Мій Південь вирізано, спалено і розтоптано

у номері / політика, влада
2 871
0
Султан КАНАЗАРОВ,
журналіст, Республіка Киргизстан
На півдні Киргизстану триває етнічний конфлікт між киргизами та місцевим узбецьким населенням. Про його наслідки – у матеріалі нашого киргизького колеги.

Війна без переможців: як тепер пробачити і жити далі?

...За одну ніч зник мій південний Киргизстан, гостинний, відкритий і трохи лукавий водночас, спекотний і яскравий своїми барвами, батьківщина плову і червоного перцю, зі смаглявими горянками-киргизками, з ненафарбованими дівчатками-узбечками, із сивобородими аксакалами в ковпаках і тюбетейках, які розпивали чай у затінку верби.

Зник той прекрасний оазис, де кожен готовий пригостити тебе чашкою чаю і поговорити на будь-яку тему.
Натовпи людей повбивали сусідів, які завжди щедро ділилися гарячими коржами і топленим маслом, що тане на них.

Будинки, базари і дороги можна побудувати і відремонтувати. Але що робити з убитими людьми? За що вони загинули? Як далі жити людям після всього цього?.. Як їм дивитися одне одному в очі, як спати вночі на тапчані і не думати, що хтось знову прийде і почне різати?

Зі скорботою визнаю, що тільки з ночі 10 червня, коли почалася різанина, я почав по-справжньому молитися... Я почав молитися, щоби спробувати зрозуміти своїх братів-киргизів, молився, коли хотів зрозуміти своїх братів-узбеків.

З одного боку, думаєш, що, якого масштабу не мали би провокації Бакієва, найманців, колишніх чиновників режиму чи інших країн або груп, ПРОСТІ узбек і киргиз в жодному разі не повинні були почати різати одне одного і спалювати будинки.

Провокатори тільки почали, а продовжили прості люди

Але, з іншого боку, напевно, титанічно складно залишатися толерантним тим, у кого вбили матір, дочку, сина, вбили жорстокі і професійні найманці...

У тому селі, де я виріс, погроми відбулися через два дні після Оша. Але ж чому старійшини не змогли заздалегідь зібрати всіх жителів села і пояснити, що якщо, не дай Боже, палахкотітиме, не виграє ніхто? Чому киргизи і узбеки почали гуртуватися в різних куточках села, знаючи, що в Оші і Джалал-Абаді вже загинули люди?

Сам собі я можу відповісти: всю партію було розіграно настільки професійно, що у киргизів і узбеків не було шансів щось змінити.

Шансів бути і не могло, коли найманий снайпер стріляв у всіх підряд, а провокатори стверджували, що це зробили узбеки, запевняючи узбеків, що в них стріляли киргизи. Ні киргизам, ні узбекам не дали можливості подумати: як можуть у мозолястих руках простих трудівників з’явитися снайперська гвинтівка і гранатомет?
Але зараз киргизи і узбеки повинні залишити для себе хоч якийсь шанс на майбутнє, шанс жити далі, шанс саду цвісти...

У ці дні батарейка мого мобільного телефону розряджалася лише за півдня нескінченних розмов із родичами, друзями і колегами. Після деяких розповідей друзів, родичів і колег, навіть на тлі того, що продовжували гинути люди, у мене з’являлася надія: після того, як все закінчиться, цей шанс жити далі мирно все ж таки залишиться.

Друзі розповіли, що інтернаціональний натовп у моєму селі перевернув у річку автомобіль мародера разом із водієм. Він їхав краденою машиною із завантаженим у ній телевізором і холодильником.

Тітка розповідала, що в їхньому селі, де живе 15-20 сімей узбеків, місцеві жителі вирішили провідати їх і закричали, коли будинки сусідів виявилися порожніми. З’ясувалося, що узбеки втекли в поле, де влаштувалися під відкритим небом. І делегація аксакалів-киргизів повернула їх у будинки, ображаючись на те, що вони могли подумати, ніби киргизи допустять у село тих, хто міг би влаштувати погроми.

