Лідер БЮТ Юлія Тимошенко дев’ятого березня біля пам’ятника Тарасові Шевченку у Києві заявила про створення об’єднаної опозиції, яку вона очолюватиме.
Лідер "Фронту змін", народний депутат із фракції НУ-НС Арсеній Яценюк також заявив про те, що відтепер переходить в опозицію.
Як тепер співіснуватимуть дві опозиції – на чолі з Арсенієм Яценюком і Юлією Тимошенко? Кореспондент "МБ" запитала про це у представників політичних сил та експертів.
Голова Чернівецької обласної громадської організації "Фронт змін" Олексій КАСПРУК зазначає, що політична сила Арсенія Яценюка налаштована на конструктивну роботу в опозиції.
– Будь-які ініціативи влади, які заслуговуватимуть на увагу, будемо підтримувати. Якщо ж відбуватимуться неконституційні процеси, будемо намагатися їм протидіяти, – сказав "МБ" Олексій Каспрук. – Наприклад, утворення коаліції за індивідуальним членством депутатів із різних фракцій ми не підтримуємо. Якщо буде необхідність, можливо, буде певна співпраця з опозицією на чолі з Юлією Тимошенко. Але поки що такої необхідності не бачу.
У той час, коли Яценюк позиціонує себе опозиційним діячем, БЮТ поки що вважає свою силу єдиним представником опозиції.
– Під час народного віча біля пам’ятника Шевченкові у Києві лідер БЮТ Юлія Тимошенко офіційно проголосила, що віднині вона очолює національно-демократичний рух, у який влилися багато представників політичних партій і громадських організацій, – зазначив народний депутат від фракції БЮТ Петро ГАСЮК. – Опозицію буде проголошено офіційно. Згідно з регламентом Верховної Ради, опозицію потрібно зареєструвати, це відбудеться найближчим часом. Опозиція отримує певні повноваження. Згодом буде сформовано опозиційний уряд. А щодо заяв про перехід в опозицію інших лідерів політичних сил, нам про такі рішення ще не відомо. Ми відкриті для входження демократичних сил в опозицію на чолі з Юлією Тимошенко. Нині існує одна опозиція, яку очолює Юлія Тимошенко. Якщо Арсеній Яценюк звернеться з пропозицією приєднатися до нашої опозиції, це питання розглядатиметься.
На думку експертів, нічого страшного не станеться, якщо в Україні існуватимуть дві, а може, й більше опозицій. Така практика у парламенті вже була.
Ольга ГНІДАН
КОМЕНТАР:
Ігор ЖДАНОВ, президент аналітичного центру "Відкрита політика":
– Така ситуація – не нова. На початку 2000-х років були окремі опозиції комуністів, соціалістів, а також "Нашої України", яка вела переговори з БЮТ та соціалістами. З точки зору функціонування політичної системи це абсолютно нормальна ситуація. У парламент обирають різні політичні сили, і не всі вони входять до коаліції. Зрозуміло, БЮТ буде претендувати на головну роль у системі опозиції до Президента України та чинного уряду. І на його боці будуть такі складові, яких немає у Яценюка, – це велика фракція у парламенті, представництво в обласних радах. Не кажу, хто буде "головніший" в опозиції, але Тимошенко займатиме лідируючі позиції. З іншого боку, поки що залишається незрозумілою позиція "Нашої України": чи там будуть підтримувати опозиційного діяча Яценюка? У нього більш несприятливі умови для опозиційної діяльності. До слова, іронічний сміх викликає нещодавній виступ Януковича, який ледь сам не призначає лідера опозиції. Це викликає подив і сумніви в об’єктивності діяльності такої опозиції, коли влада призначає "головного опозиціонера".
Якщо говорити про суто парламентську опозицію, існують певні вимоги регламенту. Офіційно право називатися опозицією має найбільша фракція у Верховній Раді, яка заявила про перехід в опозицію. Така опозиція має право формувати опозиційний Кабінет Міністрів та право обіймати певні посади у комітетах Верховної Ради. Зрозуміло, що це буде Блок Юлії Тимошенко.
11-03-2010, 13:12
0
3 369