Заяви українських лідерів про те, що жінки мають бути на кухні й неспроможні здійснювати реформи, на думку представників європейської спільноти, неприпустимі та шкодять іміджу України.
– Такі висловлювання неприпустимі не тільки з моєї точки зору як представниці партії "зелених", але й з моєї точки зору як жінки, – вважає Віола фон Крамон-Таубадель, речниця з питань України фракції "зелених" у Бундестагу. – Для цивілізованого суспільства – це просто удар в обличчя. Не можна миритися з такими заявами Віктора Януковича та Миколи Азарова про жінок.
Кореспондент "МБ" поцікавилася у місцевих жінок-депутатів, як вони ставляться до таких висловлювань перших осіб держави.
На думку депутата міської ради Наталії Коцур, такі висловлювання образливі для будь-якої жінки, не тільки для жінок-керівників.
– Одразу видно ставлення президента до жінки з того, як сформований Кабмін та як формується Чернівецька облдержадміністрація. Там жінки відсутні. Досі гендерні напрацювання були на досить непоганому рівні. Організовували круглі столи, де говорили про те, що у міській раді повинно бути не дев’ять жінок-депутатів проти 51 чоловіка, а хоча б 50 на 50, – каже Наталія Іллівна. – Таке враження, що для президента жінки взагалі не існує. Можливо, тому, що у його родині жінка не є особистістю. Януковича ніде не видно з дружиною. Не знаю, з чим пов’язана ненависть президента до жінок. Це дуже образливо. Жінки України повинні замислитися, яка доля на них чекає. Адже за словами Президента України, нам усім треба повертатися на кухню. А ми не хочемо цього. Ми хочемо працювати, бути у політиці, розвиватися. Ми маємо усі можливості на рівні з чоловіками.
Депутат обласної ради від фракції "Наша Україна" Ольга Кіналь оцінює такі висловлювання як політичну безграмотність.
– Подивіться на склад уряду та кадрові призначення! Там зовсім відсутня гендерна складова. Гендерний паритет – те, чого не вистачає новим керівникам, – вважає Ольга Володимирівна. – Якщо будь-який керівник не володіє питаннями гендерної рівності, його рівень визнають рівнем середньовіччя. Уся Європа обурюється висловлюваннями перших керівників держави. Це неприпустимо.
– Очевидно, що гендерна політика – не серед найважливіших питань для нинішніх керівників держави. Це демонструє їхнє ставлення як загалом до жінок, так і до своїх дружин. Така позиція не тільки несучасна, але й не є позицією майбутнього. Я б не хотіла мати чоловіка, який би так поціновував жінку, – зазначає Сільвія Віщук, керівник депутатської фракції БЮТ в обласній раді.
Ольга Гнідан
Коментарі
Ігор Буркут, політолог:
– Нова українська влада до болю нагадує стару радянську брежневсько-андроповських часів. Але українська влада пішла ще далі у своєму консерватизмі. Жоден із перших осіб СРСР не дозволяв собі публічних заяв, які принижували би гідність жінок. Навіть товариш Сталін свого часу сказав: "Женщина – великая сила в колхозе". Шкода, що нинішні очільники України ментально залишились у ХІХ столітті, якщо навіть не в середньовіччі. Дай Боже, щоби вони хоча би вибачилися перед українськими жінками за свої висловлювання. Якщо між їхніми словами й справами різниці не буде, то Україну (а це слово жіночого роду) чекає сумна доля.
Наталія Батракова, голова Асоціації жінок-депутатів місцевих рад Чернівецької області.
– Високопосадовці, на жаль, не вважають гендерну політику серйозною проблемою. Але оскільки Україна ратифікувала певні міжнародні документи та взяла на себе певні зобов’язання, курс держави на євроінтеграцію буде продовжений. Впевнена у тому, що позиція і президента, і уряду буде переглянута. З часом деякі міністерські посади займуть жінки. Поки що відбуваються кадрові перестановки, очільники держави просто не вникають у питання гендерної рівності. У них обмаль часу. Адже основне питання – прийняття держбюджету. n
26-03-2010, 12:08
0
6 653