RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Соціальні медіа зробили революцію в арабському світі. Принаймні так стверджують чимало експертів. Завдяки соціальній мережі Facebook на площі Каїра вийшли сотні тисяч демонстрантів і змусили президента Хосні Мубарака піти у відставку. Заклики до повстання миттєво поширювалися у мережі. Очевидці інформували світову спільноту про події у країні в он-лайн режимі. Чому соціальні мережі мають такий потенціал та якою є їхня роль в авторитарних країнах, з’ясовувала кореспондент "МБ".

Владі некомфортно в Iнтернеті, адже там конкуренція

Однією з найактивніших користувачів соціальних мереж Facebook, Twitter, LiveJournal в Україні є народний депутат Леся ОРОБЕЦЬ. Кількість її "друзів" у Facebook сягає п’яти тисяч, у Twitter за нею "стежать" майже чотири тисячі користувачів, ледь не щодня політик виставляє пости (публікації, – авт.) у "Живому Журналі".

– Уявіть, що ви живете у державі, де в одному з великих міст відбуваються масові акції протесту проти підвищення цін та урізання зарплат. Усе місто протестує: перекрито рух залізницею, взято штурмом телеграф і пошту. Після цього відбувається розстріл демонстрантів. А тепер уявіть, що живучи в іншому місті цієї держави, ви нічого про це не знаєте, – наводить приклад політик. – Такі події відбувалися у Новочеркаську 1962 року. П’ять тисяч людей вийшли на вулиці, зупинили потяг із Москви і вимагали повернення цін до попереднього рівня. Нерви здали у тодішнього міністра оборони, і він дав команду розстріляти. Про ці події суспільство не знало нічого до 1992 року, доки не було відкрито архіви. Проте про теракт у "Домодєдово" світ знав за лічені хвилини. Новина розповсюдилася у Twitter. Це і відрізняє наше покоління від тодішнього.

Чому влада так боїться Інтернету, зокрема соціальних медіа? Тому що влада завжди почувається дискомфортно, коли є конкуренція – коли потрібно конкурувати за місця у парламенті, за якість соціальних ініціатив і законів. А Інтернет – це те місце, де встромлюють шпильки та критикують, а не лише гладять по голові.

На думку політика, виходів у влади є два.

– Перший – перекрити доступ, обмежувати права і встановлювати цензуру, як, наприклад, у Китаї. Інший – співпрацювати, йти до людей і сподіватися, що твої ініціативи підтримають або ж розкритикують, – каже Леся Оробець.

У випадку проблемних демократій несприйняття владою соціальних мереж перетворюється на залякування, тиск і переслідування.

– Такі факти бачимо не лише в Ірані та Росії, але й в Україні, коли блогерів викликають на допити, – говорить депутат. – Але треба розуміти, що будь-який тиск чи намагання перекрити доступ має зворотній ефект.

Коли буде спільний інтерес, соцмережі спрацюють

– Питання у тому, комунікація у соціальних мережах призведе до дій чи просто залишиться балаканиною. Що точно дадуть соціальні медіа в Україні, так це відчуття того, що нас багато. Соціальні мережі мають стати в Україні не лише простором для спілкування, а й способом координації зусиль, – каже політолог Андрій КРУГЛАШОВ. – Плюсом приходу в соціальні мережі українських політиків є налагодження комунікації з виборцями. Гадаю, українська влада, крім окремих політиків, поки що не розуміє інструменту соцмереж.

Експерт зазначає, що не лише владна еліта, але й саме українське суспільство не зовсім усвідомлюють потенціал соціальних мереж.

– Засіб отримали, а як ним користуватися, розуміють не всі. Коли громадськість усвідомить свій інтерес, соціальні мережі дадуть результат, – говорить А. Круглашов.

Формування громадянського суспільства лише через соцмережі неможливе, але в Інтернеті громадянське суспільство може структуруватися.
Ольга ГНІДАН

Коментар
Юлія ТИЩЕНКО,
керівник програм розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень:

В арабських країнах соціальні мережі відграють важливу роль у консолідації та мобілізації громадян. Блогерство у Росії демонструє, що Інтернет – це ніша, яка дозволяє уникати цензури. Інтернет – зона свободи. Коли свободи не достатньо у реальному житті, вона переміщується у площину соціальних мереж. Як надалі розвиватимуться соцмережі в Україні як засіб консолідації та мобілізації, залежить від клімату в державі, від того, наскільки суспільство матиме змогу реалізовувати свої права та інтереси. Влада може намагатися впливати на соціальні медіа, але реальних важелів не має. Можна відключити доступ до Інтернету, як у Китаї. Можна створити міністерство суспільної моралі. Але, гадаю, такі заходи не є можливими в Україні”.
24-02-2011, 12:50
Коментарів 0 Переглядів 1 557

Теги -

У жителів села Біла наприкінці 2023 року через підвищення напруги перегоріли електроприлади. Василь Шокостюк подав до суду та домігся компенсації від "Чернівціобленерго". "МБ" розпитав у чоловіка, як йому це вдалося.

Сергій Цюга воює майже три роки, отримав орден "За мужність" III ступеня.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.