Соціологічні опитування свідчать: рівень напруги в українському суспільстві постійно зростає. Експерти не виключають, що 2012 рік може стати для України критичним з точки зору суспільного невдоволення. Насамперед українці готові виходити на акції протесту не з політичних міркувань, а суто з соціально-економічних.
– Напруження у суспільстві наростає протягом останніх двох років, – зазначає провідний експерт Центру Разумкова Павло РОЗЕНКО. – Причина – соціально-економічна політика влади. Незважаючи на гучні передвиборні обіцянки, жодної обіцянки у соціальній сфері влада не виконала.
Політики намагатимуться розхитати суспільствоТрадиційно протестна активність припадає на весну та осінь. Тож у березні-квітні варто очікувати виступів таких соціальних груп, як чорнобильці та афганці, яким тепер влада остаточно обмежила виплати.
Також збурення може викликати глобальна економічна криза, яка обов’язково зачепить Україну. Але йтиметься про виступи не окремих соціальних груп, а тих, хто найбільше постраждає від кризи, вважає політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир ФЕСЕНКО.
– Це можуть бути робітники підприємств, які закриваються. Можуть бути виступи споживацького характеру, пов’язані зі зростанням цін, – наводить приклади аналітик. – Якщо подорожчає бензин, можуть бути виступи водіїв. Там, де буде сутужно, будуть соціальні виступи. Але якщо буде економічна криза.
Другий фактор, який спричинить хвилю протестів, – вибори. Експерти передбачають, що політичні сили спробують розхитати суспільство, незадоволене владою.
– Оскільки активна фаза виборчої кампанії стартує у вересні, основних виступів варто очікувати у вересні-жовтні, – каже Павло Розенко. – Навесні політсили теж намагатимуться розхитати суспільство. Підстави для цього є, адже влада так і не вирішила основні питання з чорнобильцями й афганцями. Обіцяних підвищених виплат не відбулося. Очевидно, буде повторення подій осені минулого року. Можливо, навіть у більш радикальних формах та з більшою масовістю.
Ближче до виборів соціальні гасла замінять політичними, особливо якщо влада вдасться до фальсифікацій результатів виборів. "Якщо суспільство побачить, що влада намагається підкупити виборців, фальшувати вибори (через зняття кандидатів, тиск на них, зміну виборчого законодавства, формування виборчих комісій), це може викликати бурю емоцій у звичайних людей", – зазначає експерт.
Влада задобрюватиме грошовими подачкамиЩоби стримати гнів громадян у зв’язку з наближенням парламентських виборів, влада намагатиметься уникати непопулярних рішень.
– Тобто повторення підприємницького майдану чи виступів пільговиків не буде, – вважає політолог Володимир Фесенко. – Звичайно, інертні виступи чорнобильців можливі. Також у конкретних регіонах виникатимуть локальні конфлікти навколо умов роботи дрібних підприємців. Загалом же центральна влада намагатиметься уникати будь-яких непопулярних рішень, щоб не посилювати соціальне збурення.
Щоб задобрити українців перед виборами, влада може вдатися й до додаткових соціальних виплат, невеличкого збільшення заробітних плат і пенсій. "Як правило, перед виборами можновладці підкидають копійчину нещасному пограбованому люду. Це трохи знімає соціальну напругу", – говорить політолог Ігор БУРКУТ (на фото).
Також досить великий внесок у заспокоєння протестних настроїв напередодні виборів зроблять кандидати-мажоритарники. Експерти передбачають, що вони активно працюватимуть в округах і сприятимуть частковій нейтралізації соціальної напруги. Але якщо офіційні результати виборів не збігатимуться з суспільними очікуваннями, це може спричинити хвилю політичних протестів.
Чи протестуватимуть підприємці, експерти розійшлися в оцінках.
– Певна частина підприємців намагатиметься змінити ситуацію, але розраховувати на масову активність цієї групи людей не варто, – каже П. Розенко. – Податковий кодекс вже прийняли. Тому сумніваюся, що до парламентських виборів прийматимуть акти, які підбурюватимуть підприємницьке середовище.
– За останній рік 70 тисяч підприємців були вимушені згорнути свою діяльність. Кількість невдоволених зростає. Намічаються нові виступи, – не погоджується І. Буркут.
Як підсумок, Ігор Буркут зазначає: влада сама робить чимало для того, щоб різні групи невдоволених врешті-решт об’єдналися. Тоді могутній виступ можливий. Але передбачити, коли він станеться і що буде приводом, не може практично ніхто. "Хто ж міг передбачити, що самоспалення одного колишнього студента, приватного торговця у Тунісі, спровокує революцію, внаслідок якої змінять владу?" – каже політолог. (Ольга Гнідан)
2-02-2012, 15:07
0
2 805