22 січня, у День Злуки, Президент України Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України. Нагороду з рук Президента отримав онук Бандери Степан.
Сам Президент України Віктор Ющенко заявив, що підписання указу про присвоєння звання Героя України Степанові Бандері не є політичним рішенням. "Я зробив цей вчинок, щоби показати значній частині українців, які не знають істинної місії, чину, ролі Степана Бандери, – будь-ласка, ознайомтеся, це людина, яка змагалася за Україну, коли про неї мало хто так дбав.
Для іншої частини, які знають про цей чин – це комплімент на те, що кожна людина, яка присвятила себе боротьбі за наш суверенітет, за нашу незалежність, рано чи пізно стоятиме перед фактом, що правда буде торжествувати", – сказав Віктор Ющенко.
Рішення Президента викликало неоднозначну реакцію. Дехто засудив вчинок Віктора Ющенка. Так, Партія регіонів назвала це кроком до більшого розколу країни.
Незадоволення висловила Польща. "Ми з подивом сприйняли рішення Президента України щодо Степана Бандери. Ми розраховували на більшу делікатність із боку наших українських партнерів", – заявив міністр канцелярії президента Польщі Маріуш ГАНДЗЛИК радіо "Свобода".
Немає єдності щодо цього рішення й серед місцевого політикуму.
Так, для Миколи РОМАНЮКА, керівника обласної організації Партії регіонів, це рішення стало шоком: "Степан Бандера був засуджений як терорист. Він причетний до злочинів проти українців, росіян, поляків, євреїв. Він не має права отримати звання Героя України".
Водночас Петро ГАСЮК, керівник обласної організації ВО "Батьківщина", зауважив, що пропозицію про присвоєння Степанові Бандері звання Героя України підтримала більшість депутатів обласної ради ще минулого року і відповідне подання було направлено до столиці. "Депутати є представниками народу, а отже, більшість буковинців підтримує таке рішення. Щодо особи Бандери, то таку постать треба обговорювати за широким круглим столом", – зауважив Петро Гасюк.
Віктор ПАВЛЮК, перший заступник керівника обласної організації "Нашої України", вважає, що "Степан Бандера – національний герой, який жертвував своїм життям заради незалежності України, за ідеї, які нині втілені в життя. Той факт, що він потрапив до трійки найвидатніших українців у всеукраїнському опитуванні у відомому телевізійному проекті, свідчить про визнання його ролі нашим народом. Неприйняття Бандери частиною населення на Сході України викликане браком інформації, наслідками нав’язаних упродовж десятиліть радянських міфів".
А Михайло РОМАНІВ, голова обласної організації Народної партії, особисто сприйняв цей крок Віктора Ющенка як належний. "Це політичне рішення, це оцінка ролі особистості Степана Бандери у творенні Української держави", – зазначив він.
Ігор ДОВГАНЬ
КОМЕНТАР:
Ігор БУРКУТ, політолог:
– У сучасній Україні залишилося кілька старих радянських рецидивів. Один із них – звання Героя України, скопійоване зі звання Героя Радянського Союзу. У сучасних демократичних державах подібного немає. В Україні звання Героя отримали чимало людей, які справді заслужили визнання народу. Але поряд є і ті, хто в часи Кучми отримав нагороду невідомо за що. Мені здається, що сам Степан Андрійович не дуже зрадів би такій нагороді. Під час загальної деградації в Україні влада втрачає авторитет, і знаки уваги, які вона надає історичним постатям, мають на меті цю владу легітимізувати. Бандера увійшов в історію України. Ніхто його звідти не викине. Оцінки його будуть різними, як і будь-якої іншої історичної постаті. А за логікою нинішньої влади тепер треба давати звання Героя України Симонові Петлюрі, Михайлові Грушевському, Тарасові Шевченкові і так далі аж до князів Святослава й Володимира.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
Степан БАНДЕРА – політичний діяч, ідеолог українського національного руху, голова Проводу ОУН (Б).
1909 – народився у родині греко-католицького священика в Старому Угриніві Калуського повіту на Станіславщині (тепер Івано-Франківщина).
1929 – вступив в Організацію Українських Націоналістів.
1934 – підготував замах на одного з головних організаторів політики "пацифікації" щодо українського населення Галичини й Волині міністра закордонних справ Польщі Б. Пєрацького.
Заарештований і засуджений до смертної кари, згодом заміненої на довічне ув’язнення.
1939 – після розгрому Польщі звільнений з в’язниці.
30.06.1941 – ОУН проголосила у Львові відновлення української державності. За це Бандера був заарештований окупаційними властями й ув’язнений у концентраційному таборі Саксенгаузен. Звільнений з концтабору військами союзників.
Внаслідок загрози арешту радянськими спецслужбами змінював місце перебування, жив в Інсбруку, Зеєфельді, Мюнхені.
15.10.1959 у Мюнхені вбитий агентом КДБ
Б. Сташинським.
Похований на кладовищі у Мюнхені.
26-01-2010, 10:42
0
3 349