Епопея "Як у Чернівцях президента Януковича знімали" обростає новими сценами. До неї вже долучилися не тільки підприємці (синці на руках активістки Лідії Гаїни з Калинки вже стали символом "ментівського" свавілля), силовики і податківці, яким сказали "фас", а вони й пресанули активістів, а й "Свобода", якій потрібно щось робити, ось вона "щось" і робить... Ще й голова обласної організації Партії регіонів, він же голова ОДА, Михайло Папієв зробив свій оригінальний внесок.
У відкритому листі пан Папієв довів, що добре знає літературу. У проміжку між цитатами класиків він засумнівався, що Чернівецька обласна організація ВО "Свобода" – партія дорослих і серйозних людей. Обласний комітет ВО "Свобода" не залишився в боргу: вони теж у листі-відповіді процитували класиків і натякнули: "Неврівноваженість є ознакою розладнаної нервової системи або ж визнанням власної неправоти перед силою фактів". І закликали владу до публічних дискусій. Отже: "далі буде"…
Безумовно, є проколи міської ради, яка взялася оскаржувати в суді проведення мирного зібрання ініціативної групи щодо референдуму з недовіри Януковичу тільки ввечері напередодні акції. І щодо ролі правоохоронців у цій історії виникають запитання. Адже серед аргументів заборони проведення зборів був і пункт про те, що міліція у свята працює в авральному режимі, тому не має резервів стежити за порядком під час акції. Але вже 5 січня на Калинку нагнали міліції... Стільки підприємці її на ринку ще не бачили. А спроба силою затримати Лідію Гаїну на очах колег-підприємців та тиск на іншого активіста Яноша Дабулу із залякуванням його родичів і встановленням зовнішнього спостереження за його помешканням були настільки демонстративними, що наштовхують на запитання: чи настільки цинічна і примітивна наша влада, чи ця показовість насправді комусь вигідна?
Тепер міліція мовчить. "Свободівці" й регіонали зайняті з’ясуванням стосунків. А підприємці? Найактивніші з них і далі прагнуть на барикади. Натхненні акціями протесту проти Податкового кодексу не погоджуються, що їх використовують політики. А чого конкретно хочуть домогтися, окрім як скористатися своїм конституційним правом на мирне зібрання, так і не зрозуміло.
Марина КАРАСЬОВА
Думка експерта
Ігор БУРКУТ, політолог:
– Бачу в цій історії тільки те, що "Свобода" справді хотіла пропіаритися, але робити цього не вміє. То призначають збори невідомо де і ледь не вночі, то біля Калинівського ринку у свята… Тут річ не в політичних технологіях, а є такий термін, як провокація. Звичайно, підприємців у цих подіях використали. Адже вони ще не встигли створити свою серйозну силу, яка мала би структуру, досвід. І їх поки що використовують, щоби випустити енергію кудись у повітря.
Мені загалом здається, що влада використовує декого, щоби випускати пару. Але нічого доброго із цього не вийде. Щодо недовіри президенту, то зараз, вважаю, це питання не на часі. Ось коли почнуться реформи і ми побачимо перші результати, тоді можна буде оцінювати роботу президента. А наразі суспільство повинно дозріти до серйозних кроків. Як на мене, воно ще не дозріло.