Два тижні перебував у США у складі делегації мерів міський голова Заставни Ярослав Цуркан. Поїздка організована урядом цієї країни в рамках програми "Відкритий світ".
– Ми побували у містах штату Техас, – розповідає Ярослав Цуркан. – Вивчали функціонування тамтешніх органів місцевого самоврядування. Відмінностей між нашим і їхнім муніципальним устроєм чимало. Там мери не займаються розглядом скарг чи межами городів і будинковолодінь. Ми побували у містечку Лонгв’ю з населенням 108 тисяч осіб. У мера є заступник, менеджер, бізнес-центр, юридичний відділ. Депутатський корпус невеликий: один депутат на 10 тисяч населення. У функції менеджера входять вирішення економічних питань міста, пошук і перемовини з інвесторами. Кандидатуру на цю посаду подає мер, а депутати затверджують і знімають його з посади. Причому, з обранням нового мера ніхто не робить кадрових змін чи переглядає економічні відносини. Менеджеру допомагає бізнес-центр. Там посада мера більше політична, ніж господарська. Мер займається перспективою розвитку міста. Тобто думає за роботу наступного мера.
– А яке фінансування тамтешніх міст?
– Кожен населений пункт може змінювати податки в більший чи менший бік або вводити власні податки. Кошти мерія може заробляти сама чи брати банківський кредит. Лонгв’ю, наприклад, взяло 20 мільйонів доларів кредиту на 20 років під 2,5 відсотка. Громада сплачує відсотки, а мерія – основну суму. Кредит береться під гарантію держави. У нас це зробити, напевно, неможливо. Отримані кошти мерія використовує для ремонту і будівництва доріг чи шкіл, упорядкування кладовищ, реконструкції соціальних об’єктів.
На сесії там присутні не лише депутати, а й представники громади міста. Державних комунальних підприємств, у нашому розумінні, таких як водоканал чи котельня, там немає. Це приватні структури, які прибирають місто, подають воду. І немає монополістів, а є вибір. Дитсадочки теж приватні, перебування дітей оплачують погодинно.
Американські колеги цікавилися нашими "мерськими" справами і були щиро здивовані не лише різницею міського управління, а й зарплатою. Мовляв, хіба можна повноцінно жити за малі зарплати?
– Чи зможете щось із побаченого у США реалізувати вдома?
– Безперечно. Це стосується перспективи розвитку, пошуку інвесторів. Дещо потрібно змінити і в системі роботи міського господарства і в свідомості людей. (В. Гринюк)
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.