Після того, як міністр юстиції Олександр Лавринович представив основні позиції законопроекту про вибори народних депутатів, серед експертів спалахнули бурхливі дискусії. Головна новація – можливе збільшення прохідного бар’єру для партій до п’яти відсотків. Більшість фахівців впевнена: в Україні це робити рано. Збільшення бар’єра лише призведе до зміцнення кланово-олігархічних структур і знищить у зародку розбудову політичної структури. Інші експерти ще категоричніші: рейтинги правлячої партії падають, і вона прагне закріпити свої успіхи будь-якими методами.
Олександр ЧЕРНЕНКО, голова Комітету виборців України:
– Зміни до законопроекту, які запропонував президент і озвучив міністр юстиції, можна поділити на дві частини. Перша – політична, яка стосується виборчої системи, прохідного бар’єра… І нас хвилює те, що, за словами міністра, ці теми ніби вже і не дискутуються. Так було вирішено і все. Можливі лише зміни щодо бар’єра. Багато експертів схиляються до того, що бар’єр п’ять відсотків – завеликий для України, оскільки партійна система в нас ще розвивається. У мене є інформація з різних джерел, що буде "відкат". Але менше чотирьох відсотків не буде.
Серед позитивів – зменшення кількості виборців на дільницях. Чим менше виборців, тим менші черги і більше порядку.
Натомість турбує норма, яка передбачає голосування вдома на підставі заяви і без відповідної довідки, чому виборець не може прийти на дільницю.
Позитивно оцінюємо, що громадським організаціям пропонують надати права, які є у спостерігачів від кандидатів і партій. Але насторожує заява Лавриновича, що допускатимуть всіх без винятку представників громадських організацій, а не лише профільних. Якщо так, то виходить, і товариство рибалок, і "Посольство Боже" зможуть спостерігати за процесом. І це може бути використано як певна технологія: створення великої кількості спостерігачів на дільницях і певна маніпуляція оцінкою виборчого процесу. Але цим виборча реформа не закінчується, гадаю, буде дуже бурхлива дискусія в парламенті. Тому, можливо, ще деякі негативні тенденції вдасться заблокувати.
Ігор БАБЮК, директор Буковинського центру виборчих технологій:
– Досить реальна загроза, що прохідний бар’єр буде п’ять відсотків. Також дискримінаційною, на мою думку, є позиція щодо формування комісій парламентськими партіями. Це знову нагнітатиме ситуацію. Адже інші партії опиняються в нерівних умовах. Так само говорять про зменшення виборчого періоду до 50 днів. На мою думку, це призведе до тих самих проблем, що були й на місцевих виборах. Не буде кому формувати комісії, не буде кому в них працювати, все відбуватиметься стрімголов.
Роблять все, щоби конкретна політична сила зайняла максимальну кількість місць у парламенті.
22-04-2011, 16:48
0
1 402