Президент Віктор Янукович у вівторок підписав закон про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Вибори депутатів сільських, селищних рад проводитимуть за мажоритарною системою. Вибори депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад проводитимуть за мажоритарно-пропорційною системою. Місцеві організації партій зможуть висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, якщо вони зареєстровані не пізніше, ніж за 365 днів до дня виборів. На проведення виборчої кампанії законом відведено 50 днів.
Проблеми проведення місцевих виборів саме у день, коли президент підписав закон, обговорювали на засіданні круглого столу в Чернівцях, організованому обласною організацією Комітету виборців України.
– Законом потопталися по місцевому самоврядуванню, – вважає Ігор БАБ’ЮК, директор Буковинського центру виборчих технологій. – Що робити з тими сільськими і міськими головами? Тобто що робити з міським головою Кіцманя, якого обрали 20 червня? Через недосконалість закону існує загроза, що представники деяких політичних партій не увійдуть до складу виборчих комісій, адже членів обласних, районних і міських територіальних комісій буде обирати ЦВК за поданням місцевих організацій політичних партій.
Заслужений юрист України, експерт із виборчого права Борис РУСНАК каже, що такої "абракадабри", як новий закон про місцеві вибори, за часи незалежності ще не бачив.
– У нас уже стало поганою традицією кожні вибори проводити за новим законом. У Європі, наприклад, зміни до закону про вибори не вносять пізніше, ніж за рік до виборів, – говорить експерт. – Найбільше здивувало те, що перекреслено цілу низку засад та принципів. Наприклад, ми знаємо, що у нас немає радянської влади, а є місцеве самоврядування, яке не передбачає вертикалі рад. Але цим законом її поступово відновлюють. Територіальні виборчі комісії, які раніше формували ради, тепер будуть формувати від верху до низу. Їх сформує ЦВК. А відомо, яка політична сила має більшість у ЦВК. Обласна рада має визначити кількість не лише своїх депутатів для наступного скликання, але й кількість у районних радах, у Чернівцях та Новодністровську. Половину депутатів обиратимуть у мажоритарних округах. Її формуватимуть залежно від кількості територіальних громад. Як це реально зробити, не знаю, – підсумовує юрист.
Ольга ГНІДАН
Думки політиків
Ярослав КУШНІРИК, заступник голови міської організації Партії регіонів:
– Змішана система виборів – найкраща для міських рад. Ми готові до виборів. У нас є кандидати, які будуть іти за списками і на мажоритарні округи. Є й люди, які будуть працювати у дільничних комісіях.
Сільвія ВІЩУК, керівник виконавчого секретаріату обласної організації партії "Батьківщина":
– У законі надзвичайно великі повноваження надано ЦВК. Виходить, що ЦВК за власної ініціативи може виправити дії будь-якої ТВК. Ймовірно, що фальсифікації будуть такі великі, що на них не зможе вплинути жодна політична сила.
Максим БУРБАК, голова обласної організації "Фронт змін":
– Закон виписаний проти нових політичних сил. Але, незважаючи на такі жорсткі умови, ми готові до виборів. Будемо брати участь у виборах до обласної ради на мажоритарних округах та за списком.
Віталій ТЕМЕРІВСЬКИЙ, голова облорганізації "Сильна Україна":
– Закон прийнято правлячою коаліцією для правлячої коаліції. Порушено основний принцип демократії – принцип рівності. "Сильна Україна" зареєстрована в області 10 років тому, в місті – п’ять. Але є проблеми з районними організаціями, які підпадають під норму 365 днів.
29-07-2010, 11:22
0
4 148