28 липня Центральна виборча комісія має оголосити про початок парламентської виборчої кампанії. Тим часом політичні партії вже давно та активно себе презентують на телебаченні та роздають агітки на вулицях. Чого очікувати від цьогорічних парламентських виборів, ми поцікавилися в політологів та експертів із виборчих технологій.
Iгор Гаврада,
політолог, кандидат
політичних наук:
–Чим відрізнятиметься цьогорічна виборча кампанія від попередньої?– Політичні партії вже активно працюють: роздають агітаційні матеріали у своїх наметах та на вулицях, роздаровують продукти й намагаються підкупити виборця. Також гадаю, що традиційно політичні сили використовуватимуть зовнішню рекламу. Але відрізнятиме цьогорічні парламентські вибори від виборів 2007 року те, що вони однозначно не будуть такими демократичними. Ті вибори були прикладом демократичності та толерантності. Адже проведення виборчої кампанії залежить від морального стану політиків, а він, на мою думку, відтоді значно погіршився. Бруду буде на виборах багато. Традиційно кандидати підкуповуватимуть виборців харчами, і деякі люди підуть на такі умови голосування. Можливе й зловживання адмінресурсом. Місцеве керівництво може отримати вказівки й діяти згідно з ними. Можливо, будуть штучне створення явки виборців, підкупи, фальсифікації. Усе залежить від того, як діятимуть керівники на місцях. Щодо активності електорату, то очікується в межах 60 відсотків явки виборців.
Iгор Бабюк,
директор Буковин-
ського центру виборчих технологій:
– Зважаючи на масове роздавання товарів та послуг, яку роль зіграють гроші у виборах мажоритарників?– Гроші завжди під час проведення виборів відіграють ключову роль, бо на виборах потрібні великі кошти. Потрібно платити людям за агітацію, платити членам виборчих комісій. Переконаний, що ніхто не працюватиме безкоштовно. Щодо використання своїх ресурсів під час агітації, то задіють увесь можливий арсенал, залежно від того, більше чи менше можливостей є для цього. Підуть у хід усі піар-технології: роздаватимуть агітки, продукти, влаштовуватимуть концерти за участю зірок естради та інші масові заходи. Варто очікувати й чорних брудних піар-технологій. Ускладнює ці вибори й участь мажоритарних кандидатів, бо це буде боротьба не лише між партіями, а й між окремими лідерами. Тож рівень боротьби буде високий, використовуватимуть усі можливі засоби впливу.
Iгор Буркут,
політолог:
– Які технології використовуватимуть на виборах і яким чином вводитимуть в оману виборців?– Вибори ще не розпочалися, тому про виборчі технології говорити рано, а ось про передвиборчі – можна. Наразі вже застосовують популярні методи, які використовують під час агітації найчастіше. Усі вони спрямовані на те, щоб показати, хто такі ті лідери, за яких варто проголосувати, сформувати певний імідж цих кандидатів. Цього року вперше на телебаченні активно рекламує себе КПУ (Комуністична партія України). Вони виступають із гаслом "Повернемо країну людям!" На мою думку, це звучить скептично, бо коли ж країна належала людям? Мабуть, комуністи налаштовані захопити розчаровану частину виборців на Сході країни та розраховують на підтримку своїх старих прихильників. Вважаю, що застосовуватимуть основні виборчі технології не під час агітації, а під час підрахунку голосів. Тоді й можливі фальсифікації та "підкориговані" підрахунки голосів виборців.
27-07-2012, 17:16
0
2 066