Між Україною і Румунією назріває новий територіальний конфлікт. Тепер Бухарест претендує на невеликий шматок суші під назвою Майкан на Дунаї. Цей острів належить Україні. Але коли підписували договір про кордон, судноплавний фарватер Дунаєм проходив між Майканом і румунським островом Бабин. Нині ситуація змінилася і фарватер проходить із нашого боку Майкану. Тому Бухарест пропонує перенести кордон. Київ повідомив, що не має наміру переглядати кордон.
У відповідь Румунія розпочала проти України "партизанські дії". Так, великі черги вантажівок, які виникли на кордоні біля пункту пропуску "Порубне", деякі джерела називають одним із антиукраїнських кроків Румунії.
Водночас експерти кажуть, що Україну і Румунію втягують у протистояння треті сили. Адже Східна Європа стала ареною протистояння США і Росії.
Коли київські ЗМІ пишуть про відносини України та Румунії, завжди згадують про можливі територіальні претензії. Адже в Бухаресті періодично наголошують на тому, що Буковина і Бессарабія до 1940 року належали Румунії.
– Такі заяви вигідні лише окремим політичним силам, бо міжнародні договори Румунія ніколи не порушить, – переконаний асистент кафедри міжнародних відносин ЧНУ Андрій ГАВ’ЮК. – Адже Румунія як член ЄС мусить виконувати чимало зобов’язань. Окрім того, їй самій невигідний перегляд кордонів, бо має серйозніші проблеми у відносинах з іншими сусідами, зокрема Угорщиною. Може йтися лише про уточнення кордону на невеликій ділянці, посилення впливу через церковні справи чи подвійне громадянство.
У суперечці на Дунаї Андрій Гав’юк вбачає економічні причини. Через зміну фарватеру Румунія втратила значні доходи від судноплавства, тож намагається їх компенсувати. Наша сусідка почувається впевнено, адже відчуває за собою ЄС і США. Натомість Україна може програти цю боротьбу, бо підтримки ми не маємо – Росія не задоволена впливом США у регіоні, однак активність не виявляє.
Ігор ДОВГАНЬ
23-07-2010, 09:48
0
3 180