Небезпека для диктатур – від комп’ютера

у номері / політика, влада
1 561
0
Соціальні медіа зробили революцію в арабському світі. Принаймні так стверджують чимало експертів. Завдяки соціальній мережі Facebook на площі Каїра вийшли сотні тисяч демонстрантів і змусили президента Хосні Мубарака піти у відставку. Заклики до повстання миттєво поширювалися у мережі. Очевидці інформували світову спільноту про події у країні в он-лайн режимі. Чому соціальні мережі мають такий потенціал та якою є їхня роль в авторитарних країнах, з’ясовувала кореспондент "МБ".

Владі некомфортно в Iнтернеті, адже там конкуренція

Однією з найактивніших користувачів соціальних мереж Facebook, Twitter, LiveJournal в Україні є народний депутат Леся ОРОБЕЦЬ. Кількість її "друзів" у Facebook сягає п’яти тисяч, у Twitter за нею "стежать" майже чотири тисячі користувачів, ледь не щодня політик виставляє пости (публікації, – авт.) у "Живому Журналі".

– Уявіть, що ви живете у державі, де в одному з великих міст відбуваються масові акції протесту проти підвищення цін та урізання зарплат. Усе місто протестує: перекрито рух залізницею, взято штурмом телеграф і пошту. Після цього відбувається розстріл демонстрантів. А тепер уявіть, що живучи в іншому місті цієї держави, ви нічого про це не знаєте, – наводить приклад політик. – Такі події відбувалися у Новочеркаську 1962 року. П’ять тисяч людей вийшли на вулиці, зупинили потяг із Москви і вимагали повернення цін до попереднього рівня. Нерви здали у тодішнього міністра оборони, і він дав команду розстріляти. Про ці події суспільство не знало нічого до 1992 року, доки не було відкрито архіви. Проте про теракт у "Домодєдово" світ знав за лічені хвилини. Новина розповсюдилася у Twitter. Це і відрізняє наше покоління від тодішнього.

Чому влада так боїться Інтернету, зокрема соціальних медіа? Тому що влада завжди почувається дискомфортно, коли є конкуренція – коли потрібно конкурувати за місця у парламенті, за якість соціальних ініціатив і законів. А Інтернет – це те місце, де встромлюють шпильки та критикують, а не лише гладять по голові.

На думку політика, виходів у влади є два.

– Перший – перекрити доступ, обмежувати права і встановлювати цензуру, як, наприклад, у Китаї. Інший – співпрацювати, йти до людей і сподіватися, що твої ініціативи підтримають або ж розкритикують, – каже Леся Оробець.

У випадку проблемних демократій несприйняття владою соціальних мереж перетворюється на залякування, тиск і переслідування.

– Такі факти бачимо не лише в Ірані та Росії, але й в Україні, коли блогерів викликають на допити, – говорить депутат. – Але треба розуміти, що будь-який тиск чи намагання перекрити доступ має зворотній ефект.

Коли буде спільний інтерес, соцмережі спрацюють

– Питання у тому, комунікація у соціальних мережах призведе до дій чи просто залишиться балаканиною. Що точно дадуть соціальні медіа в Україні, так це відчуття того, що нас багато. Соціальні мережі мають стати в Україні не лише простором для спілкування, а й способом координації зусиль, – каже політолог Андрій КРУГЛАШОВ. – Плюсом приходу в соціальні мережі українських політиків є налагодження комунікації з виборцями. Гадаю, українська влада, крім окремих політиків, поки що не розуміє інструменту соцмереж.

Експерт зазначає, що не лише владна еліта, але й саме українське суспільство не зовсім усвідомлюють потенціал соціальних мереж.

– Засіб отримали, а як ним користуватися, розуміють не всі. Коли громадськість усвідомить свій інтерес, соціальні мережі дадуть результат, – говорить А. Круглашов.

Формування громадянського суспільства лише через соцмережі неможливе, але в Інтернеті громадянське суспільство може структуруватися.
Ольга ГНІДАН

Коментар
Юлія ТИЩЕНКО,
керівник програм розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень:

В арабських країнах соціальні мережі відграють важливу роль у консолідації та мобілізації громадян. Блогерство у Росії демонструє, що Інтернет – це ніша, яка дозволяє уникати цензури. Інтернет – зона свободи. Коли свободи не достатньо у реальному житті, вона переміщується у площину соціальних мереж. Як надалі розвиватимуться соцмережі в Україні як засіб консолідації та мобілізації, залежить від клімату в державі, від того, наскільки суспільство матиме змогу реалізовувати свої права та інтереси. Влада може намагатися впливати на соціальні медіа, але реальних важелів не має. Можна відключити доступ до Інтернету, як у Китаї. Можна створити міністерство суспільної моралі. Але, гадаю, такі заходи не є можливими в Україні”.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

21:23
Минулого року Україна виготовила 2,2 млн FPV-дронів, цього року виробимо більше - Зеленський
20:45
Замінять каву: 5 напоїв, що швидко наповнять енергією
20:22
Україна втратила 3,5 мільйони робочих місць з 2022 року
20:05
Україна та США більше не розглядають створення фонду на $500 мільярдів - Зеленський
19:44
Атака російського дрона на ЧАЕС: рятувальники виявили нові осередки тління
19:23
6 найкорисніших видів соків, які варто обирати в магазині
19:05
«Треба нагадувати про війну»: у Чернівцях відбувся автопробіг на підтримку військовополонених та безвісти зниклих - фото та відео
18:45
Українські дрони успішно вражають росіян, а балістика готується до цього – Зеленський
18:25
Готується швидко! Названо десерт, який їдять довгожителі світу
17:59
У місті на Буковині планують облаштувати алею Слави
17:39
Епідемія ГРВІ та грипу на Буковині: за тиждень кількість хворих дітей значно зросла
17:20
Зеленський сказав, за яких умов готовий залишити пост президента
17:01
"У пам'яті її світлий образ назавжди": завтра на Буковині попрощаються із відомою медикинею
16:42
Умєров оголосив про реформу ВЛК: що зміниться для військовозобов'язаних
16:20
"Люди плакали від щастя": ще одна громада на Буковині підтримала перехід до ПЦУ - відео
16:00
«Маємо гуртуватися, інакше втратимо країну»: ситуація на фронтах критична, кажуть бійці із Буковини
ексклюзив
15:39
На Буковині з-під землі вже пробилися підсніжники, але через мороз "завмерли"
15:20
Ще одна громада села на Буковині проголосувала за перехід до ПЦУ - відео
15:00
Вночі ще мінуси, зате вдень тепло: погода на Буковині наступного тижня
14:40
Чому у Чернівцях немає паркомісць для учасників бойових дій?
14:20
Науковець із Чернівців розповів, як стрімкі перепади температур впливають на тварин
13:59
Герої Буковини: загинув старший сержант Володимир Максимов
13:40
Дзюдоїст із Буковини виборов медаль масштабного чемпіонату України
13:20
Повернувся із Бельгії, щоби захищати Україну: пам'яті воїна із Буковини Павла Унгуряна
13:00
Фінансовий гороскоп на тиждень: на кого чекає прибуток 24 лютого – 2 березня
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм