримінальна відповідальність.
Трирічна дитина не виглядає й на два роки
Трирічний Микита досі не вміє ходити і знає лише декілька слів. Ніжки дитини вкриті страшними виразками, вона плаче щойно до них торкаються. Після “вихвання” батьків хлопчик перебуває у лікарні. Його старші братик і сестричка - у притулку для дітей.
Про те, що у відчинене вікно балкону на сьомому поверсі будинку на вулиці Руській виглядають діти, міліцію повідомили сусіди. На їхній стук та дзвінки двері ніхто не відчиняв. Коли міліціонери і працівники служби у справах неповнолітніх приїхали на місце, то двері до квартири були зачинені, а з балкону виглядала дитина, яка трималася лише за мотузку для білизни. Тоді для порятунку малюків викликали МНС.
– На місце прибуло два відділення з нашої частини, – розповів „МБ” начальник СДПЧ – 2 Чернівців Сергій Кушнір. – Вікно заскленого балкону було відчинене. Діти до нього підходили, тримаючись за мотузку для білизни. Була реальна загроза того, що діти можуть випасти з балкону. Ламати двері ми не наважувалися, бо боялися, що перелякаємо дітей і вони повистрибують з балкона. Тому підігнали висувну автодрабину і підняли її до балкону. Коли ми зайшли в середину, то побачили на ліжечку півторарічну дитину. Під ліжечком ховалися ще двоє дітей. Ми їх загорнули в ковдри і передали лікарям швидкої.
Мати вважає, що виховує дітей правильно
Коли лікарі оглянули дітей, то виявилося що найменший хлопчик потребує негайної госпіталізації. За словами Алли Гордійчук, лікаря-ординатора педіатричного відділення міської дитячої лікарні, хлопчик потрапив до лікарні в стані середньої важкості. Він не може ні ходити, ні самостійно сидіти. На тілі є сильні опрілості. Дитина потребує комплексного обстеження спеціалістів та лікування.
Спочатку всі думали, що Микита не має й двох років. Однак пізніше встановили роки народження дітей і виявилося, що хлопчик 2005 року народження. Але в розвитку він суттєво відстає. Занедбані і його братик Андрій 2003 року народження та сестричка В’ячеслава 2004 року народження. Сусіди розповідають, що часто бачили, як діти ходять балконом, коли батьки їх залишають самих. У дворі ж дітей не бачили. Мати їх не прогулянку не виводила. На відміну від песика, якого тримала родина.
– Коли пожежники та рятувальники зайшли в середину, діти одразу попросили їсти. Хлопці купили їм кефір, булочки..., – розповідає помічник прокурора Першотравневого району Тетяна Сорохан. – Діти дуже запущені, брудні, голодні. Після огляду лікарів старших хлопчика і дівчинку відправили до притулку для дітей, наймолодшого до лікарні. У три рочки він не ходить. На тілі страшні пролежні, шкіра потріскала. Лікарі навіть не можуть його нормально обстежити, бо дитину все дуже болить через ті шкірні хвороби. Тому спочатку лікують це. До того ж, в дитини серйозні неврологічні проблеми.
Матір і батька вдалося розшукати аж наступного дня. Ми їх направили на судово-медичне освідування. Від жінки йшов запах алкоголю, він – з похмілля. Мати, 1985 року народження, пояснила, що зранку залишила дітей на мачуху свого співмешканця –біологічного батька дітей. А мачуха, мовляв, кудись пішла, і ті залишилися самі. Пояснити, як вони довели дітей до такого стану, батьки не можуть. Батько каже, що він заробляє тим, що робить євроремонти і зранку йде на роботу, а приходить пізно ввечері, а за дітьми доглядає мати. Їхня трикімнатна квартира дуже захаращена (серед фотоматеріалів в матеріалах справи, крім знімків закиданих різним речами кімнат, є й фото бруднющої ванни та переповнених дитячих горщиків, які ніхто не виносив, - авт.) Діти змогли добратися до відчиненого вікна на балконі тому, що там гора всілякого хламу. Мати ж каже, що вона дітей любить і вважає, що виховує їх правильно.
