Згідно з нормами закону Румунії, який набув чинності 19 листопада, право отримати громадянство цієї країни мають можливість особи, які проживали на території цієї держави до 1940 року, а також їхні нащадки до третього коліна, й втратили громадянство через незалежні від них причини. Тобто кожен, хто може довести, що він чи його родичі мешкали на Буковині та в Бессарабії до 1940 року, має підстави стати громадянином Румунії. Скористатися цим правом може більшість жителів краю. Причому заяви на отримання румунського громадянства розглядаються оперативно, відмінено й співбесіду на знання мови. Це стало причиною розгляду питання на сесії обласної ради. Положення закону сусідньої держави на сесії оприлюднив заступник голови ОДА Віталій Усик.
– Кількість охочих скористатися таким правом зростає, – наголосив Віталій Усик. – Так, від початку року уряд Румунії задовольнив прохання 313 громадян України, торік – 189. Разом із батьками громадянство отримали й їхні неповнолітні діти – 33 особи. Що хвилює, більша половина з новоявлених румунських громадян – 67 відсотки – молодь віком від 19 до 35 років. Також більшість із них – жителі нашої області. А це 205 осіб.
За словами Віталія Усика, через недосконалість закону про громадянство України ми маємо таке масове подвійне громадянство. А це може призвести до створення автономії, спровокувати збройні конфлікти, як це сталося в Югославії та на Кавказі.
Щоби цього не сталося, депутати звернулися до Президента України, Верховної Ради та Кабміну з пропозицією внести відповідні зміни в чинне українське законодавство, яке стосується громадянства. А ще – встановити юридичну відповідальність за набуття подвійного громадянства.
– Тут багато політиканства, потрібно створити такі умови життя, щоби румуни прагнули жити на Буковині, – вважає депутат облради від Партії регіонів Володимир Цвєтков. – З іншого боку, хтось із буковинців, отримавши громадянство Румунії, зможе стати навіть членом румунського парламенту.
– Чим більше наших громадян отримає громадянство Румунії, тим краще, бо це сприятиме входженню України до Євросоюзу, – сказав депутат облради від БЮТ Іван Мунтян.
А ось депутат від Партії регіонів Олег Унгурян взагалі був проти винесення цього питання на порядок денний сесії. Він наголосив на тому, що український МЗС вже відреагував на дії Румунії на рівні Єврокомісії.
– Не забуваймо, що країни – члени НАТО – покликані захищати своїх громадян, де би вони не знаходилися. Наші громадяни, маючи румунські паспорти, в певний час легалізуються і заявлять, що зазнають утисків. А це загрожує безпеці України, – наголосив депутат від "Нашої України" Петро Кобевко. – Тим паче, що в Румунії створені спеціальні структури, які піклуються про "румунів звідусіль".
Дехто з депутатів висловлював думку про те, що отримання подвійного громадянства дає можливість нашим краянам безперешкодно відвідувати країни ЄС у пошуках роботи, й у цьому немає жодної політичної крамоли.
Але при поіменному голосуванні звернення підтримала більшість. Не підтримало його лише троє депутатів.
Василь Гринюк
17-12-2009, 11:38
0
5 886