Зі скасуванням політичної реформи та поверненням до Конституції зразка 1996 року президент Віктор Янукович не лише фактично, але й юридично отримує всю повноту виконавчої влади. Але проблема полягає в тому, що на повернення тих повноважень, які мав Леонід Кучма, виборці згоди не давали.
Ольга ГНІДАН
Анатолій КРУГЛАШОВ,
політолог, завідувач кафедри політології та державного управління ЧНУ, зазначає, що згоди народу на подібні маніпуляції не було.
– Адже ні він, ні його опоненти на цьогорічних президентських виборах не говорили нам і не пропонували повертати в Україну політичну систему зразка 1996 року. Як у таких умовах мають почуватися виборці – зрозуміло. Тепер усі важелі впливу в системі виконавчої влади будуть у руках однієї людини – президента. За такої системи навіть Кабінет Міністрів відіграватиме допоміжну роль, порівняно з його Адміністрацією. Вітати та вважати такі зміни демократичним прогресом для країни – складно. Наша влада, як ніколи, опиняється у полоні великих спокус і можливостей. Щодо спокус – більш-менш зрозуміло, якими вони є, а ось на що буде спрямовано отримані можливості – велике запитання. На жаль, за таких тенденцій проблема відповідальності влади може перейти у площину не зовсім демократичних процедур.
Борис РУСНАК, заслужений юрист України, фахівець із конституційного та виборчого права, вважає, що Янукович стане більшим, ніж Кучма-2:
– Жартую, що у нас буде виборна монархія, а не президентсько-парламентська республіка. Вже ознайомився зі змінами, які збираються внести до різних законів. Там Януковича роблять практично монархом, а не таким президентом, яким був Кучма. Йдеться про призначення силовиків. Передбачається, що президент їх призначатиме одноосібно. Те, де раніше потрібне було погодження парламентського комітету чи Верховної Ради загалом, тепер виконуватиметься одноосібно президентом. Голову СБУ призначатиме президент, навіть керівників департаментів центрального офісу СБУ призначатиме Янукович. Тобто СБУ буде повністю під президентом. Із реформами, які декларував Янукович, не поспішають, а з поверненням до старого ладу впоралися швидко. Фактично Конституційний суд визнав неконституційною частину Конституції. Це абсурд, бо Конституційний суд ніхто не наділив повноваженнями скасувати якусь частину Конституції. Губернаторів, за відновленою Конституцією, подавав Кабінет Міністрів. Тепер підготували зміни, згідно з якими подавати кандидатуру голови ОДА буде прем’єр-міністр. А прем’єр-міністр зробить так, як скаже йому президент.
Хіба нам потрібен авторитаризм? Ще можна було би зупинити цей процес, але у Верховній Раді більшість належить Партії регіонів. Опозиція – роздроблена. Але за такої системи і Партія регіонів постраждає. Вони поки що цього не розуміють, але за авторитарного правління Януковича тиск буде, незалежно від того, яка це політична партія. Вони вважають, що у них реванш. Але настане час, і сама Партія регіонів пошкодує про скасування політичної реформи.
7-10-2010, 11:41
0
2 339