Більшість молоді погоджується, що в Україні потрібно щось змінювати, а нинішня влада неспроможна керувати країною. Так думають 56,9 відсотка молодих людей, 49,8 відсотка людей середнього віку і 46,3 відсотка літніх людей.
Про це свідчать результати опитування Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України.
– Молодь завжди більше готова йти на барикади. Старші люди зважують, що можуть втратити, а чого досягти, вдаючись до протестних дій. Проте й серед них висока частка тих, хто вважає, що слід піднімати народ на боротьбу, – коментує доктор психологічних наук, завідувач лабораторії психології мас і спільнот Інституту соціальної та політичної психології Вадим ВАСЮТИНСЬКИЙ. – Та якщо ж до цього справді дійде, реальна кількість людей, які вийдуть на вулиці, буде в кілька разів меншою. Але відомо, що для здійснення революції достатньо й п’яти відсотків населення.
Дані опитування не є репрезентативними для всього суспільства. Опитали мешканців шести міст: Донецька, Києва, Львова, Одеси, Севастополя, Харкова.
– Ми не мали на меті визначити точні відсотки, а йшлося більше про виявлення основних соціально-психологічних тенденцій розвитку масових настроїв, – наголосив Вадим Васютинський.
Ольга ГНІДАН
КоментаріІгор МЕЛЬНИЧУК, політолог:
Гадаю, найближчі рік-два не варто очікувати серйозних потрясінь. Поки що антивладні настрої серед молоді ситуативні. Адже у молодих людей є альтернатива – виїхати за кордон. Виїдуть найбільш активні представники. Фактори, які можуть стримати еміграцію, – світова та європейська кризи, відмова Україні в євроінтеграційних бажаннях. Тобто роботу за кордоном молодь може не знайти, а Україні відмовлять у спрощенні візового режиму з країнами Європи. Якщо ж кількість людей, в яких не залишиться виходу, зростатиме, негативізм ситуації в Україні зросте. Тоді можливі серйозні прояви громадської непокори. Проте наразі спостерігаємо загальну пасивність суспільства".
Ігор ГАВРАДА, політолог:
Ще навесні фіксували значне незадоволення режимом Януковича. Проте громадську думку спрямували в інше русло. Прикладом є відзначення 9 Травня у Львові. Тоді завдяки політичним технологіям суспільство в Україні знову поляризували. Тож чи призведуть протестні настрої у суспільстві до серйозних акцій непокори, залежатиме від ефективності використання політичних технологій. Ідеальний варіант для погашення суспільних настроїв – зміна політики. Проте за нинішніх умов владі простіше годувати народ обіцянками про реформи, ніж реально щось змінювати".
2-09-2011, 10:26
0
2 969