RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Третього листопада Буковина відзначила 91-шу річницю Буковинського віча 1918 року – найвизначнішої події в історії українського населення регіону.
У зв’язку з епідемією вірусної інфекції урочистості з нагоди цієї події не відбувалися.
Нагадаємо, 91 рік тому українське населення Буковини заявило про своє бажання жити у складі Української держави.
Історична довідка
Восени 1918 року внаслідок воєнних поразок у війні з країнами Антанти Австро-Угорщина, до складу якої входила Буковина, наближалася до свого розпаду.
На Установчих зборах 18-19 жовтня 1918 року у Львові було створено Західноукраїнську Народну Республіку в складі Східної Галичини, Північної Буковини і північно-східної частини Закарпаття на чолі з Українською Національною Радою.
24 жовтня у Чернівцях створено Український Крайовий комітет як складову частину Української Національної Ради. Цей комітет вирішив скликати третього листопада крайове віче буковинських українців.
У Народному вічі третього листопада 1918 року у Чернівцях узяло участь майже 10 тисяч осіб. З огляду на значну кількість учасників багатолюдні народні зібрання відбувалися на площах та в кількох публічних приміщеннях Чернівців.
Ухвала віча, незважаючи на окупацію краю у листопаді 1918 року Румунією, залишалася чинною й надалі як вагомий акт міжнародного права щодо безсумнівної легітимності входження Північної Буковини до складу ЗУНР і України.
З документів
Повідомлення про ухвалу Крайового віча буковинських українців прилучити австрійську частину української землі до України.
"Кілька тисяч народу зійшлося в неділю 3 падолиста на віче з цілої Буковини. Говорило багато бесідників. Був величавий маніфестаційний похід по вулицях у Чернівцях.
Краєве віче буковинських українців, зібране в Чернівцях дня 3 падолиста 1918 р., стоячи на основі самовизначення народів, рішає:
– Місто Чернівці, відтак політичні повіти Заставна, Кіцмань, Вашківці та Вижниці цілі, а Чернівецький та Серетський повіти за виїмкою громад, вказаних із двох останніх переписів як переважно ромунські; вкінці ті громади Сторожинецького, Радовецького й Кімполунгського повітів, у котрих обі останні переписи виказують українську більшість – творять окрему від ромунської частини краю українську територіальну область.
...Признає за найвищу владу на тій українській області поки що Українську національну раду, утворену на з’їзді мужів довір’я у Львові дня 19 жовтня с.р...
... Рішуче протестує проти посягання чужих народів на тоту суто-українську область, а зокрема проти ухвал ромунського віча з дня 27 жовтня, котре, нехтуючи брутально принцип самоозначення народів, виявило намір загарбати цілу Буковину під панування ромунських боярів і попів...
...Віче взиває буковинську делегацію "Української Національної Ради" перебрати негайно правління української часті краю.
...Віче бажає прилучення австрійської часті української землі до України.
Газета "Буковина" – 1918. – 10 листоп.

Звернення Української Національної Ради – Крайового Комітету Буковини до населення із закликом підтримати новоутворену владу.
"Громадяни! Велика історична филя визволення й самоозначення народів докотилася й до нас, великий час кличе також і людність Буковини стати під прапор свободи. Старі уряди, що не хотіли чи не вміли пристосуватися до надання волі народів, мусили упасти; усунув їх непереможний дух часу. Без насилля, тільки під примусом історичного процесу влада висховзнулася з рук дотеперішнього правительства. Стара влада упала і настала необхідність скласти новий орган виконання державних функцій.... У цей відповідальний момент Українська Національна Рада, як єдина в цей час організована сила, вирішила перейняти під свою опіку суспільний лад і безпеку.
1. Переймає управління Чернівцями і всіма повітами краю, в яких українське населення складає більшість.
2. У місті Чернівцях бере під свій захист усі центральні установи".
Чернівці. 6-го листопада 1918 року. 
5-11-2009, 10:52
Коментарів 0 Переглядів 4 724

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.