RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Султан КАНАЗАРОВ,
журналіст, Республіка Киргизстан
На півдні Киргизстану триває етнічний конфлікт між киргизами та місцевим узбецьким населенням. Про його наслідки – у матеріалі нашого киргизького колеги.

Війна без переможців: як тепер пробачити і жити далі?

...За одну ніч зник мій південний Киргизстан, гостинний, відкритий і трохи лукавий водночас, спекотний і яскравий своїми барвами, батьківщина плову і червоного перцю, зі смаглявими горянками-киргизками, з ненафарбованими дівчатками-узбечками, із сивобородими аксакалами в ковпаках і тюбетейках, які розпивали чай у затінку верби.

Зник той прекрасний оазис, де кожен готовий пригостити тебе чашкою чаю і поговорити на будь-яку тему.
Натовпи людей повбивали сусідів, які завжди щедро ділилися гарячими коржами і топленим маслом, що тане на них.

Будинки, базари і дороги можна побудувати і відремонтувати. Але що робити з убитими людьми? За що вони загинули? Як далі жити людям після всього цього?.. Як їм дивитися одне одному в очі, як спати вночі на тапчані і не думати, що хтось знову прийде і почне різати?

Зі скорботою визнаю, що тільки з ночі 10 червня, коли почалася різанина, я почав по-справжньому молитися... Я почав молитися, щоби спробувати зрозуміти своїх братів-киргизів, молився, коли хотів зрозуміти своїх братів-узбеків.

З одного боку, думаєш, що, якого масштабу не мали би провокації Бакієва, найманців, колишніх чиновників режиму чи інших країн або груп, ПРОСТІ узбек і киргиз в жодному разі не повинні були почати різати одне одного і спалювати будинки.

Провокатори тільки почали, а продовжили прості люди

Але, з іншого боку, напевно, титанічно складно залишатися толерантним тим, у кого вбили матір, дочку, сина, вбили жорстокі і професійні найманці...

У тому селі, де я виріс, погроми відбулися через два дні після Оша. Але ж чому старійшини не змогли заздалегідь зібрати всіх жителів села і пояснити, що якщо, не дай Боже, палахкотітиме, не виграє ніхто? Чому киргизи і узбеки почали гуртуватися в різних куточках села, знаючи, що в Оші і Джалал-Абаді вже загинули люди?

Сам собі я можу відповісти: всю партію було розіграно настільки професійно, що у киргизів і узбеків не було шансів щось змінити.

Шансів бути і не могло, коли найманий снайпер стріляв у всіх підряд, а провокатори стверджували, що це зробили узбеки, запевняючи узбеків, що в них стріляли киргизи. Ні киргизам, ні узбекам не дали можливості подумати: як можуть у мозолястих руках простих трудівників з’явитися снайперська гвинтівка і гранатомет?
Але зараз киргизи і узбеки повинні залишити для себе хоч якийсь шанс на майбутнє, шанс жити далі, шанс саду цвісти...

У ці дні батарейка мого мобільного телефону розряджалася лише за півдня нескінченних розмов із родичами, друзями і колегами. Після деяких розповідей друзів, родичів і колег, навіть на тлі того, що продовжували гинути люди, у мене з’являлася надія: після того, як все закінчиться, цей шанс жити далі мирно все ж таки залишиться.

Друзі розповіли, що інтернаціональний натовп у моєму селі перевернув у річку автомобіль мародера разом із водієм. Він їхав краденою машиною із завантаженим у ній телевізором і холодильником.

Тітка розповідала, що в їхньому селі, де живе 15-20 сімей узбеків, місцеві жителі вирішили провідати їх і закричали, коли будинки сусідів виявилися порожніми. З’ясувалося, що узбеки втекли в поле, де влаштувалися під відкритим небом. І делегація аксакалів-киргизів повернула їх у будинки, ображаючись на те, що вони могли подумати, ніби киргизи допустять у село тих, хто міг би влаштувати погроми.

Жевріє надія на майбутнє і завдяки тому, що мій друг бився з тими, хто хотів спалити будинок його сусідів. Коли я йому телефонував, він сказав, що боїться, що не втримає юрбу. У цей час у підвалі його будинку ховалися діти і жінки його сусідів-узбеків.

Не все ще втрачено, гадаю я, якщо сусідка-узбечка ділиться хлібом із хлопцем-киргизом, який охороняє вулицю від мародерів.

Брате мій киргиз і брате мій узбек, ваші долі визначили. Долю вашої родини і вашого будинку, вулиці і кварталу вирішували, сидячи за чаркою коньяку, за "доріжкою" кокаїну, над оперативною картою південного Киргизстану під час підготовки спецоперації найманців. Тож у вас не було шансів щось змінити в тому, що сталося.

Але спочинок душі – тим, хто загинув. І миру – усім, хто вижив. (Подано зі скороченнями) 

Думка експерта

Ігор БУРКУТ, кандидат історичних наук, політолог:
– На території Киргизстану проживає приблизно один мільйон етнічних узбеків. І мешкають там вони впродовж багатьох століть. Киргизи, як і узбеки, належать до тюркомовних народів, сповідують іслам, вони досить близькі в культурному і етнічному планах. Головна відмінність упродовж багатьох століть полягає в тому, що киргизи є кочівниками, а узбеки – осілим населенням. Уже за радянських часів узбеки зміцнили свою роль в економіці завдяки контрою над торгівлею та дрібним підприємництвом. Відтак збільшувалася майнова різниця між двома народами, чим і скористалися прибічники скинутого президента Курманбека Бакієва для реалізації своїх політичних планів. А плани такі – на 27 червня призначено конституційний референдум. Якщо референдум відбудеться вчасно, незабаром відбудуться вибори вищих органів влади, і вони отримають вищу легітимність. Поки що формально легітимним є президент Бакієв, який перебуває у Білорусі. Тому й було спровоковано кривавий конфлікт, щоб зірвати референдум, налякати киргизів анархією, чим би міг скористатися скинутий президент і повернутися для наведення порядку. Судячи з усього, ці плани зазнали поразки. Киргизстан вимагає розслідування цієї справи і вимагає від Великої Британії видачі сина колишнього президента Максима Бакієва, якого звинувачують у фінансуванні масових погромів і вбивств керівників узбецької та киргизької громад. Як свідчать джерела, погроми розпочали кілька бандформувань, які спочатку нападали на узбецькі квартали, а потім перекинулися на киргизькі.

З історії етнічних протистоянь у Киргизстані
Стосунки між узбеками і киргизами були складними впродовж століть. Узбеки заселяли міста і сільськогосподарські долини, тоді як кочівники-киргизи жили переважно у горах і степах. При цьому узбеки відігравали важливішу роль в економіці – торгівлі, підприємництві, тоді як керівні посади займали переважно киргизи.

За останні 20 років у Киргизстані вже були криваві події з численними жертвами. 1990 року сталася страшна Ошська різанина, яку вважають найкривавішим міжнаціональним конфліктом часів СРСР. Тоді в Ошській області загинуло, за офіційними даними, 1200, а, за неофіційними, кілька десятків тисяч осіб, переважно узбеків.

Навесні 2010 року стався державний переворот. Президент Бакієв покинув країну. У червні розпочалися погроми в південних областях. За офіційними даними, загинуло понад 200 осіб, за неофіційними – щонайменше вдесятеро більше. Десятки тисяч узбеків втекли через кордон до Узбекистану. (І. Довгань) 
22-06-2010, 09:33
Коментарів 0 Переглядів 2 865

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.