Лідери чотирьох опозиційних партій зайнялися створенням нової об’єднаної політичної сили. За інформацією "Комерсант-Україна", Арсеній Яценюк ("Фронт змін"), Анатолій Гриценко ("Громадянська позиція"), Микола Катеринчук (Європейська партія України) та Анатолій Матвієнко (УРП "Собор") вже складають статут нової політичної партії, але не виключають приєднання інших партій, за винятком "Батьківщини".
УРП "Собор" і "Фронт змін" підтвердили інформацію про те, що переговори тривають, але про деталі наразі говорити зарано.
Як повідомив "МБ" голова обласної організації "Фронту змін" Максим БУРБАК, процес об’єднання розпочався давно і нині триває. Наразі узгоджують внутрішні питання, і тому офіційних заяв із цього приводу партія не робить. Щодо кількості учасників оновленої політичної сили М. Бурбак зауважив: "Запрошували ми всіх, звичайно, за винятком "Батьківщини" і Партії регіонів. Адже у будь-якій політичній силі є прагматичні люди, в яких бачення розвитку подій збігається з нашим". Політик спростовує інформацію про те, що нині розробляють статут нової партії, оскільки йдеться не про створення кардинально нової партії, а про приєднання до "Фронту змін" інших політичних сил. Тим паче, напередодні парламентських виборів створення цілком нової політичної партії виглядало би нелогічно.
Марина КАРАСЬОВА
Коментар:
Ігор ПОПОВ, експерт Центру прикладних політичних
досліджень "Пента":
– Не хочеться наврочити, але подібні переговори про об’єднання тривають щонайменше останні 10 років. Хоча, якби вдалося реалізувати таку ідею, це було би нормально. Зрозуміло, що це швидше не об’єднання, а приєднання дрібніших партій до "Фронту змін". Якщо об’єднання вдасться, хочеться побажати новій партії не бути опозицією з контрактом на критику. Потрібно розбудовувати внутрішню демократію, браком якої у нас страждають усі партії: і великі, і дрібні. Якщо при об’єднавчому процесі пересічні члени партії на місцях зможуть впливати на рішення і на ставлення до влади – то у цієї об’єднаної партії буде майбутнє.
Зрозуміло, що у нового політичного об’єднання тактична мета – наближаються парламентські вибори. І дрібні партії в кращому разі зможуть отримати по одному мандату для своїх лідерів.
Щодо формування якісної опозиції, то, як на мене, "Фронт змін" має невдалий приклад гри подібного формату і створення свого опозиційного уряду. Але знову ж таки, тому що їм не вистачало трохи зірок і організації. А приєднання досвідчених політиків може допомогти вирішити ці завдання.