Найбагатші українці нині згуртувалися у партії влади. Кожний четвертий олігарх із "Золотої сотні", складеної журналом "Кореспондент", належить до Партії регіонів. У щорічному рейтингу видання ще жодна політична сила в Україні не була настільки багатшою за інших.
Найбільші темпи зростання бізнесу продемонстрував Дмитро Фірташ. А багатії з "Батьківщини" зазнали багатомільйонних втрат.
Перше місце серед сотні найбагатших, як і раніше, посідає Ринат Ахметов. Його активи за рік подорожчали з 17,8 мільярда доларів до 25,6.
А ось Ігоря Коломойського (6,2 мільярда) із другої позиції на третю потіснив його партнер по бізнесу Геннадій Боголюбов (6,6 мільярда).
У "Золотій сотні" відбилися не тільки неосяжні для тотальної більшості українців суми статків, але й слабкі та сильні боки вітчизняної економіки й політики. Експерти журналу відзначили зміцнення аграрного сектора – 42 олігархів зі 100 інвестують у сільське господарство і харчову промисловість. Вдалим був рік і для металургів.
73 олігархів із сотні за минулий рік свої капітали наростили. Якщо торік загальні активи 100 найбагатших українців "важили" 66,5 мільярда доларів, то нині – 83,1 мільярда. А рекордсменом за темпами зростання став Дмитро Фірташ – за рік його активи подорожчали на 540 відсотків. Цій швидкості міг би позаздрити навіть Марк Цукерберг (соціальна мережа Facebook). Адже його капітал за рік додав у вазі 237 відсотків. І такі темпи у світі вважають безпрецедентними.
Одним із найтривожніших трендів "Кореспондент" назвав монополізацію економіки. Вся важка промисловість вже перебуває в руках буквально чотирьох-п’ятьох людей.
Інша тенденція: стрімко зростають активи олігархів – членів партії влади. Вперше до сотні найбагатших потрапив син президента Олександр Янукович. Він на 70 місці з капіталом 130 мільйонів доларів (сфера бізнесу – будівництво).
Якщо у минулорічному рейтингу "регіоналів" було 17, то цього року стало 25. Це частково пояснюється тим, що кілька мультимільйонерів відхрестилися від опозиції і приєдналися до владної партії. Зокрема Андрій Веревський, Євген Сігал, Олександр Фельдман, Степан Глусь…
У підсумку вартість активів членів Партії регіонів у "Золотій сотні" – 32 млрд доларів, у
"Батьківщини" – 3,2 мільярда.
Сумарні активи сотні найбагатших українців становлять 83 мільярди доларів. Це дорівнює 61 відсотку ВВП країни.
Якщо Ринат Ахметов вирішить продати свої активи й гроші витрачатиме зі швидкістю один мільйон доларів на день, то останній долар він витратить 2081 року, у віці 115 років.
Середня зарплата в Україні – 280 доларів. Це означає, що з таким доходом потрібно пропрацювати понад 13 тисяч років, щоби потрапити до рейтингу.
Марина Карасьова
Думка експерта
"Будь-яка
монополія – це шлях до загнивання"Ігор БУРКУТ, політолог:
– Партію регіонів створювали люди, які вчасно встигли до розподілу колишньої державної власності. Отримавши все у свої руки, вони перетворилися на олігархів, тобто найбагатших людей, які мають політичну владу. Нині ми бачимо завершення цього процесу.
Ця сила сконцентрувала у своїх руках практично всю політичну владу в країні. А та політична система, яка створена в Україні й Росії – у нас вона приблизно однакова, – передбачає, що найбільші гроші заробляють саме в політиці. Тому цілком можна було передбачити, якщо в руках представників партії буде політична влада, відтак вони почнуть перебирати й економічну владу. Це вкрай небезпечно. Адже будь-яка монополія призводить до загнивання. В інших країнах приблизно такі самі речі відбувалися, але 100-150 років тому. Наприклад, через це пройшла майже вся Латинська Америка. І це загальмувало розвиток цілого континенту на понад століття. Тому там виробили механізми попередження монополії. У нас формально є Антимонопольний комітет тощо, але фактично ми йдемо не тим шляхом, що потрібно. І це рано чи пізно може призвести до серйозних наслідків.
20-06-2011, 11:06
0
1 846