Депутати від об’єднаної опозиції роз’їхалися регіонами під час акції "Україна проти Януковича". "Багато хто з Партії регіонів, преса говорять про "мовний" закон як про прийнятий, – розповів у Чернівцях народний депутат Андрій ПАРУБІЙ. – Я хочу повідомити, що законопроект Колесніченка – Ківалова ухвалений не був. Ухвалення відбулося з порушенням законів і Конституції України. – Як ви оцінюєте створення Ющенком правої політичної сили?
– Для влади вкрай важливо створювати клони опозиційних сил. Вважаю, що створення клону Ющенком є помилкою. Це було предметом моїх дискусій з Ющенком раніше. Я поставив жорстко питання про те, що "Наша Україна" має увійти в об’єднану опозицію, а він хотів піти на вибори самостійно. Тому я пішов з "Нашої України". В українському таборі немає кризи, є позитивне явище об’єднання. Адже хто б ще півроку тому повірив у можливість об'єднання Тимошенко, Яценюка та інших сил.
– Голодувальники біля Українського дому кажуть, що опозиція їх зрадила. – Акцію й голосування розпочали політики й стояли там три дні та три ночі, відбивали атаки міліції. Я підтримую хлопців і дівчат, які нині під Українським домом. Це один загальний рух, який відстоює українські цінності. Опозиція здобула певну тактичну перемогу. Литвин відмовився підписувати законопроект про мови. – Чи дотримає Литвин свого слова й все-таки не підпише документ?
– Цього не можна гарантувати, треба усвідомлювати, що для них це не є якимось прозрінням. Але підписання такого закону стане для нього кінцем політичної кар’єри. Він має намір обиратися в окрузі на Житомирщині, де не буде мати жодних шансів, підписавши цей закон. Тобто йдеться не про муки сумління, а про звичайний прагматизм. Подальша доля цього закону є проблематичною. Зібрати позачергову сесію буде дуже складно. Без опозиції переобрати голову Верховної Ради не можливо – не вистачить голосів. А у вересні ситуація вже буде іншою. Вони побачать списки Партії регіонів – і багато хто з їхніх бойовиків не побачать себе там і будуть не такими агресивними. Тому, гадаю, позачергової сесії не буде, і у вересні провести це питання буде дуже складно.
– Чи зможе опозиція отримати більшість у новому парламенті? – Соціологія нині показує, що опозиція має взяти більшість. Звичайно, є питання по мажоритарних округах. Адже в Центральній та Західній Україні на округах підуть не члени ПР під партійним прапором, а бізнесмени, які називаються українцями й патріотами. Тому вкрай важливо вести діалог із людьми, пояснювати, що такі кандидати завтра будуть "тушками". Вони нині дають 10 гривень, а завтра вкрадуть 100. Запорукою перемоги буде те, що на окрузі від опозиції буде йти єдиний кандидат. Досі ми зазнавали поразки тому, що від опозиції було кілька кандидатів. Єдиний кандидат і недопущення фальсифікацій – запорукою перемоги на виборах. – Опозиції закидають, що вона не завадила фізично голосуванню за "мовний" законопроект... – Я був учасником усіх протистоянь у Верховній Раді. Але це неправильний підхід. Ми можемо на вибори взяти до ВР 30 боксерів, а регіонали візьмуть 40. Потім ми 50, а вони – 70. Тоді парламент перетвориться на бої гладіаторів. Цього не має бути. Зараз від ПР виходять бойовики, серед яких чемпіон світу з боротьби, а тут стоять кандидати й доктори наук, лікарі. Пам’ятаю, як доктора наук із Волині, шанованого хірурга бив Саламатін разів сім по носі. Хіба це вихід? Гадаю, цю бандитську бригаду, яка встановила такі правила, треба забирати із ВР.
– Що робити в парламенті з потенційними "тушками"?
– Ми не можемо вирішити за людей. Можемо лише пояснювати, що опозиція висуває єдиного кандидата та говорити про те, що так звані незалежні бізнесмени є потенційними "тушками". Організоване злочинне угрупування "Партія регіонів" має технологію купування депутатів, директорів, виборців. Звичайно, "тушки" будуть. Але якщо ми отримаємо більшість – це "болото" хитнеться до нас. У парламенті буде кілька десятків незалежних депутатів-бізнесменів, від яких багато залежатиме під час формування більшості.
– Чи не пересвариться опозиція після виборів?
– Можливі непорозуміння. Але маю відчуття, що політики зрозуміли ті виклики, які стоять перед Україною. Адже нині існує загроза самій державності. Політики свої амбіції притримали для того, щоб діяти спільно. Бо тільки гуртом тій загрозі можна протистояти, це життєво необхідно.
З досьє "МБ"
Андрій Парубій народився 31 січня 1971 року в Червонограді на Львівщині. Освіта – Львівський державний університет імені І. Франка; аспірантура на кафедрі політології й соціології Національного університету "Львівська політехніка". У 1990-2007 роках депутат Львівської міської та обласної рад. З 2007-го – народний депутат України від НСНУ. У лютому 2012 року вийшов із партії "Наша Україна". Вступив до "Фронту змін". Одружений, виховує доньку Ярину.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.