Нещодавно минули перші 100 днів перебування на посаді президента України Віктора Януковича. Таку неофіційну дату прийнято вважати важливим рубежем –100 днів достатньо, щоби не лише задекларувати свої дії на майбутнє, а й зробити перші кроки до втілення передвиборчої програми.
Всі експерти сходяться на думці, що найбільшого успіху Вікторові Януковичу вдалося досягти у політичній сфері. Зокрема всередині України, де утворилася чітка президентська вертикаль влади, в якій різко зменшено роль парламенту та судів.
Ось кілька оцінок політологів.
Ігор ЖДАНОВ, Аналітичний центр "Відкрита політика": "За сто днів президентства Віктора Януковича Україна де-факто стрімко трансформувалася із парламентсько-президентської в президентську республіку. Для цього навіть не знадобилося вносити зміни до Конституції країни. За цей час новій владній команді вдалося відновити керованість виконавчою владою та навіть заявити про досягнення політичної стабільності в країні".
Вадим КАРАСЬОВ, політолог: "У політичній царині ми бачимо депарламентаризацію – зменшення ролі Верховної Ради й узагалі політичних інституцій. А навіщо все інше, коли є президент, який хоче керувати країною одноосібно?! Це і є один з успіхів Януковича, який одним махом, нехтуючи законами, відновив радянсько-президентську вертикаль, через яку він і керуватиме країною".
А у сфері зовнішньої політики відбулася різка зміну курсу – президент відмовився від вступу до НАТО, натомість міцно прив’язав Україну до Росії. Ті речі, які робив Янукович у перші сто днів у зовнішній політиці, мають тривалі наслідки, кажуть аналітики. Остаточну оцінку можна буде зробити лише через 20-30 років. Хоча б тому, що одна з резонансних дій нового президента за сто днів – пролонгація ЧФ РФ у Севастополі аж до 2042 року. Якщо врахувати можливість продовження ще на п’ять років, то це фактично до середини ХХІ століття.
Водночас нічого несподіваного Віктор Янукович не зробив, його дії цілком відповідають очікуванням та прогнозам – для одних оптимістичним, для інших – навпаки.
– Президент цілої України за ці сто днів діяв лише як президент своїх виборців, – вважає Вадим Карасьов. – Фактично він повертає Україну – і в буквальному, і у фігуральному сенсі цього слова – до тих поглядів, прагнень і бажань, до того бачення, яке мають російськомовні виборці Сходу та Півдня України, тобто великоросійський геополітичний і культурний ментальний простір. А з іншого боку – він повертає багато традицій, елементів радянського й пострадянського минулого в риторику, стилістику влади.
При цьому дії нинішньої влади загалом отримують схвалення значної частини суспільства. Що й не дивно, адже повернення до СРСР частина населення України вважає не таким вже й поганим рухом уперед. Опитування свідчать, що українці не задоволені попередньою владою і готові навіть не помічати наступу на права людини і свободу слова – люди втомилися від численних суперечок попередньої влади, а довіра до лідерів опозиції не надто велика.
Політики ж оцінюють результати перших ста днів президента, виходячи зі свого місця на політичному Олімпі: провладні підтримують, опозиція не задоволена.
Микола РОМАНЮК, народний депутат від Партії регіонів:
– Вважаю, що перші 100 днів президентства Віктора Януковича минули вдало і принесли Україні стабільність і надію на майбутнє. Зокрема хочу відзначити наступні моменти. Перше – люди відчули, що в державі є вертикаль влади, за 100 днів Янукович зробив те, що попередня влада не могла зробити за п’ять років. Друге – безумовним досягненням Януковича є стабільність і віра людей у те, що влада може щось зробити. Третє – влада має довіру народу, про що свідчать результати опитувань. Четверте – як і обіцяли, в Україні розпочалися реформи, результати яких ми невдовзі відчуємо.
Петро ГАСЮК, голова обласної організації партії "Батьківщина":
– Найголовніший результат перших 100 днів Віктора Януковича – порушення Конституції, чинних законів, прав і свобод громадян. Як гарант президент мав би захищати суверенітет і цілісність Української держави, але Харківські угоди свідчать про протилежне. Президент фактично зрікся частини території України. Ще одне порушення Конституції – перенесення на невизначений термін виборів до місцевих рад. В Україну повертається цензура, і я високо ціную журналістів, які напередодні свого професійного свята не побоялися вголос про це сказати. Прийшовши до влади, Віктор Янукович і Партія регіонів не поспішають виконувати свої передвиборчі обіцянки – пенсії і мінімальна зарплата зросли лише на кілька гривень. Бізнес не отримав обіцяні податкові канікули, а вища освіта може невдовзі стати недоступною через високу плату. А головне – не помітно реформ, які були обіцяні і які мали би витягти Україну із затяжної кризи.
8-06-2010, 10:02
0
3 803