У Росії намагаються закрити ще одну українську організацію – Об’єднання українців Росії. Міністерство юстиції РФ звернулося до Верховного Суду з проханням ліквідувати громадське об’єднання через юридичні порушення. ОУР стала третьою інституцією українців, діяльність якої останнім часом переслідують у Росії.
Учора, 20 січня, на порталі Об’єднання українців Росії з’явилася заява. У ній правління Об’єднання українців Росії (ОУР) та Федеральної національно-культурної автономії українців Росії (ФНКА УР) констатують, що останнім часом вкрай ускладнилася ситуація навколо українських громадських інституцій в РФ. Як випливає зі слів міністра закордонних справ Російської Федерації С. Лаврова, органи державної влади взяли курс на зачистку організованого українського руху в країні, підміну його знову створеними псевдоукраїнськими організаціями. З інтерв’ю міністра можна нарешті зрозуміти справжню причину ліквідації ФНКА УР – її нібито "політичну" діяльність ... До цього Міністерство юстиції РФ намагалося представити справу як порушення організацією формальних юридичних правил…", – сказано у заяві.
Нагадаємо, 24 листопада 2010 року, за рішенням Верховного суду, ліквідовано Федеральну національно-культурну автономію українців. А 23 грудня в Бібліотеці української літератури в Москві здійснили обшук. Пізніше відділ боротьби з екстремізмом МВС Росії вилучив із бібліотеки книги, зокрема про митрополита Андрея Шептицького і діяльність ОУН-УПА. 14 січня відбувся черговий "наліт" на бібліотеку, правоохоронці вилучили жорсткі диски комп’ютерів і побили директора бібліотеки.
Чим заважають Росії українські громадські організації і які це матиме наслідки, ми запитали в експертів. (М. Карасьова)
Ігор НЕДОКУС, політолог:
– Найімовірніше, це спонтанні рішення. А причини, на мою думку, полягають насамперед у спробах Росії підтримати внутрішньоукраїнську переоцінку владою гострих українсько-російських питань. Але спроби абсолютно неадекватні. Хтось наосліп, як і в українській владі, намагається визначитися з політикою. У відносинах України і Росії нині немає системності, є безсистемні спроби владників себе реалізувати. Гадаю, пошук відправних точок для побудови позицій у взаєминах відбуватиметься і надалі. Події не будуть інтенсивними, але позиційна боротьба відбуватиметься. Ліквідація українських товариств у Росії – це перший дзвіночок, але не останній.
Ігор МЕЛЬНИЧУК, політолог:
– Якщо наша нинішня влада не дбає про українську мову, культуру і традиції, то які особливі закиди можуть бути у бік Росії? Жодних змін у ставленні Росії до України не відбулося. По-друге, слід враховувати, що в Росії також відбувається внутрішньополітична боротьба. Невдовзі там відбудуться президентські вибори. І, як правило, перед ними завжди розігрується українська карта. По-третє, таким чином відбувається консолідація російського етносу. Тобто все повинно концентруватися навколо російської мови і культури. Якщо наші політики говорять, що певних подій в історії не було, Степан Бандера – не герой тощо, то і Росія в цьому контексті намагатиметься відкинути болючі історичні питання.
Щодо наслідків, не вважаю, що будуть гострі конфлікти. Тим паче, маємо приклад із реакцією на висловлювання генерального консула Росії у Львові. Очевидно, все завершиться тим, що представники української еліти і діаспори напишуть кілька заяв і звернень щодо неправомірності дій Росії. Нам насамперед потрібно наводити порядок у себе. Зупиняючись на зовнішніх моментах, ми певною мірою відволікаємо увагу від негативних моментів, які відбуваються в українській освіті та культурі. Причому не за межами України, а конкретно в нашій державі.