Зараз триває прокурорська перевірка, експертизи, обстеження дітей. Вирішується питання про порушення стосовно матері кримінальної справи за ст. 166 Кримінального кодексу (злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування). Винним у цьому злочині загрожує покарання у вигляді обмеженням волі від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий термін.
Востаннє в Першотравневому районі за цією статтею реальний термін покарання у вигляді позбавлення волі на два роки отримала 2006 року жінка – мати трьох дітей. У неї було два хлопчики та дівчинка. Дівчинку вона любила і доглядала за нею, а за хлопчиками - ні. Так і казала – вони мені не потрібні. Меншому хлопчику було тоді два роки. Зі слів він знав тільки матюки. Старенька бабуся, на яку мати покинула його, годувала його тільки козячим молоком. Від такого харчування в дитини навіть зміни в крові почалися.
Довести вину батьків в судах важко
– Минулого року органи прокуратури направили до судів 150 позовів про відбирання дітей в батьків та позбавлення батьківських прав, - розповідає Наталя Бреславська, старший помічник прокурора області з питань захисту прав і свобод неповнолітніх. - Є тенденція до збільшення кількості кримінальних справ, порушених за злісне невиконання батьками своїх обов’язків. Певною мірою це сталося тому, що правоохоронні органи почали суворіше стежити за правопорушеннями щодо дітей. Раніше такі батьки часто відбувалися адміністративними покараннями. Минулого року лише в Путильському і Хотинському районах не було зафіксовано таких злочинів.
Щоправда, реально батьки рідко потрапляють за грати. Суди виносять вироки про покарання умовно чи з іспитовим терміном. Щоби довести вину батьків у суді, треба зібрати для суду досить вагому доказову базу. Буває, що для того, щоби притягнути до відповідальності таку матір, треба надати докази того, що раніше до неї застосовували за таке правопорушення заходи громадського чи адміністративного впливу. Але ж буває, що злочин скоюється в сім’ї, яка навіть на обліку як неблагополучна не стоїть.
Щодо цього випадку випадку, то якщо дітей у батьків заберуть, то діток віком 3-6 років можуть передати в дитячий будинок в Оршівцях, а шкільного віку – до інтернату. Хоча зараз намагаються таких дітей передавати не в ці заклади, а під опіку, в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї.
Зараз в обласному інтернаті для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування приблизно 200 дітей, у дитячому будинку в Оршівцях – 60, будинку дитини – 80.
Недогляд за дітьми часом закінчується доволі трагічно. За словами Олексія Смирнова, начальника центру пропаганди ГУМНС, з початку року в області загинули шестеро дітей, 39 отримали травми. За такий самий період минулого року загинуло 11 дітей, 40 отримали травми. Більшість трагедій сталося через відсутність контролю з боку батьків.
За два тижні затримали 75 п’яних дітей
З першого до 14 травня в області проводили операцію з попередження пияцтва серед молоді. Як повідомили в секторі зв’язків з громадськістю УМВС, перевіряли розважальні заклади, торгові точки, неблагополучні сім’ї.
За різного роду порушення було доставлено 101 неповнолітнього, з них - 75 за розпивання спиртного в громадських місцях і появу в нетверезому стані.
А співробітники відділення кримінальної міліції у справах дітей Вижницького райвідділу задокументували злочинні дії 31-річної мешканки Банилова, яка впродовж 2007-2008 років втягувала в пияцтво 15-річну сестру. За цим фактом порушили кримінальну справу.
У місті – майже півтисячі позбавлених батьківських прав
За даними міськради, у Чернівцях сформовано банк даних осіб, яких у період з 2000 року позбавлено батьківських прав. Він нараховує 483 особи. Вже цього року із неблагополучних сімей вилучено п’ятеро дітей (2006 рік - 9, 2007 рік - 4 дітей).
До першого липня у Чернівцях також буде сформовано базу даних дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які потребують житла, що дозволить посилити захист майнових прав дітей цієї категорії.
На обліку перебуває також 307 дітей, які опинилися у складних життєвих умовах, а під соціальним супроводом 39 неблагополучних родин.
Кримінальні справи, порушені за статтею 166 КК України:
2006 р. – 18
2007 р. – 16
Чотири місяці 2008 - 8
Віктор Дудар
22-05-2008, 10:43
0
5 401