Верховна Рада попередньо схвалила проект внесення змін до Конституції України, яким передбачено збільшити терміни повноважень міських, сільських та селищних голів від чотирьох до п’яти років. Таким чином буде зрівняно термін повноважень депутатів міських, сільських, селищних рад та сільських і міських голів (зараз термін повноважень депутатів – п’ять років, а мерів і сільських голів – чотири, – ред.). За проект змін до Конституції проголосували 396 народних депутатів.
Для того, щоби зміни до Конституції було ухвалено, на наступній сесії депутати мають проголосувати за документ конституційною більшістю у 300 голосів.
Нагадаємо, першого квітня Верховна Рада направила проект змін до Конституції на розгляд Конституційного Суду. А 17 червня КС вирішив, що документ відповідає нормам Конституції України. А це дає шанси головам протриматися у своїх кріслах принаймні до найближчих місцевих виборів, які заплановано на 31 жовтня 2010 року.
– Різний термін повноважень депутатів та голови райради – це нісенітниця, колізія, яку необхідно виправляти, – вважає голова Кельменецької райради В’ячеслав Дєдов.
– По-перше, це фінансово вигідніше, бо буде менше витрат на організацію та проведення місцевих виборів. По-друге, це покращить працездатність райради та дасть змогу уникнути різновекторності в роботі ради цього скликання.
– Щодо збільшення строку повноважень, це великий плюс, – зазначає сільський голова Іспаса Вижницького району Михайло Андрюк. – На мою думку, кандидат, який іде зі своєю програмою на вибори, не здатний виконати її за чотири роки. П’ять – це оптимальніший термін. Проте і він не гарантує стовідсоткової реалізації поставлених цілей. Більше того, внесені 2004 року зміни до законодавства про місцеві вибори обмежили представництво сільських громад у районних радах. (М. Скредка)
Думка експерта
Ігор Баб’юк, директор Буковинського центру виборчих технологій:
– Продовження терміну повноважень мерів – своєрідний політичний хабар посадовцям. За такої ситуації посада того ж сільського голови буде набагато привабливішою. Адже зайвий рік при владі – досить спокусливий. Більше того, підготовка до місцевих виборів відіграла в цьому не останню роль. Адже реально повноваження обраних народом 2006 року мерів та сільських голів закінчилися у травні цього року.
А щодо плюсів, то єдиним позитивом є те, що вирішилося питання зі зрівняння термінів повноважень депутатів та мерів. Хоча, чесно кажучи, ця умова не є показовою для демократичного суспільства. Скажімо, в Європі голів місцевого самоврядування обирають за потребою населення.
13-07-2010, 10:10
0
2 449