RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Олександр Черненко: «На виборах будуть і гречка, і гроші»

Закон про вибори парламентарі ще не ухвалили. Але орієнтовні суми, які майбутнім кандидатам необхідно мати, щоби посісти тепле місце у ВР, вже відомі. Для партії це не менше 100 мільйонів доларів. Для кандидата-мажоритарника – від одного до п’яти мільйонів "зелених". Проте лише 10-20 відсотків із цієї суми піде на офіційну агітацію. Решта коштів кандидати витрачатимуть на корупційні схеми – приховану рекламу та компромат, підкуп виборців та забезпечення лояльності з боку влади.

Про бюджет наступної виборчої кампанії партій і кандидатів, а також його розподіл ми говоримо з головою правління Комітету виборців України Олександром ЧЕРНЕНКОМ.

80-90 відсотків коштів будуть у тіні

– Скільки коштуватимуть вибори партії, яка має шанс пройти до Ради?

– Наразі невідомо, якою буде виборча система і якими взагалі будуть вибори. Але нині виглядає так, що для партії, яка претендує на подолання 4-5 відсоткового бар’єру, сума становитиме не менше 100 мільйонів доларів. Якщо ухвалять змішану систему виборів, то мажоритарники, які будуть висунуті певними партіями, агітуючи за себе, агітуватимуть і за політичну силу. І це потребуватиме витрат.

Тому в будь-якому разі можна говорити про бюджет, який починається від 100 мільйонів доларів.


– Скільки з цієї суми становитимуть тіньові кошти?


– 80-90 відсотків будуть у тіні. Оскільки за угодами, згідно із законом про вибори, кандидати проплачуватимуть офіційну агітацію на телеканалах. Але це не скасує оплати за присутність у новинах, за джинсу. По-білому кандидати в нас витрачають не більше 20 відсотків бюджету кампанії. На жаль, є така практика.

– На що, крім прихованої агітації, витрачатимуть тіньові кошти?

– Якщо говорити про мажоритарників, то це буде "ощасливлення" виборців: починаючи від вирішення їхніх побутових і комунальних проблем, закінчуючи роздаванням гречки або грошей. Значна частина коштів піде на приховану рекламу в електронних і друкованих ЗМІ. Роботу членів виборчих комісій і спостерігачів також будуть оплачувати. Крім копійок, які їм належать з бюджету, партії й кандидати будуть платити. Кандидатам будуть потрібні гроші і на підкуп чиновників, адмінресурс. Треба щось дати голові ОДА, РДА, щоби забезпечити собі лояльність влади. Суто агітаційний компонент (те, що витрачатимуть на відкриту або приховану рекламу) становить 30-40 відсотків загального бюджету. Усе інше буде йти на більш корупційні схеми.

Мільйон доларів на мажоритарку – це мінімально

– Скільки коштуватимуть вибори на мажоритарних округах на Буковині. І загалом чи є різниця між витратами на мажоритарку в різних регіонах?

– Є різниця між регіонами, але потрібно насамперед дивитися на конкретних кандидатів. Якщо це людина відома й авторитетна, вибори коштуватимуть дешевше. Але це не означає, що вибори будуть вигравати лише завдяки авторитету. Загалом бюджет кампанії на округу з претензією на перемогу буде становити від мільйона доларів. Це мінімальна сума. А якщо людина маловідома і її нічого не прив’язує до округу, то для неї перемога коштуватиме дорожче. На Буковині небагато округів, люди більш-менш відомі. Це не індустріальний регіон, тому, порівняно з іншими областями, вибори тут можуть бути дешевшими. Загалом у Західній Україні електорат більш ідейний. Він не завжди ведеться на гречку. Хоча і схем підкупу не виключаю. У будь-якому разі, щоби здійснити повноцінну переможну кампанію на округу, без мільйона доларів не варто й починати.

– Який регіон буде найдорожчим?

– У Києві завжди вибори дорогі… Загалом найдорожча виборча кампанія у великих містах, де більш освічений виборець, більш розпещений інформацією і де вищий рівень життя. Там, безперечно, щоби переконати виборця, потрібно витратитися більше.

– Скільки загалом коштуватимуть українцям парламентські вибори?

– Якщо говорити про те, що передбачено в проекті держбюджету на наступний рік, то це трохи більше мільярда гривень. У ЦВК кажуть, що це мало. І це логічно, оскільки президентські вибори коштували 1,2 мільярда гривень. Але тоді не було округів і кандидатів-мажоритарників. Щоби нормально організувати вибори, потрібно 1,5 мільярда гривень. Наразі передбачено менше. Але в Україні так завжди було, коли передбачалася одна сума, але на певних етапах переглядався бюджет і коштів додавали. Очевидно, так буде і цього разу. (Марина Карасьова)
Редактор: Igor
5-10-2011, 16:02
Коментарів 0 Переглядів 5 704

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.