Засоби масової інформації в Україні ігнорують суспільно важливі новини. Як повідомляє "Німецька хвиля", такими є результати моніторингу великих телеканалів і газет України.
"Переслідування опозиції, правозахисників та активістів "підприємницького Майдану", а також новини про зростання безробіття та інші соціальні негаразди, за словами авторів моніторингу за грудень, одностайно не висвітлюють вісім загальнонаціональних телеканалів", – йдеться у публікації.
Науковий директор Інституту масової інформації Вікторія СЮМАР зазначила, що лише СТБ та "5 канал" "часом стають винятками із цього правила".
Найбільше замовчування суспільно важливої інформації та вибіркове надання позитивів про владу, як сказала Сюмар, зафіксовано на "Першому національному", який перетворився на "абсолютно радянський формат, що навіть не є форматом часів Кучми".
Медіа-експерт вважає, що коли "Перший національний" повідомляє про такі суспільно важливі теми, як головний фінансовий документ країни – Державний бюджет – "лише устами прем’єр-міністра, то йдеться про надзвичайно серйозний доказ існування цензури".
"У друкованій пресі автори моніторингу відзначили посилення "купівлі новин" політиками та подання інформації про переслідування опозиції винятково з позиції обвинувачення і без представлення думок самих переслідуваних чи їхніх адвокатів", – йдеться у публікації.
Якщо раніше медіа-експерти відзначали тривожні тенденції, то тепер, як зазначила Сюмар, йдеться лише про "очищений, стерильний телевізійний простір і постійне зниження ступеня дотримання стандартів свободи слова в друкованій пресі".
– Ще до перемоги Віктора Януковича на виборах експерти очікували на певні авторитарні тенденції, – каже політолог, викладач ЧНУ Ігор ГАВРАДА. – Час ці побоювання підтвердив. Влада запевняє, що свобода слова в Україні є, але аналіз стану справ свідчить про протилежне.
Політолог вважає, що цензура в Україну повернулася, але в іншій формі. Часто вибірковість інформації пояснюють редакційною політикою ЗМІ, але за цим евфемізмом насправді приховується саме цензура. Наприклад, історія з вінком, яку більшість каналів не показали.
– "Темників" уже немає, але проблемою стала позиція власників телеканалів і газет, – пояснює Ігор Гаврада. – Їм не варто на догоду нинішній ситуації жертвувати репутацією своїх видань.
Політолог вважає, що отримати об’єктивну інформацію все-таки можна. Серед телеканалів незалежним залишається "5 канал", певною мірою СТБ. Але читачеві та глядачеві слід якомога більше читати і дивитися, щоби порівнювати і зіставляти. Більш незалежним і різностороннім залишається Інтернет, який контролювати дуже важко. (І. Довгань)