Нещодавнє підписання угоди щодо продовження перебування російського флоту в Криму – ще один доказ того, що зі зміною влади Україна змінила орієнтацію з проєвропейської і дедалі більше підпадає під вплив Росії. Як це позначиться на різних сферах життя України, розповів Володимир ГОРБАЧ, політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва під час тристоронньої конференції з питань розвитку співпраці в регіоні "Україна– Молдова – Румунія", яка відбувалася у Чернівцях.
Контроль над усім – від школи до війська За словами В. Горбача, контроль з боку Росії встановлюється над різними сферами українського життя, від оборони до культури й освіти:
– Можна сказати, що розширення НАТО на Схід закінчилося. І розпочалося
розширення Росії на Захід . Перш за все – коштом України, що фактично на сьогодні відбулося через встановлення контролю Російською Федерацією над українською зовнішньою торгівлею, оборонною політикою і також, за великим рахунком, над гуманітарною політикою – через освіту, мовну політику тощо.
Мені дуже сумно це констатувати, але, на мою думку, це факт, який вже відбувся. І Харківські угоди про пролонгацію базування Чорноморського флоту на території України є тільки підтвердженням того, що відбулося приблизно місяць тому, коли змінювалася українська влада і керівні кадри підбиралися саме за критерієм лояльності щодо отакого
розширення Росії на Захід коштом України.
Штучно розпалюється ворожнеча з Румунією Вплив Росії позначиться і на сусідніх з Україною державах – Молдові й Румунії.
– Молдови це також стосується перш за все тому, що йдеться про
розширення Росії не лише на Україну, але й на Придністров’я, – зазначає В. Горбач. – І Молдова, і Румунія також не залишаються в цій ситуації "поза процесом". Десь більше, ніж півроку тому українські експерти помітили тенденцію, що через журналістів доводиться думка громадянами України проросійської орієнтації про те, що ворогом України є не Росія, а Румунія. Таким чином формується образ ворога в громадській думці звичайного українця, що саме Румунія загрожує українській територіальній цілісності. А для цього потрібен союзник в особі Росії. У тому числі і закріплення флоту в Криму може подаватися як допомога Україні в її протидії румунській експанії.
Економічна криза, за словами В. Горбача, також призводить до ще більшої залежності. Україна, по суті, торгує своїм суверенітетом в обмін на досить сумнівні економічні вигоди. Це тупиковий шлях, він не призведе до покращання ні внутрішньої ситуації, ні зовнішньополітичного становища країни".
Надія МАКУШИНСЬКА
27-04-2010, 10:15
0
7 050