22 червня, близько опівночі, у селі Іспас на Вижниччині загорівся житловий будинок, у який влучила блискавка. Місцевим мешканцям вдалося погасити пожежу самотужки. Проте вогонь пошкодив газову плиту та кухонні меблі, повідомив Центр пропаганди ГУ МНС в області.
Зараз на Буковині почалася пора гроз. Тому постраждати від удару блискавки можуть і будинки, і люди. Часто під час грози люди не знають, як правильно поводитися.
Опинившись на відкритій місцевості, треба відкласти подалі від себе металеві предмети, включаючи браслети й годинники, знайти надійну схованку, скажімо, присісти в сухій ямі чи траншеї, радять у центрі пропаганди ГУ МНС в області.
ОСНОВНІ ПРАВИЛА:
Не можна ховатися під високими деревами, особливо поодинокими (найнебезпечнішими є дуб, тополя, ялина, сосна, рідше блискавка влучає у вербу, клен, а найменш вірогідний її удар – у кущі).
На відкритому просторі краще присісти в яму чи траншею. Тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею, тому не лягайте на землю. Краще присісти, трохи нахиливши голову.
Не біжіть.
Негайно вимкніть свій мобільний телефон.
Позбудьтеся всіх наявних у вас металевих предметів.
Ховайтеся поодинці. Розряд, як відомо, перебігає через контакт людських тіл.
Не можна купатися під час грози.
Якщо гроза застала вас у човні, пливіть до берега або сидіть нерухомо, витягнувши весла.
У приміщенні негайно зачиніть усі двері, кватирки, вікна і відійдіть подалі від них.
Як поводитися в горах під час грози, радить президент обласного спортивно-туристського клубу "Veslo" Валерій ПАВЛЕНКО, який уже 35 років ходить у гори.
Збираючись у гори, обов’язково: застрахуйте своє життя; обстежтеся у лікаря; візьміть із собою аптечку, зокрема ваші особисті ліки; повідомте родичів і близьких про похід.
Треба пам’ятати, що в Карпатах погода може змінюватися кожні три-чотири години. Найнебезпечнішим місцем вважається Селятин. Побачивши на небі навіть легкі хмаринки, намагайтеся знайти безпечне місце, а ще краще – населений пункт. У жодному разі не йдіть у гори, якщо синоптики попередили, що буде гроза.
Не можна ставити намет на відкритій місцевості чи під одиноким деревом.
Якщо почалася гроза, скиньте із себе всі металеві предмети та залиште під деревом. Самі намагайтеся заховатися подалі у кущах, накрившись целофаном чи накидкою. Не залишайтеся на відкритій місцевості та не біжіть через галявину. Дивіться, щоби поблизу не було каміння.
Якщо поруч є якісь споруди – стайня чи хата, заховайтеся там. Можна залізти до печери.
Антоніна БАБЧУК, Надія БУДНА
25-06-2009, 11:28
0
3 322