За прогнозами голови Комітету виборців України Олександра ЧЕРНЕНКА, цього року на місцевих виборах 31 жовтня місце депутата у списках до місцевих рад в обласних центрах та великих містах України "коштуватиме" не більше 50 тисяч доларів.
– "Ціна" прохідного місця прохідної партії коливатиметься від кількох тисяч до кількох десятків тисяч доларів, – повідомив експерт кореспондентові "МБ". – Формування списків мали дещо інший принцип, аніж на місцевих виборах 2006 року, адже цього року вводять мажоритарну складову.
На думку директора Буковинського центру виборчих технологій Ігоря БАБ’ЮКА, місця у виборчих списках партій на виборах місцевих рад 2010 року будуть дорожчими, ніж чотири роки тому.
– Оцінювати вартість місць зараз – невдячна справа. Проте "коштуватиме" мандат більше, оскільки частина піде на вибори депутатів до міської ради від політичних партій, а частина балотуватиметься на мажоритарних округах, – каже експерт. – Прохідні партії, такі як БЮТ, Партія регіонів, встановлюватимуть негласні досить великі цифри. Адже пройти до міської ради у цих політичних сил шанси оптимальні. Інша справа з "Нашою Україною". Гадаю, формувати список тут будуть за іншою системою. Цій політичній силі потрібні не так "спонсори", як відомі у місті люди, яких знають за конкретними справами. "Нашій Україні" потрібно покращувати імідж партії, щоби потрапити до місцевої ради.
За словами Ігоря Баб’юка, з чуток, які поширювалися містом, "розцінки" на виборах 2006 року коливалися від п’яти до десяти тисяч доларів за прохідну позицію у списку.
"Багато працював, щоби потрапити до списку партії"Депутат фракції БЮТ у міській раді Володимир КЕДЬ вважає, що гроші з кандидатів у депутати братимуть тільки ті політичні партії, бренди яких є тимчасовими.
– Там продаватимуть місця, – впевнений депутат. – А потужним політичним силам брати гроші за місця у списку немає змісту, адже головне, щоби майбутня фракція у міській раді була монолітом. Той, хто купив місце, може вийти з фракції та зрадити партію.
Про те, що місця у списках продаються, Володимир Євгенович чув, але не може такого сказати про свою політичну партію – "Батьківщину".
– Я багато і наполегливо працював, щоби потрапити до списку партії, – каже депутат-підприємець. – Те, що у партіях є бізнесмени...У партіях мають бути не лише чиновники. Але перш за все ідея. Якщо бізнесмен має змогу дати гроші на рекламну кампанію партії чи долучитися до благодійної акції, у цьому немає нічого поганого.
Натомість інший депутат міськради, який балотувався 2006 року за списком блоку "Не Так!" як член СДПУ (о), Василь ЗАБРОДСЬКИЙ продаж місць у партійних списках називає "частковим спонсоруванням" ведення передвиборчої кампанії.
– Зазвичай центральний офіс партії не виділяє кошти на проведення передвиборчої кампанії місцевих парторганізацій. Тому всі витрати на піар лягають на плечі місцевих осередків. Якщо особу включають до списку, то відповідно та погоджується фінансувати проведення виборчої кампанії, – каже голова депутатської фракції "Свобода. Справедливість. Солідарність" у міськраді.
За підрахунками Василя Івановича, витрати однієї партії на проведення передвиборчої кампанії до усіх рівнів місцевих рад на виборах 2010 року становитимуть щонайменше 250 тисяч доларів (2,0 мільйона гривень, – ред.).
– Тож цю суму треба зібрати з тих, хто має намір зайняти прохідні місця у списках. А "мажоритарники" платитимуть самі за себе, – каже депутат. – Але треба розуміти, що є партії, у яких навіть сьоме місце у списку нічого не варте. "Розцінки" залежать від рівня популярності та впливу політичної партії.
Який зміст платити за 15 місце?Наразі депутат, якому приписують намір балотуватися у мери, заявляє, що у жовтні завершить свою політичну кар’єру.
– Три роки тому, коли я виходив із лав СДПУ (о), сказав, що не буду більше пов’язувати себе з жодною політичною силою, – каже В. Забродський. – Після складання депутатських повноважень буду просто громадським діячем, журналістом. Щодо виборів мера, чекатиму кращих часів, коли свою кандидатуру зможуть висувати не лише члени політичних партій, але й громадські діячі.
Про завершення політичної кар’єри після місцевих виборів у жовтні заявив також депутат міської ради від Партії регіонів Володимир ПРОНІН.
– Робота депутата – неоплачувана. Тому не бачу змісту платити за місце у міській раді. Зазвичай навпаки – депутати, які працюють на громадських засадах, але мають дохід від бізнесу, самі витрачають власні кошти на вирішення проблем городян, – каже Володимир Михайлович. – Вирішив не йти на наступні вибори. Чесно хочу допрацювати до кінця жовтня – і все. Мені вже 55 років – нехай молоді працюють.
Щодо продажу місць депутат категоричний – може, і продають, але не у Партії регіонів.
– До міської ради VI скликання за списками політичних партій потраплять 30 осіб. За результату на виборах 25-30% політична сила зможе провести до міської ради до 10 осіб. Виходить, що той, хто заплатив за 15 місце у списку, втратить гроші, – говорить В. Пронін. – Який зміст платити гроші?
"Не матиму стресу, якщо не потраплю до міськради"Факти продажу місць у міській раді не відомі депутату фракції "Нашої України" Володимирові БЕШЛЕЮ. Але те, що нові партії захочуть купити собі кандидатів, видається депутату ймовірним.
– Прозорість формування списків – справа кожної політичної сили, – каже Володимир Васильович. – Пропорційна система, за якою обирали депутатів чотири роки тому, виявилася не надто досконалою. Партії зробили висновки і виставлять на мажоритарні округи людей, яких у місті знають за реальними справами. Гадаю, за змішаної системи виборів у місцевих радах поменшає депутатів-бізнесменів. Адже на окрузі просто грошима голоси виборці не купиш. Люди гроші візьмуть, а проголосують, як захочуть. Я не тримаюся за мандат. Можу сміливо йти на мажоритарний округ із результатами тієї роботи, яку провів у міській раді. Але не матиму стресу, якщо не потраплю до нового складу ради. Втім, партія буде вирішувати, хто і на яких засадах – за "мажоритаркою" чи списками – буде балотуватися.
Ольга Гнідан
22-07-2010, 10:16
0
5 303