RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Чернівецька область посіла 19 місце у рейтингу розвитку регіонів за підрахунками столичного тижневика "Коментарі". Рейтинг губернаторів – це реєстр спадщини, яка дісталася їм від попередників, та наслідки перших кроків голів ОДА. Кореспондент "МБ" з’ясовувала, наскільки 19 рейтингове місце Буковини є заслугою нової влади краю.

"Народжуємо не завдяки,
а всупереч!"


Серед областей Чернівецька за рівнем народжуваності та смертності отримала 10 та 8 балів відповідно. Такими ж успішними є ці дані на Рівненщині (13 – народжуваність, 9 – смертність), Закарпатті (12 – 12) та Івано-Франківщині (8 – 11).

– За рівнем народжуваності ми посідаємо п’яте місце серед регіонів, а за рівнем смертності – шосте, – говорить начальник відділу статистики населення Головного управління статистики в області Наталія ЛІСТАРХОВА. – Пояснити чому? Мабуть, не завдяки, а всупереч! Останнім часом молоді сім’ї почали народжувати по двоє-троє дітей. Жінки старшого віку зважуються на народження другої-третьої дитини. Багато буковинців працює за кордоном. Тож усупереч кризі мешканці області спроможні купувати якісні товари і послуги – не без допомоги "заробітчанських" коштів. Тому якість життя на Буковині трохи краща, ніж загалом у країні. Тому й народжуваність вища, а смертність менша.

Демографічна ситуація в області, як свідчать дані статистики за січень-квітень 2010 року, краща, ніж загалом в Україні. Якщо у нас показник народжуваності на тисячу населення – 11,7, то загалом в Україні – 10,6. Показник смертності на Буковині менший, ніж загальноукраїнський. У нас помирає 13,6 особи на тисячу населення, а загалом в країні – 15,9.

– Торік співвідношення народжуваності та смертності в області становило 0,7. Такий показник спостерігався ще 1990 року, – каже Наталія Петрівна. – З 1999 по 2005 рік він погіршувався. А впродовж останніх п’яти років народжується більше, а помирає менше.

Обсяги промислового виробництва
і будівельних робіт зменшилися


За даними управління статистики, індекс промислового виробництва в області у січні-квітні цього року, порівняно з січнем-квітнем минулого, становив 80,9 відсотка. Зменшення обсягів виробництва відбулося майже у всіх галузях, крім легкої промисловості, обробки деревини та виробництва виробів з деревини.

– Обсяг виробленої продукції за п’ять місяців цього року, порівняно з аналогічним періодом минулого, скоротився на 13,4 відсотка, – констатує начальник Головного управління економіки ОДА Ігор СІДЛЯР. – Водночас, порівняно з квітнем, відбулося зростання обсягів виробництва у травні у всіх галузях. Так, у травні виробництво готових металевих виробів зросло майже удвічі. Виробництво іншої неметалевої продукції – на 37,5 відсотка, хімічної продукції – на 31,4 відсотка, продукції легкої промисловості – на 19 відсотків, харчових продуктів, напоїв – 11,6 відсотка, у машинобудівній галузі – на 9 відсотків.

Разом із промисловим виробництвом у січні-квітні відбулося падіння обсягів будівельних робіт. Причини – банки не дають кредити, будівельні матеріали подорожчали, спорудження соціального житла призупинилося.

– Чернівецькі організації, які будували житло, залишилися на тому самому рівні, – каже генеральний директор будівельної фірми "ПМК-76" Василь КАГЛЯНЧУК. – Просування у будівельній галузі немає. Ми відстали – державне замовлення у секторі будівництва становить... 0. Місто не вкладає гроші у будівництво, бо ще розраховується з боргами за 600-ліття.

За прогнозами Василя Івановича, цього року буде введено в експлуатацію 100 тисяч квадратних метрів житла. Як свідчать дані Головного управління статистики, це показники 2002 та 1999 років. Упродовж останніх 15 років найбільше житла було введено 2007-2008 років – 304,7 та 364,5 кв. м відповідно. Торік відсоток введеного житла, порівняно з попереднім, склав менше половини – 45,2 відсотка або 164, 8 кв. м.

У сільському господарстві – без змін

У рейтингу "Коментарів" показник розвитку агропромислового комплексу області становить 0. Тобто якщо інші області за січень-квітень 2010 року вийшли з "плюсовими" чи "мінусовими" балами у прирості сільгосппродукції, то на Буковині – без змін.

– Уже впродовж останніх шести років маємо щорічне зростання виробництва агропродукції від одного до трьох відсотків, – каже начальник Головного управління агропромислового розвитку ОДА Олег НАДТОЧІЙ. – 2009 року зростання виробництва склало 3,3 відсотка. За січень-березень цього року – 0,9, за січень-квітень – 1,1 відсотка, а за січень-червень – 2,3 відсотка. Як бачимо, приріст становить у середньому два відсотки. Тобто щомісяця область виробляє на 20 мільйонів гривень продукції більше.

Такі показники – переважно завдяки вирощуванню зернових. Овочі на ринках області – також наші. Стабільний приріст сільгоспвиробництва спостерігається навіть усупереч тому, що наш цукор вивозять, а чужий завозять, говорить головний аграрій області.
– За рівнем зростання обсягів продукції АПК наш агропромисловий сектор розвивається на рівні з Київською та Полтавською областями, – каже Олег Михайлович. – Торік посіяно більше озимих, збільшено площі вирощування картоплі. Від початку 2010 року тенденції зростання виробництва сільгосппродукції зберігаються.

Незмінними показники АПК в області впродовж останніх років стали завдяки здебільшого екстенсивним методам ведення господарства. Торік до обробітку залучено 14 тисяч га, а упродовж останніх п’яти років – щороку залучають по 10 тисяч га.

– Завдяки розширенню посівних площ, а також залученню сучасної техніки обробітку земель маємо стабільне, хоч і невелике, зростання, – резюмує О. Надточій. 
Ольга ГНІДАН

Думка експерта

Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції та розвитку:
– Колись президент Франції Шарль де Голь гучними гаслами намагався збільшити рівень народжуваності у країні. Але яким чином губернатор Михайло Папієв причетний до того, що на Буковині стали більше народжувати? Якщо ж серйозно, то гадаю, що така тенденція є більшою заслугою попереднього губернатора. Адже за його керівництва було оголошено рік боротьби з дитячою смертністю – у дитячі лікарні області надійшло чимало сучасного обладнання. Несправедливо чекати: прийшов Папієв – подивимося, що буде далі. Від Папієва не залежить бажання людей купувати, продавати, виробляти. Від влади можна очікувати тільки макроекономічних кроків. А цього не може бути за такий короткий термін. Що спостерігаємо упродовж останніх місяців? Податкову нацькували на підприємців. Але не через Папієва, а з подачі вищого керівництва. Через ускладнення податковою діяльності підприємців останні приховують частину реалізованих товарів та послуг. Малий бізнес дуже чутливий до фіскальної політики. Тому й офіційні дані спожитих товарів та послуг демонструють падіння. Щодо падіння промислового виробництва, потрібно розуміти, що переробні підприємства області, яка є аграрно-індустріальною, найбільший обсяг виробленої продукції показують восени-взимку. Тому порівнювати весняні показники з осінніми не зовсім коректно. 
2-07-2010, 09:43
Коментарів 0 Переглядів 3 945

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.