Чернівецьку область відвідав голова Верховної Ради, лідер Народної партії України Володимир Литвин. На прес-конференції для місцевих журналістів він відповів на актуальні запитання про політичні проблеми держави.
"Політики повинні бути адекватними, чого зараз немає"
– Вважається, що Янукович і Тимошенко – проросійські політики, Ющенко – прозахідний. Яким політиком є Литвин?
– Я – проукраїнський. Я людина, яка займає центристські позиції, але яка жорстко стоїть на тому, що Україна як сучасна суверенна держава є і буде. Я стою на тому, що треба демонструвати український егоїзм і діяти за принципом "усе, що вигідно Україні, повинно бути вигідно світу". Але водночас, ставлячи за основу національні державні інтереси, треба рахуватися зі світом і знаходити спільну мову.
Політики повинні бути адекватними, чого зараз немає. Зате спостерігається несамовите бажання сподобатися комусь, а це є свідченням того, що українські політики не вірять у власний народ. Це позбавляє нас виразної перспективи.
– Ким і де ви бачите себе після президентських виборів?
– Я не дію за принципом взяти участь у виборах. Нам жити в цій країні, їхати нікуди. Тож я не хочу, щоби клани між собою розподілили Україну. Я хочу, щоб люди обирали, а не голосували. Що нам дасть чергове протистояння, коли одна частина людей і територій будуть радіти, захоплюватися черговий раз, а потім розчаровуватися. А інша буде в траурі. Що це дасть? Країну треба зшити і консолідувати. Це необхідна передумова існування держави і нації.
Ми повинні сказати: люди, ми зайшли в глухий кут. Хто винен – всі знають. Я пропоную це питання пропустити. Треба сказати що робити, хто повинен робити і які важелі та інструменти потрібні, щоб це зробити. Ми цієї розмови не уникнемо, але вона має відбуватися з почуттям відповідальності, а не з позиції сили.
– Перед виборами хочуть приватизувати те, що залишилося. Чи варто це робити?
– Зараз не можна проводити жодної приватизації. І не тому, що скоро вибори. За умов кризи ціна об’єктів істотно впала. І досі у нас – попри чиїсь заяви, продовжується падіння.
Не можна приватизовувати обленерго – "рубильник" повинен залишатися у держави. Хто хоче працювати у цій сфері – хай займається виробництвом електроенергії. Треба дати простір приватній ініціативі. А енергетична система є однією з передумов незалежності держави.
"Необхідно відійти
від доларизації економіки"
– Як боротися з некомпетентністю людей у владі?
– Їх не треба пускати до влади. Насамперед відмовитися від виборів за партійними списками та квотного принципу розподілу портфелів. Що таке коаліція в українському вимірі? Це ті, хто зміг вгамувати свої апетити і домовитися про розподіл портфелів. А опозиція – це ті, хто мав непомірні апетити і не зміг домовитися.
Варто було б робити публічні призначення щонайменше міністрів.
Не треба боротися, треба діяти за здоровим глуздом.
– Що треба зробити для виконання бюджету 2010 року і утримання гривні?
– Повинна працювати економіка, пріоритетом повинен стати експорт, а не імпорт. І необхідно відійти від доларизації економіки. Змінюється курс – і одразу зростають ціни. Наприклад, на ліки, 80 відсотків яких виробляється за кордоном.
Щодо курсу 7,5 гривні за долар наступного року, то Нацбанк і уряд повинні довести, що він є реальним, що його можна буде утримати. Тому треба уважно подивитися весь бюджет, проаналізувати стан виконання нинішнього. Лише потім будемо рухатися далі.
– Як подолати тотальну корупцію в Україні?
– Повністю подолати корупцію неможливо, навіть якщо за це будуть розстрілювати. Однак її можна і треба придушити. Для цього треба виконувати закони, які у нас є досить драконівськими. Корупцію треба прирівняти до державної зради. А держслужбовця за підозри у таких діяннях повинні щонайменше позбавляти пенсії.
Вирішити це зможе професійна, деполітизована правоохоронна система, де працівники повинні отримувати великі зарплати, щоб уникати спокус.
Ігор ДОВГАНЬ
17-09-2009, 10:52
0
2 669