На сесії обласної ради 12 березня 2010 голова облради Іван Шилепницький запропонував депутатам облради писати диктанти з української мови. Це, на його думку, стимулюватиме народних обранців вдосконалювати знання з рідної мови.
Сам голова облради вже заявив, що готовий писати такий диктант.
– Депутати схвально поставилися до цього рішення, – коментує заступник голови обласної ради Тодор ГУЦУЛЯК. – Поки що доручили Постійній комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури, спорту та молодіжної політики організувати написання диктанту, розробити механізми його проведення. Не знаємо ще, коли будуть писати диктант і яким чином це відбуватиметься. Одне відомо точно – диктант писатимуть тільки на добровільних засадах, його результати ні на що не впливатимуть.
– Не таємниця, що рівень грамотності надзвичайно низький. Навіть чиновники найвищого рангу допускають грубі граматичні помилки у власноруч написаних документах (заяви, анкети, біографії тощо), – вважає голова Постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури, спорту та молодіжної політики Ольга КІНАЛЬ. – Тож ми вирішили організувати агітаційно-виховну акцію серед представників виконавчої та представницької влади. Щоби чиновники та депутати перевірили свої знання з мови і самі для себе визначили, наскільки їм потрібне вдосконалення, а, можливо, і глибоке вивчення української мови. Для охочих передбачається організація диктанту з української мови не нижче рівня випускника середньої школи. До співпраці запросимо філологів, вчителів-методистів. Добре було би, щоби такі випробування провели в усіх державних установах для держслужбовців.
Самі ж філологи до такого рішення ставляться по-різному.
– Це – політична акція, – переконана доцент кафедри сучасної української мови філологічного факультету ЧНУ Валентина БУЗИНСЬКА. – Вважаю її абсурдною. Людина повинна виконувати свою функцію на роботі, а не займатися бозна-чим.
– Чудове рішення, – вважає професор, завідувач кафедри історії та культури української мови філологічного факультету ЧНУ Мар’ян СКАБ. – Взагалі було би добре перевірити наших чиновників з усіх предметів на знання основ шкільного курсу. Диктант – найпростіший спосіб перевірки. Але питання в тому, хто буде складати, диктувати та перевіряти ці диктанти. Гадаю, результати виявляться не надто втішними. Адже більшість із нас мають трохи перебільшене уявлення про свої знання. Втім, усе, що спрямоване на вдосконалення людини, є добрим.
Перевірку знань з української мови серед чиновників хочуть запровадити і в усій країні. Зокрема в ефірі одного з телеканалів віце-прем’єр Володимир Семиноженко заявив, що чиновники повинні складати іспит з української мови.
Галина МАРКІВ