Чоловік Юлії Тимошенко 51-річний Олександр отримав притулок у Чехії. З таким проханням він звернувся до чеського уряду останніх днів минулого року, а вже шостого січня 2012-го Міністерство внутрішніх справ схвалило прохання чоловіка екс-прем'єра.
Олександр Тимошенков інтерв'ю пояснив, що не хоче “давати Януковичу більше можливості тиску на лідера опозиції, а політичний притулок – це для мене єдиний спосіб домогтися цього”.
Про можливі мотиви і наслідки цього рішення розповів Віктор ЧУМАК (на фото), директор Українського інституту публічної політики:
- В цій ситуації не треба шукати якихось складних комбінацій. Порушення справи проти Юлії Тимошенко щодо діяльності ЄЕСУ вдаряло і по Олександру Тимошенко. Оскільки вони керували разом, він був посадовою особою. А перетворитися в українській системі правосуддя зі свідка в обвинуваченого дуже просто. Зрозуміло, що він не політик, але через нього можна було тиснути на Юлію Тимошенко. Тому це стало одним з головних мотиваційних чинників пошуку притулку за кордоном.- А чому Олександр Тимошенко обрав саме Чехію?- Тому що в Чехії вже є прецедент. Адже ніхто не чув мотивації Міністерства внутрішніх справ Чехії. Але в нас був судовий процес з Данилишиним, де була чітка мотивація: відсутність в Україні справедливого, незалежного суду і верховенства права. Гадаю, така сама мотивація була і щодо Тимошенко. Прецедент створений Данилишиним і повторений Тимошенком відкриває шлях для будь-якого громадянина України звернутися до чеського уряду за отриманням притулку. За великим рахунком Чехія вже визнала, що Україна не є безпечною державою, яка забезпечує і захищає права своїх громадян. Гадаю, найближчим часом таке визнання відбудеться і в кількох інших країнах. Наприклад, в Австрії, де перебуває Поживанов, в Литві, до якої з заявою про на надання притулку Денис Олейніков... Це відбудеться. Тому що всі справи, які відбуваються довкола Юлії Тимошенко, визнані Європою політично вмотивованими.- Тобто надалі буде більше випадків, коли громадяни України проситимуть притулку в інших країнах?- Якщо 2012 року буде розгортатися негативний сценарій щодо згортання політичної конкуренції, переслідування представників опозиції, то без сумніву звернень про надання притулку буде більше. Крім того, такі звернення можуть бути не тільки з боку опозиції, але й політиків, які нині при владі. Оскільки переслідування може бути вмотивованим економічною діяльністю, переділом власності тощо. Прогнозувати складно, але, гадаю, відповідь на це питання ми отримаємо після того, як відбудуться парламентські вибори. (Марина Карасьова)
12-01-2012, 14:58
0
3 006