Розгляд справи проти Юлії Тимошенко Печерський районний суд Києва переніс на четверте липня. Її звинувачують у перевищенні повноважень під час укладання газових контрактів із Росією 2009 року. В обвинувальному висновку фігурує сума збитку – 1,5 мільярда гривень. Проте вже від самого початку судовий процес перетворився на фарс.
Дедалі більше експертів прогнозує: чим би не закінчився суд, Тимошенко буде переможницею. Навіть якщо із зали суду її поведуть до в’язниці. А про реальність ув’язнення спочатку заявила прокурор Лілія Фролова, яка повідомила, що стаття, яку інкримінують екс-прем’єрці, передбачає покарання до 10 років позбавлення волі і не передбачає умовного терміну. А згодом і захисник Тимошенко Сергій Власенко повідомив: "Незважаючи на те, що в матеріалах справи немає жодного складу злочину, вони винесуть їй вирок – термін 7-10 років позбавлення волі без умовного терміну".
Чи можна назвати судовий процес над Тимошенко відкритим і прозорим та хто виграє у цій справі, "МБ" запитав у експертів.
Марина Карасьова
"Процес пішов не правовим, а політичним шляхом"
Вадим КАРАСЬОВ,
політолог:
– Подібні судові процеси над політиками, лідерами опозиції, колишніми прем’єр-міністрами та президентами мають серйозне символічне навантаження. Але в мене запитання: суд над Тимошенко – це символ чого? Зрозуміло, що влада намагається засудити Тимошенко. Але що стоїть за цим контекстом? Влада мала простежити, щоби досягнення цієї мети символізувало верховенство закону. А реально це виглядає зовсім навпаки – як верховенство політичної помсти.
Якби влада змогла підготувати суд, який символізував би верховенство закону, на Юлію Тимошенко чекали б нелегкі часи. Але нині на Тимошенко нічого поганого не чекає. Процес із самого початку пішов не правовим, а політичним шляхом. І в цій політичній стихії Тимошенко має перевагу. Так, вона може отримати дуже суворий вирок. Але політично вона не програє. Більшість не розглядатиме цей процес як символ правосуддя. Юлія Тимошенко залишиться невинною. Найімовірніше, вона не братиме участь у виборах фізично, але робитиме це як символ і прапор своєї політичної сили, навіть перебуваючи в ізоляції до суспільства.
"Зі своєю функцією нині медіа не справляються"
Вікторія СЮМАР,
виконавчий директор Інституту масової інформації:
– Те, що відбувається у суді над Тимошенко, не має нічого спільного з цивілізованими, правовими процесами. Трансляцію забезпечують лише незалежні телеканали. А оскільки справа резонансна, влада мала б забезпечити пряму трансляцію на державному каналі УТ-1, адже сам Янукович обіцяв повну відкритість процесу. Натомість провладні канали подають лише суху статистику без аналізу теми, яку багато експертів оцінюють як політичне переслідування. І завдання медіа, якби вони були незалежними, з’ясувати: чи є серйозні порушення, про які заявляє звинувачення, наскільки дії Тимошенко зашкодили Україні і чи можна було б цих дій уникнути… Якщо там задіяний Фірташ, треба об’єктивно показати, чому Тимошенко забирала газ у "РосУкренерго" і чи мав нинішній уряд право повертати цей газ. Без відповідей на ці запитання висвітлення процесу не може бути об’єктивним. Якщо так можна переслідувати за допомогою державної машини опонентів, яких підтримує половина населення, то це об’єктивно веде до дуже серйозного напруження в суспільстві. Очевидно, що зі своєю функцією нині медіа не справляються. Звичайно, тут є певний відсоток браку досвіду й освіти. Але набагато більший відсоток – цензури і тиску на медіа.
1-07-2011, 12:32
0
1 539