Верховна Рада внесла зміни до Конституції щодо призначення дати наступних виборів Президента України та Верховної Ради. Згідно з ухваленими змінами, чергові парламентські вибори відбудуться у жовтні 2012 року, а президентські – у березні 2015 року. Також встановлюється п’ятирічний термін повноважень Президента України, Верховної Ради, депутатів місцевих рад усіх рівнів та міських голів.
Депутат облради від фракції "Фронту змін" Ярослав КУРКО вважає, що Верховна Рада внесла антизаконні зміни, продовживши "заднім числом" термін своїх повноважень.
– Коректно було би внести зміни таким чином, щоби депутати, яких обирали згідно зі старим законодавством, працювали за старими термінами. А для тих, кого обиратимуть наступного разу, визначили термін повноважень на п’ять років, – каже депутат. – Нинішній склад парламенту не відбиває інтереси людей, які його обирали. Продовження терміну повноважень Верховної Ради вигідне персонально кожному народному депутатові, який голосував за зміни. Це вигідно двом третинам депутатів парламенту, які, очевидно, 2012 року вже не будуть обрані, та політичним силам, які зараз становлять більшість у Верховній Раді.
На думку депутата міської ради фракції Партії регіонів Олександра ПАСКАРА, для депутата місцевої ради не має значення термін повноважень.
– Якби мені сказали працювати два-три роки, працював би упродовж цього терміну. Визначили, що працюватимемо п’ять років, значить працюватимемо упродовж цього часу, – каже обранець. – На місцевому рівні політикою не займаються. Першочергові питання – сміття, каналізація, тарифи на комунальні послуги. Тому для депутатів місцевої ради продовження терміну повноважень питання не політичне, а робоче.
Ольга ГНІДАН
Думки експертів
Віра БУРДЯК,
доктор політичних наук, професор ЧНУ:
– Зведення виборів до спільної періодизації є позитивним моментом. Така практика існує в інших країнах. Проведення виборів одночасно дає можливість країні зекономити кошти бюджету. Продовження терміну повноважень місцевих рад доцільно для України, оскільки депутати матимуть більше часу для вирішення проблем громадян.
Iгор МЕЛЬНИЧУК,
кандидат історичних наук, політолог:
– Нинішня влада продовжує порушувати раніше прийняті норми функціонування української політичної системи. Перше порушення полягає у тому, що 310 голосів не відповідають кількості депутатів у сесійній залі, які власноруч голосували "за". Таке рішення вже є неправомірним. У ньому закладено "міну сповільненої дії", адже механізм ухвалення такого рішення дає підстави для скасування у Конституційному Суді у разі зміни політичних умов. Причина змін до Конституції полягає у тому, що значна частина людей, які нині перебувають при владі, не хочуть її втрачати. Йдеться про політичні сили, шанси яких на перемогу на парламентських виборах 2012 року мінімальні або дорівнюють нулю. Тому депутати опиратимуться і діятимуть до останнього, щоби продовжити свої повноваження. Відбувається легалізація нинішньої влади. Але політична система стабільна тоді, коли влада легітимна, а не легальна. Легітимність – підтримка з боку населення, а легальність – наявність затвердженого юридичного документу та "кишенькової" Верховної Ради. Легально влада має право працювати п’ять років. Але населення у будь-який момент це право може відібрати. Останні події у Тунісі та Єгипті українська влада повинна мати за приклад.