Заборону Генпрокуратури України у виїзді до Брюсселя Юлії Тимошенко європейські політики розцінили як демарш із боку офіційного Києва щодо Євросоюзу. І попередили: спроби виключити опозиційних політиків із суспільного життя, зрештою, обернуться проти нинішньої влади.
Лідерка ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко двічі отримувала запрошення відвідати Брюссель на початку лютого, де планувала зустрітися зокрема і з президентом Європарламенту Єжи Бузеком.
У ГПУ відмову мотивували тим, що на вказаний час призначені слідчі дії у справі Тимошенко. Крім того, в Генпрокуратурі нібито є оперативні дані про те, що лідерка опозиційної партії планувала виїхати за кордон, щоби ухилитися від слідства.
"Не дозволити пані Тимошенко приїхати до Брюсселя – це дуже поганий сигнал. Він демонструє, що команда Віктора Януковича не зрозуміла, наскільки важливим для позитивного іміджу України в Євросоюзі є й уряд, й опозиція", – заявив Павел Коваль, депутат Європарламенту, глава делегації Європарламенту у зв’язках з Україною.
А колишній президент Європарламенту Ханс-Герт Пьоттерінг хоче почути офіційну відповідь Києва про причини, чому Юлію Тимошенко не пустили до Брюсселя: "Мені дуже шкода, що Тимошенко заборонили прибути сюди, і ми наполягаємо на тому, щоби дізнатися про причини: чи є тут політичне підгрунтя, чи це винятково юридичне питання, чи є політичний вплив на юриспруденцію в Україні". (М. Карасьова)
Думки експертів
Володимир ЗАСТАВА,
експерт Інституту Горшеніна:
– Впродовж останніх двох тижнів слідчий відхиляв прохання Тимошенко про виїзд до Європи за формальними ознаками. Остаточна відмова, яку озвучили після повернення Віктора Януковича з Давосу, має трохи демонстративний характер. Не виключено, що висловлювання Тимошенко про керівну роль Банкової в її справі, мають підгрунтя.
Варто пригадати, що це далеко не перший вчинок офіційного Києва, який можна розцінювати як певний демарш щодо Європи. Наприклад, раніше Віктор Янукович, на відміну від європейських політиків, офіційно привітав Олександра Лукашенка з перемогою на виборах. Українській владі необхідно чітко розуміти, до чого може призвести подібна політика. Лукашенко пішов ва-банк. Чи готовий до цього офіційний Київ? Примітно, що рішення стосовно Тимошенко збіглося із часом уведенням санкцій ЄС стосовно Лукашенка.
Олександр ПАЛIЙ,
політолог, кандидат політичних наук:
– Заяви про те, що Тимошенко нібито хоче залишитися в Європі – абсурдні. Нині у неї, навпаки, вигідна ситуація. Тобто Партія регіонів і президент Янукович уже пережили свій апогей і почали рухатися донизу у сприйнятті їх суспільством. Юлія Тимошенко знову перетворюється на вагому політичну фігуру. І нині в неї час напруженої боротьби, а не відчаю. Тому, на мою думку, історія із забороною пов’язана з нещодавнім візитом до Європи Януковича. Він нароздавав інтерв’ю, і європейська преса його розкритикувала. І владі був не потрібний ще один інформаційний удар у вигляді бенефісу Тимошенко в європейських структурах. Просто вони злякалися розголосу і знехтували своїм авторитетом в Європі. Така політика вже призвела до того, що за рік влада розгубила всі інформаційні дивіденди, які залишилися після правління так званих "помаранчевих". На інавгурацію Януковича приїжджало ледь не все керівництво Євросоюзу, президенти іноземних країн, а нині ситуація досить проблематична для іміджу влади. Але, гадаю, владу це не дуже цікавить. Адже декларації про європейський вибір – це лише декларації, якими можна дуже легко пожертвувати.