RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Чернівецька міська рада відмовила у реєстрації вже третій ініціативній групі з питань референдуму щодо дострокового припинення повноважень міськради. Як заявив юрист, секретар зборів Сергій ЛАЗАРЄВ, влада вкотре продемонструвала своє невміння й небажання спілкуватися та прислуховуватися до думки чернівчан.

Раніше в. о. мера Віталій Михайлішин відмовив двом іншим ініціативним групам, засумнівавшись, що всі учасники ініціативної групи – чернівчани.

Третя ініціативна група, хоча це і не передбачено законом, разом із документами подала до міськради ксерокопії паспортів учасників. Але в міськраді знову засумнівалися: 15 підписів учасників зборів не дуже схожі на ті, що є в паспортах… Не всі члени ініціативної групи були присутні на зборах…

Натомість у травні міськрада без жодних зауважень прийняла документи ініціативної групи з ініціювання проведення всеукраїнського референдуму щодо заборони продажу земель сільськогосподарського призначення. Як розповів в. о. голови міської парторганізації ВО "Батьківщина" Юрій СКОРЕЙКО, додаткові вимоги міськрада не висувала. Зокрема не вимагала ксерокопії паспортів. "Ми все зробили за законом, а ксерокопій паспортів закон не вимагає, – каже Ю. Скорейко. – Жодних зауважень не було, тому документи міська рада передали до ЦВК. В іншому разі нам їх повернули б".

"Влада боїться референдуму"

Чому міська влада вибірково ставиться до ініціатив громади? Тим паче, реєстрація ініціативної групи – це тільки початковий етап. Шлях до референдуму – складний. Якщо ініціативну групу зареєструють, її члени у визначений термін повинні зібрати не менше 18 тисяч 300 підписів чернівчан. "А найголовніше навіть не це, – зауважує Валерій САРАФІНЧАН, член ініціативної групи "Спільними зусиллями захистимо Чернівці". – Найголовніше те, після цього ми виносимо пропозицію провести референдум на сесію міської ради, де депутати повинні проголосувати. Як ви гадаєте, депутати проголосують за свою відставку? Проте міська рада не дає діяти ще на початковому етапі. Мета – придушити референдум у зародку".

Ініціативна група "Спільними зусиллями захистимо Чернівці" вже підготувала документи для реєстрації групи у міській раді. Збори вони провели шостого червня. Це буде четверта спроба громади отримати право збирати підписи чернівчан для проведення референдуму щодо відставки міськради. "Причина того, чому не реєструють ініціативні групи, однозначна – влада боїться референдуму, – вважає В. Сарафінчан. – Оскільки вона розуміє, що мера зняли незаконним способом і люди на референдумі висловлять недовіру депутатам. Більше того, наша ініціативна група – вже четверта – звертатиметься до міськради, точно знаючи: групу не зареєструють. Щоправда, ще не знаємо, яку цього разу вигадають причину".

"Ініціативних груп буде 10, 20…"

Наразі третя ініціативна група звернулася до суду. "У День Конституції ми подали позов до Чернівецького окружного адміністративного суду. Суд не працював, але ми документи направили кур’єрською поштою", – каже Сергій Лазарєв. У суді вони оскаржуватимуть бездіяльність в. о. міського голови Віталія Михайлішина. Адже, як пояснює юрист, і термін відповіді ініціативній групі прострочено на три дні, і відповідь підписав начальник юридичного управління міськради, хоча це не в його компетенції. "Ми вважаємо, що наша ініціативна група не отримала відповідь, оскільки лист не підписано в. о. міського голови, як цього вимагає закон", – додає С. Лазарєв.

– Не зареєструють четверту ініціативну групу, їх буде 10, 20… Гадаю, дійдемо до того, що знайдуться сміливці, які прийдуть на сесію міськради, візьмуть депутатів за руки-ноги і просто винесуть, – каже Валерій Сарафінчан. – Тому що ми ж усі бачимо, що відбувається і як депутати забезпечують собі "теплі місця". Це ж люди, яких обрали від громади контролювати чиновників, а вони самі ними масово стають. І хто їх контролюватиме?

Референдуми в Чернівцях

У Чернівцях відбулося два референдуми 16 квітня 2000 року.
Чернівчани підтримали запровадження місцевого збору – одна гривня щороку з кожного повнолітнього мешканця – для фінансування впорядкування міських кладовищ.

Також більшість городян, які взяли участь у референдумі, проголосувала за перейменування Ленінського району міста на Шевченківський.
Марина Карасьова

Думки фахівців

"Якби не було питання про владу, групу зареєстрували б"

Леонід ТАРАСЕНКО, адвокат, голова Центру громадської адвокатури:
– За законом, реєстрацію ініціативної групи здійснює відповідний орган місцевого самоврядування. Практично в законі причини для відмови не прописано, але прописано механізми оскарження. Як на мене, якби ефективно працювала судова гілка влади, проблем не виникало б. За законом, суд зобов’язаний розглянути цю справу в кількаденний термін. Якби суд дотримувався термінів розгляду, у громади було би більше шансів провести референдум. Наприклад, ініціативна група подала документи, міський голова відмовив у реєстрації з певних причин, суд впродовж кількох днів розглянув справу і зобов’язав зареєструвати. Навіть якщо подали апеляційну скаргу, справа повинна була би зайняти не більше двох тижнів. У гіршому разі – місяць. Але у нас був досвід, коли одну справу розглядали півтора року, іншу – вже майже два роки.
Довести справи до кінця не вдалося, але був інший успіх. Громада сіл Муроване та Сороки-Львівські (Пустомитівський район Львівської області, – авт.) виграла спочатку суд першої інстанції, потім – апеляційний (це зайняло приблизно півтора року), потім ще півтора року державний виконавець намагався виконати рішення суду… Але успіх полягав у тому, що громада згуртувалася. І влада відчула, що люди справді можуть її контролювати і спостерігають за кожним кроком.

На референдум, як показує практика, переважно виносять два види питань – про недовіру голові чи раді або питання, пов’язанні з життєдіяльністю міста, наприклад, земельні. І, можливо, якби ініціативна група порушувала питання не про недовіру, а якесь інше, відповідний орган місцевого самоврядування її, очевидно, зареєстрував би.

"Рада не захоче припинити свої повноваження"

Віктор КРАВЧЕНКО, завідувач кафедри конституційного та адміністративного права університету економіки та права "КРОК":
– За час незалежності в Україні провели приблизно 160 референдумів. Але проблема в тому, що сама місцева рада ухвалює рішення про проведення референдуму. І вона шукає будь-які зачіпки, щоб таке рішення не приймати. Це ж логічно: яка рада сама захоче припинити свої повноваження?
Наразі тільки Верховна Рада може призначити позачергові вибори у разі, якщо міська рада порушує закон. Але в будь-якому разі потрібно звертатися до суду щодо бездіяльності міської ради, щоби він встановив факт невиконання закону. Тоді це буде підставою для Верховної Ради, щоби припинити повноваження міської ради.
4-07-2011, 09:50
Коментарів 0 Переглядів 1 877

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.