О пів на дев’яту ранку 24 серпня до столичного Майдану Незалежності сходяться люди. Хто на головне свято країни, хто в справах. Перехожих зустрічає міліція. Пройти за огорожу можна тільки за запрошеннями.
– Від кого перекрили? – дивується пенсіонерка. – Януковича від людей?
Правоохоронці тільки посміхаються й пояснюють – такий наказ. О 10.00 мають розпочатися урочистості за участю президента. Тому Майдан оточили кільцем, станцію метро "Майдан Незалежності" перекрили. Підійти ближче до Майдану можна з вулиці Городецького та Інститутської.
– Мені на роботу потрібно в "Глобус"! Магазин повинен відкрити! – обурюється чоловік.
Правоохоронці лише розводять руками: без запрошення – зась.
Замість середньостатистичних – "середньостатичні"Кореспонденти "МБ" не мали запрошення на Майдан. Довелося шукати того "чарівного" входу з боку вулиці Городецького. Коли пред’явили посвідчення, нас занесли до списку ЗМІ. Запитуємо в глядачів, де дістали запрошення. Кажуть, що на роботі роздавали. Дещо пізніше почули, що запрошення можна було придбати на Хрещатику за 20 гривень. У натовпі чуємо, як під баян виводять "Катюшу", згодом заспівали "Червону руту".
До правого боку сцени під’їжджає чорний джип "Шевроле". Разом із президентом з автівки виходить прем’єр-міністр та декілька інших високопосадовців. Віктор Янукович прямує до сцени, свита займає місця в VIP-ложі.
Коли заспівали гімн України, президент стояв струнко – руки до серця не приклав. Відтак розпочав проголошувати промову, у якій тричі звинуватив попередню владу в популізмі та наголосив про необхідність здійснення реформ (у майбутньому часі). Не обійшлося без ляпів.
– Від попередньої влади ми усподаткували величезні борги, – сказав президент замість "успадкували". А замість середньостатистичних показників вийшли "середньостатичні".
– Як президент буду контролювати виконання рішень щодо своєчасного й повного дотримання відповідних соціальних гарантій. Ми маємо на меті приєднання до ЄС, тому вимушені рахуватися з його політикою в пенсійному забезпеченні. Важливо, щоби суттю пенсійної реформи стала така пенсія громадянина України, яка б відповідала середньостатичним показникам ЄС, – виголосив президент.
Опозицію Віктор Янукович звинуватив у тому, що та розповідає міжнародним спостерігачам про цензуру в Україні та запевнив, що забезпечить свободу слова. Для народу повідомив, що бідність – це "наша спільна проблема".
За вигуки "Ганьба!" вивели з МайдануЛише президент завершив виголошення промови та розпочав вручення нагород, як увагу телекамер прикули вигуки у натовпі "Ганьба!". Правоохоронці враз оточили порушників та вивели з Майдану. З’ясувалося, що виявили непокору кілька активістів Коаліції учасників помаранчевої революції. Під конвоєм хлопці зітхнули: "Ну, що, у морг – значить у морг".
Вийти з Майдану до завершення концерту було так само непросто, як і зайти. Представникам ЗМІ сказали, що вихід лише за командою. Телевізійники, доки чекали на дозвіл, намагалися використати час для зйомок із боку сцени. Проте там знімати заборонили. "Поверніться на свої місця" – сказали охоронці.
Коли ж нарешті дозволили вийти за огородження, кореспонденти "МБ" побачили, як міліція заборонила співати народні пісні біля станції метро "Хрещатик". Ансамбль "Козаченьки" зі Слов’янська, що на Донеччині, під кобзу, скрипку та бубен встигли заспівати лише одну пісню "Козацькому роду нема переводу". Цікаво, що на тому самому місці вже за годину чоловік грав на гітарі й ніхто його не чіпав. А на дорозі благодійна організація на повну котушку крутила російську попсу.
У парку Шевченка – жодної охорониПо обіді в парку Шевченка біля червоного корпусу університету теж святкували День незалежності – але не влада, а опозиція. Слідкували за порядком лише кілька міліціонерів, на відміну від незліченої кількості правоохоронців і людей у чорному під час урочистостей на Майдані. Охочим долучитися до свята ніхто не вказував, куди ставати чи де знімати. Люди розташовувались там, де хотіли, – хто на лавках, хто на газонах. Дівчата роздавали перехожим синьо-жовті стрічки-метелики, які чіпляли на грудях. І хоч свято відзначала опозиція, серед відпочивальників у парку роздавали партійну газету "Время регионов".
Біля пам’ятника Шевченкові люди стояли із синьо-жовтими стягами. Ніхто не перешкоджав усім охочим знімати лідерку "Батьківщини" Юлію Тимошенко зблизька. Те, що вона скучила за публічними виступами, відчувалося: лідер опозиції більше години виголошувала розлогий план дій так, що захрипла.
І хоч того, якими конкретними справами займається опозиція, учасники зібрання у парку Шевченка не почули, все-таки настрій там був більш патріотичний, ніж на Майдані Незалежності. Принаймні, була змога почути тих людей, які безпосередньо були причетні до проголошення акту незалежності. А президент жодним словом не згадав про тих, хто виборював для України цю незалежність.
Ольга ГНІДАН
26-08-2010, 10:06
0
2 525