Американська неурядова організація Freedom House у своєму рейтингу за 2010 рік виключила Україну зі списку "вільних" країн і перевела до категорії "частково вільних". Про це йдеться у щорічній доповіді організації щодо дотримання демократії в майже 200 країнах світу. Раніше Україна залишалася єдиною державою на пострадянському просторі, крім країн Балтії, яка мала статус "вільної".
До цієї ситуації призвели події, які відбулися 2010 року. Зокрема погіршення свободи ЗМІ, тиск секретних служб на університети, щоби не допустити студентів до участі у протестах, ворожість до опозиційних зібрань, посилення впливу президента на суди.
Рейтинг Freedom House фактично довів, що рівень свободи в Україні повернувся до часів президентства Леоніда Кучми, а здобутки Помаранчевої революції втрачено.
Коментар
Олександр ПАЛІЙ, політолог:
– Результати рейтингу означають, що Україна потрапляє в зовсім іншу ситуацію у ставленні до неї інших держав. Freedom House – дуже авторитетна організація. Ми вже побачили перші наслідки її висновків. Наприклад, коли Данилишину надали політичний притулок у Чехії. Тобто нашу країну вже розглядають як таку, де можливі політичні репресії, де немає правосуддя тощо. Все це впливає і на зниження інвестиційної привабливості України. Крім того, рейтинг – сигнал для преси. Західні журналісти, перш ніж щось написати про Україну, вивчатимуть дані рейтингів. Тобто це пряма шкода іміджу держави. І, звичайно, з "напіввільною" країною вже починають говорити про демократію і свободу слова, замість того, щоби говорити про інвестиційні проекти.
Україна демонструє динаміку абсолютно в іншому напрямі, ніж інші країни світу. Частково причина в тому, що попереднє керівництво країни не виправдало очікувань населення, але насамперед це заслуга нинішньої влади, яка має специфічні уявлення про демократію. Україна повернулася навіть не до часів Кучми, а до ще більш дрімучих. Таких після проголошення незалежності в нас уже не було. Нинішня влада абсолютно не реагує на суспільні настрої, а просто зневажає суспільство і плює йому в очі на всіх можливих рівнях. Це нерозумна політика. Тому за рівнем розвитку влади нині часи значно гірші, ніж за Кучми. Хоча за рівнем розвитку суспільства – ситуація, навпаки, краща, оскільки зростає кількість розумних людей, які вже не вірять порожнім балачкам. (М. Карасьова) n