Жевріє надія на майбутнє і завдяки тому, що мій друг бився з тими, хто хотів спалити будинок його сусідів. Коли я йому телефонував, він сказав, що боїться, що не втримає юрбу. У цей час у підвалі його будинку ховалися діти і жінки його сусідів-узбеків.

Не все ще втрачено, гадаю я, якщо сусідка-узбечка ділиться хлібом із хлопцем-киргизом, який охороняє вулицю від мародерів.

Брате мій киргиз і брате мій узбек, ваші долі визначили. Долю вашої родини і вашого будинку, вулиці і кварталу вирішували, сидячи за чаркою коньяку, за "доріжкою" кокаїну, над оперативною картою південного Киргизстану під час підготовки спецоперації найманців. Тож у вас не було шансів щось змінити в тому, що сталося.

Але спочинок душі – тим, хто загинув. І миру – усім, хто вижив. (Подано зі скороченнями) 

Думка експерта

Ігор БУРКУТ, кандидат історичних наук, політолог:
– На території Киргизстану проживає приблизно один мільйон етнічних узбеків. І мешкають там вони впродовж багатьох століть. Киргизи, як і узбеки, належать до тюркомовних народів, сповідують іслам, вони досить близькі в культурному і етнічному планах. Головна відмінність упродовж багатьох століть полягає в тому, що киргизи є кочівниками, а узбеки – осілим населенням. Уже за радянських часів узбеки зміцнили свою роль в економіці завдяки контрою над торгівлею та дрібним підприємництвом. Відтак збільшувалася майнова різниця між двома народами, чим і скористалися прибічники скинутого президента Курманбека Бакієва для реалізації своїх політичних планів. А плани такі – на 27 червня призначено конституційний референдум. Якщо референдум відбудеться вчасно, незабаром відбудуться вибори вищих органів влади, і вони отримають вищу легітимність. Поки що формально легітимним є президент Бакієв, який перебуває у Білорусі. Тому й було спровоковано кривавий конфлікт, щоб зірвати референдум, налякати киргизів анархією, чим би міг скористатися скинутий президент і повернутися для наведення порядку. Судячи з усього, ці плани зазнали поразки. Киргизстан вимагає розслідування цієї справи і вимагає від Великої Британії видачі сина колишнього президента Максима Бакієва, якого звинувачують у фінансуванні масових погромів і вбивств керівників узбецької та киргизької громад. Як свідчать джерела, погроми розпочали кілька бандформувань, які спочатку нападали на узбецькі квартали, а потім перекинулися на киргизькі.

З історії етнічних протистоянь у Киргизстані
Стосунки між узбеками і киргизами були складними впродовж століть. Узбеки заселяли міста і сільськогосподарські долини, тоді як кочівники-киргизи жили переважно у горах і степах. При цьому узбеки відігравали важливішу роль в економіці – торгівлі, підприємництві, тоді як керівні посади займали переважно киргизи.

За останні 20 років у Киргизстані вже були криваві події з численними жертвами. 1990 року сталася страшна Ошська різанина, яку вважають найкривавішим міжнаціональним конфліктом часів СРСР. Тоді в Ошській області загинуло, за офіційними даними, 1200, а, за неофіційними, кілька десятків тисяч осіб, переважно узбеків.

Навесні 2010 року стався державний переворот. Президент Бакієв покинув країну. У червні розпочалися погроми в південних областях. За офіційними даними, загинуло понад 200 осіб, за неофіційними – щонайменше вдесятеро більше. Десятки тисяч узбеків втекли через кордон до Узбекистану. (І. Довгань) 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
12:20
Що буде, якщо їсти банани щодня: несподівані переваги
11:58
Епідеміолог пояснив, чому школам на Буковині рекомендують перейти на дистанційне навчання
11:40
Трамп заявив, що не полетить у Москву 9 травня
11:18
Проводили технічні роботи: на Буковині горів один із обʼєктів критичної інфраструктури
10:59
Дієтологи назвали чотири продукти, якими можна заспокоїти нерви
10:41
Україну накриє аномальна весна: що прогнозують синоптики
10:15
У Чернівцях «Mercedes» в'їхав у тролейбус: у ДТП загинув 21-річний чоловік
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм