Одним із найбільш резонансних положень нового закону про місцеві вибори стала заборона самовисування у міські голови. Відтепер претендентів на посаду мера можуть пропонувати винятково політичні партії.
Проти такого нововведення виступали і політологи, і чимало претендентів на посади мера. Однак закон ухвалили, тож вибори відбудуться за новими правилами.
–Таке положення шкодить розвитку місцевої еліти та окремих лідерів, – вважає депутат міської ради Василь ЗАБРОДСЬКИЙ, якого називають одним із ймовірних претендентів на крісло міського голови. – Але проблеми у цьому немає жодної – якщо людина займає належне місце в суспільстві, до нього прийдуть від партій і запропонують висуватися від них. Переконаний, що міські осередки не однієї партії готові запропонувати себе Миколі Федоруку для висування на черговий термін. Нині я – позапартійний, але не сумніваюся, що запропонують і мені висунутися в мери чи в депутати.
На думку Василя Забродського, мер чи депутат міської ради не обов’язково має бути партійним для виконання своїх обов’язків перед громадою. Однак закон ухвалено, і нічого змінити вже неможливо. Тому доводиться дотримуватися його положень. Свого часу Василь Забродський був членом СДПУ(о), але з партії вийшов.
– Тобто фактично мене поставили перед вибором – чи займатися далі громадською діяльністю, чи ні, – каже депутат. – Якщо займатися, то я буду змушений вступити до певної партії, хоча цього і не хочу.
Інший імовірний кандидат у мери Михайло КРАЙС поки що заперечує намір позмагатися за крісло міського голови. Але теж вважає, що закон не створює для цього перешкод.
– Мені вже дві партії пропонували свої послуги для висування, – стверджує депутат. – Для себе я вже обрав політичну силу, з якою маю намір пов’язати свою діяльність. Але вважаю, що роботою з користю для громади можуть займатися не лише депутати і не обов’язково бути членом певної партії. Тому можна зачекати наступних виборів.
– Така насильна політична структуризація має на меті отримати повний контроль над країною з боку Партії регіонів, – вважає політолог Ігор ГАВРАДА. – Адже чимало мерів будуть приставати саме до цієї політичної сили, яка забезпечить контроль за ними ще й по партійній лінії. Хоча сама ідея багатьом не подобається, приналежність до певної партії може комусь на виборах допомогти, наприклад, залученням партійних агітаторів та осередків. А комусь і зашкодить, якщо доведеться змінювати політичну орієнтацію. Щодо Чернівецького міського голови Миколи Федорука, який постійно підкреслює свою позапартійність, його захоче побачити у своїх рядах не одна партія. Він раніше нібито тяжів до БЮТ, хоча і неофіційно. Не проти буде висунути його на мера і "Фронт змін". Але враховуючи його вагу в місті, не партія буде його обирати своїм кандидатом, а він –партію.
Ігор ДОВГАНЬ
dovgan@molbuk.cv.ua
15-07-2010, 12:51
0
2 795